На Херсонщині знайшли залишки кримськотатарського середньовічного міста

На території Херсонської області в Бериславському районі, поблизу села Тягинка, археологи знайшли унікальну історичну знахідку – залишки давніх міст Великого князівства Литовського та Золотої Орди. Територія давньої литовської фортеці кінця XIV cт. – початку XV ст. займала площу понад 40 гектарів. На думку археологів, давнє середньовічне місто з’явилось на місці міста Золотої Орди, заснованого ще у XIII ст.

«Ми думаємо, що ця фортеця виникає наприкінці XIV століття – першій половині XV століття, як литовська фортеця не на порожньому місці. На цьому місці, до цього існувало татарське місто. Тому тут багато залишків цих культур. Ви знаєте, що литовський князь Вітовт Великий розселював татар по різним регіонам, і у Вінницькій області вони жили, у них були свої назви. Тому культура зберігає своє спільні риси.» – розповідає Світлана Біляєва – начальник Південної Середньовічної експедиції Інституту археології НАН України, голова правління історико-культурної асоціації “Україна-Туреччина”, доктор історичних наук, професор.

Археологами знайдені сотні знахідок, що належать до кримськотатарської культури, це і накінечники стріл, цвяхи, керамічний посуд.

«У цьому році ми знайшли дуже багато татарських монет з тамгою. Це свідчить про розвинену торгівлю. На багатьох монетах є генуезький штамп, чеканки Кафи. У минулому році знайшли монети кінця XIV ст., початку XV ст. Монети знайдені у цьому році ще не віддавали нумізматам, але думаємо, що вони відносяться приблизно до цього ж періоду. Тут проходив якраз кордон Великого князівства Литовського, в цей час це було Київське князівство, із Золотою Ордою. Тут була переправа через річку, стояла митниця, усе тут було тісно пов’язане між двома державами і двома народами, тому тут дуже важливо копати далі.» – розповідає Світлана Біляєва

Археологи крок за кроком розкопують стіни давньої фортеці. Вже цілком впевнено можна сказати, що тут був і водопровід, про що свідчать його керамічні залишки. Давнє місто розкопують малими силами, але уважно і ретельно. Деяка частина фортеці погано зберіглася, через місцеве населення, яке виносило звідси каміння до власних будинків вже багато років. Робота, яку роблять археологи є дуже цінною для вивчення історії не тільки нашого краю, але і Всесвітньої історії.

джерело