В яких закладах не мають права вимагати COVID-сертифікати. Пояснює МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я пояснили, що вимога надавати сертифікат про вакцинацію не поширюється на відвідування банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на будь-якому рівні епіднебезпеки.

Про це йдеться у роз’ясненні МОЗ.

“Періодично у соцмережах можна побачити відео та публікації, де вказується, що демонстрація COVID-сертифікату чи довідки про вакцинацію – це розголошення медичної таємниці. Автори таких дописів стверджують, що ніхто не може вимагати показати відповідний документ, оскільки це порушення прав громадян”, – зазначили в міністерстві.

Також, за даними МОЗ, дехто сперечається із правоохоронцями чи співробітниками громадських закладів з приводу вимоги пред’явити документ про вакцинацію. Проте у відомстві стверджують, що відповідно до статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, отримані у результаті медичного обстеження.

“Тобто медична таємниця містить звернення до лікаря чи діагноз, а в документах про вакцинацію цих жодних відомостей немає. Таким чином, правоохоронці під час перевірок дотримання карантинних правил можуть вимагати у громадян пред’явити COVID-сертифікат, не порушуючи при цьому закон”, – пояснили в МОЗ.

Водночас у міністерстві зауважили, що наявність документа про вакцинацію не поширюється на відвідування банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на будь-якому рівні епіднебезпеки. Тобто у вказаних закладах ніхто не може перевіряти у відвідувачів наявність документа про щеплення. При цьому зазначається, що при “червоному” рівні епіднебезпеки працювати можуть лише ті громадські заклади, де 100% персоналу та відвідувачів вакциновані або мають негативний тест на COVID-19.

“Тобто у вказаних закладах вже йдеться про можливість перевірки документа про щеплення або негативного тесту на COVID-19”, – заявили в міністерстві.

Щоб обмеження “жовтого” чи “червоного” рівнів не стосувались громадських закладів чи масових заходів, співробітники чи організатор мають перевірити відповідні документи у відвідувачів.

У випадку, якщо відвідувачі таких закладів відмовляються їх надати, то суб’єкт господарювання має право відмовити у своїх послугах.

“Насамперед ідеться про те, що заклади мають дотримуватись правил роботи в час карантину, затверджених постановою Кабміну №1236”, – додали у МОЗ.

джерело