Нова програма медичних гарантій: на що можна розраховувати пацієнтам?

По всій країні 1 квітня 2021 року стартувала нова Програма медичних гарантій – це нові правила оплати за наше з вами лікування. У цій програмі передбачено 35 пакетів медичних послуг, а також вакцинація від коронавірусу. Згадаємо, що у 2020 році у медичній сфері відбулися системні зміни. З 1 квітня 2020 року майже всі комунальні медичні  заклади стали працювати за договором з НСЗУ і отримувати прозору оплату за надану допомогу пацієнтам. Кошти тепер приходять тільки за пацієнтами та конкретно наданими медичними послугами. Загалом у 2020 році понад 1600 спеціалізованих медзакладів уклали договір з НСЗУ. За перший рік дії Програми медичних гарантій у повному обсязі, а це 3 квартали 2020 року та перший квартал 2021 року, спеціалізовані медзаклади отримали за надані послуги понад 100 мільярдів гривень.

Нагадаємо, для того, щоб скористатися безплатними послугами у пацієнта повинна бути підписана декларація з сімейним лікарем. Якщо сьогодні ви маєте підписану декларацію, то жодних додаткових кроків від вас не потрібно. Отримати усі послуги можна тільки за направленням у вашого сімейного лікаря в установі, у якої є контракт з Нацслужбою здоров’я. Однак, направлення не потрібне в разі звернення до гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, педіатра.

Також безплатно без направлення і декларації з лікарем надають екстрену медичну допомогу.

З 1 квітня серед безоплатних медичних послуг буде вакцинація від COVID-19. Вакцинуватися можуть громадяни, які входять в цільову групу, визначену нормативно-правовими актами, за умови попередньої реєстрації.

У новий пакет послуг виділили ведення вагітності в амбулаторних умовах. Безоплатно можна буде отримати такі послуги: спостереження за вагітністю (обстеження, консультації); проведення необхідних лабораторних досліджень (аналіз крові, сечі, УЗД); проведення профілактики, спрямованої на запобігання ускладнень вагітності, післяпологового періоду; направлення вагітної до інших фахівців для спільного спостереження; направлення вагітної в стаціонар, надання невідкладної медичної допомоги, виклик бригади; заняття в «Школі відповідального батьківства» із залученням членів сім’ї до навчання. Жінки зможуть обирати, у кого та де спостерігати неускладнену вагітність. У свого сімейного лікаря чи у гінеколога в жіночій консультації. При цьому місце проживання чи прописки не має значення.

Ще один новий пакет – стоматологічна допомога (крім ортодонтичних процедур і протезування, вони будуть платними). У перелік безплатних послуг увійшли: первинний огляд; ургентна стоматологічна допомога дітям і дорослим; надання планової стоматологічної допомоги дітям; інструментальні дослідження; проведення обов’язкових профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей до 6 років.

Крім того, вводиться новий пакет для мобільних психіатричних бригад. Тепер вони будуть надавати допомогу пацієнтові вдома. Після завершення гострого перебігу хвороби пацієнти можуть продовжувати лікуватися амбулаторно.

Коштом держави буде оплачуватися хірургія в стаціонарних умовах для дітей та дорослих, а також стаціонарна допомога без проведення хірургічних операцій. Безплатною як і раніше буде допомога під час гострого інсульту та інфаркту міокарда, з нововведень – в список послуг увійшли харчування пацієнтів в стаціонарах, забезпечення ліками та медвиробами, консультації з лікарями інших спеціальностей.

Серед безплатних послуг – медична допомога під час пологів і допомога новонародженим в складних неонатальних випадках.

З обстежень безкоштовно можна зробити мамографію, бронхоскопію, колоноскопію, цистоскопію. Держава буде оплачувати лікування пацієнтів гемодіалізом, хімієтерапевтичне і радіологічне лікування онкозахворювань. В останньому випадку пацієнту також надаватимуть психологічну допомогу.

Крім того, в перелік безплатних медичних послуг входить лікування ВІЛ і його діагностика, лікування туберкульозу та реабілітація хворих, медична реабілітація для дітей (від 3 років) і дорослих з ураженням рухового апарату або нервової системи. У реабілітацію входитиме знеболювання і психологічна допомога.

Серед нових пакетів надзвичайно актуальних на Херсонщині – супровід пацієнтів з туберкульозом на первинній ланці. Не всі сімейні лікарі  будуть працювати із пацієнтами із туберкульозом. Таке рішення буде добровільним.