Валерій Брусенський: «Ми готові передати Чаплинський РЦ ПМСД будь-якій громаді, але ніхто приймати його не хоче»

Чаплинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги жодній із громад Херсонщини залишається не потрібним. Адже, ніхто досі не виявив намір взяти його собі на баланс. Саме про подальшу долю мережі медичних закладів первинної медичної допомоги ми поговорили із головою Каховської районної ради Валерієм Брусенським.


За дивним збігом, усі в області згадали про КНП «Чаплинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» лише 20 січня, коли Каховська райрада прийняла рішення про ліквідацію юридичної особи. Таке рішення призведе до припинення прийому сімейними лікарями у Хрестівській, Чаплинській та Присиваській громадах. Втім, чи має інші варіанти райрада?

«Задача районної ради передати громадам усе майно сьогодні, обов’язок громад – їх прийняти», — говорить Валерій Брусенський. Втім, такого бажання не виявила жодна із громад.


Фактично, райрада не має повноважень для утримання медичного закладу, а також не має жодної можливості навіть для виплати заробітної платні близько 80 працівникам та навіть обов’язкових компенсацій перед звільненням. Подібна діяльність знаходиться поза компетенцією районної влади.


Хто ж взагалі сьогодні відповідальний за надання якісних медичних послуг?

Згідно із повноважень передбачених законодавством, це відповідальність самих громад та звісно Херсонського обласного департаменту охорони здоров’я. Чому громади відмовчуються і не хочуть брати у власність мережу закладів із боргами, — це їх рішення… Можливо, в такому випадку саме ХОДА має взяти на себе першу роль для організації забезпечення й надання медичних послуг первинної ланки на селі.


Чи готова сьогодні Каховська районна рада передати медичний центр? «Так, ми готові передати будь-якій громаді цей медичний заклад, але такого бажання сьогодні ніхто не має. Це актуальна інформація після всіх нарад та перемовин», — говорить Валерій Брусенський.


Що ж стало першопричиною цього колапсу? На думку керівництва Каховської районної ради, можливо, ця проблема не виникла, якби управління в медичній сфері не віддали з районного рівня на місцевий. Якби влада не прийняла таке рішення, то сьогодні нові районні ради мали б повноваження для створення цілого центру з надання первинної медичної допомоги із невеличкими філіями у громадах. Це було б більш оптимальним і з економічної точки зори (витрати на заробітні плати керівників, бухгалтерії, кадрових відділів), і з точки зору якості та доступності медичних послуг. Адже, самостійно шукати громаді лікарів дуже складно, а от мережі набрати кваліфікований мобільний персонал, який може вести прийом в різні дні в різних населених пунктах цілком можливо.


Та сьогодні рішення Каховської районної ради №35 «Про припинення юридичної особи – комунального некомерційного підприємства «Чаплинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Чаплинської районної ради Херсонської області» є чинним і процес ліквідації вже запущено.