До уваги батьків дітей-підлітків

Україну приголомшила історія, яка сталася в одному з ліцеїв Боярки, що на Київщині. Дві семикласниці прямо в ліцеї під час перерви випили величезну дозу таблеток. Одна дівчина померла, інша опинилася в реанімації. Подібна історія сталась і в Умані на Черкащині з двома восьмикласницями. Обидві вони випили ті ж таблетки, але вижили. За офіційною статистикою, за останні кілька років в Україні зросла кількість дитячих самогубств. Щороку накладають на себе руки близько 100 неповнолітніх, проте, кажуть експерти, ця цифра може бути вищою, адже суїциди часто «списують» на нещасні випадки.

Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба пов’язує останні випадки отруєння дітей таблетками з активністю в інтернеті та недостатньою увагою до них їхніх батьків. Поки дорослі шукають причини, а силові структури звинувачують у всьому безконтрольну поведінку підлітків в інтернеті, дитячі психологи говорить про те, що проблема непорозуміння притаманна підлітковому віку. Але це не означає, що всі неповнолітні схильні до суїциду. Діти зі ще не сформованою психікою не можуть знайти тонку межу між реальністю і вигадкою. Тож, що робити батькам, аби уникнути справжньої катастрофи, – ми дізнались у кандидатки психологічних наук, практичної психологині Галини Діденко.

Дитина – дзеркало сім’ї

«Перше, на що я завжди звертаю увагу батьків, які скаржаться на складнощі при встановленні контакту з дитиною – це атмосфера у родині. Не важливо, скільки років дитині – 3 чи 13, її поведінка, більшою мірою, обумовлюється тим, що відбувається у родині. І, авжеж, це стосується і гаджетів. Якщо батько, мати чи хтось інший з-поміж значущого для дитини оточення «проживає» у смартфоні більшу частину свого дня і, при цьому, забороняє це дитині, то сумнівів у тому, що дитина буде робити те ж саме практично не виникає. Дитина не чує слів, вона бачить поведінку і наслідує дорослого.

Тому, найважливіше, щоб слова батьків були підкріплені їхніми діями. Тоді, і тільки тоді, контакт з дитиною буде міцним, а стосунки довірливими», – говорить Галина.

Серед практичних порад для налагодження тісного контакту і зв’язку із дітьми, про які розповідає експертка Діденко: «Говоріть дитині, що вона важлива для вас. Хваліть її не за оцінки, не за досягнення та не за певні риси характеру. А просто тому, що вона є. Розмовляйте з дитиною. Обговорення розкладу гуртків, домашніх справ – це, безсумнівно, дуже важливо. Також, спробуйте додати обговорення думок та почуттів дитини, наприклад, щодо переглянутого фільму, прочитаної статті, почутої новини тощо. Обіймайте дитину. Тілесний контакт зближує батьків та дітей, знімає напруження у взаємовідносинах. Не забороняйте дитині займатись тим, що приносить їй радість. Авжеж, якщо це загрожує її життю чи здоров’ю, запропонуйте разом знайти альтернативу. Їй важливо відчувати, що з її думкою рахуються.

Проводьте час разом. Як «відірвати» дитину від гаджета? Як варіант, запропонувати сумісну активність. А ще краще, зробити цю активність традиційною. Піші прогулянки, походи у кіно… Варіантів існує безліч».

Окрім цього, Галина виокремлює й ряд порад для усіх членів родини: «Введіть родинні правила. Це повинні бути правила НЕ для дитини, а для усіх членів родини. Наприклад, субота та неділя – дні вільні від гаджетів. За невиконання правила – покарання. Наприклад, той член сім’ї, хто порушив правило, миє посуд три дні. Це далеко не вичерпний перелік того, на що слід звернути увагу батькам, щоб не допустити кризових ситуацій у батьківсько-дитячих відносинах. Проте, дотримання вже цього мінімуму значно покращить ваші стосунки з дитиною і виключить у майбутньому спроби дитини приховати від вас думки, які її хвилюють, і, як наслідок, убереже її від непоправних дій».

Безпечне інтернет середовище

Втім, навіть тим батькам, які цікавляться життя своїх дітей та допущені до найближчих секретів, не буде зайвим встановлення раціонального контролю над гаджетами, що використовує дитина.

Насправді негативного ефекту від використання гаджетів уникнути нескладно. Батькам необхідно лише контролювати кількість часу, який дитина витрачає на ігри та програми, а також стежити за тим, чим саме захоплюється їхня дитина, завдяки наявності доступу до статистики. Аби допомогти дітям стати не рабами, а освіченими користувачами гаджетів, батькам та вчителям потрібно докладати цілеспрямовані та наполегливі зусилля.

Перш за все, використовуйте веббраузери зі спеціальним «безпечним» фільтром, який не дозволить зайти на заборонений сайт. Але не думайте, що не потрібно також і самим періодично перевіряти історію вебсайтів, що відвідували ваші діти.

Домовтесь із дитиною про те, що саме вона робитиме в інтернеті. Це дозволить вам побудувати взаємну довіру. Розкажіть дитині про небезпеку, пов’язану із використанням мобільного телефону та інших приладів.

Обов’язково зауважте, що вона має розповідати батькам абсолютно про ВСЕ, що відбувається, і ні в якому разу не боятися це зробити.

Навчіть дитину основам безпечного використання інтернету. Наприклад, тому, що не можна завантажувати незрозумілі програми, або відкривати спливаючі вікна із попередженнями. Крім того, поясніть, що на сайтах соціальних мереж є люди, які видають себе за інших, і яку загрозу це може становити.

Не забувайте про обмеження у використанні. Обов’язково забирайте всі ґаджети перед сном та зберігайте і заряджайте їх у загальній кімнаті, наприклад, у батьківській спальні.

Спочатку купіть досить простий телефон із обмеженою кількістю функцій, а коли дитина покаже своє відповідальне ставлення – переходьте до дорожчого та складнішого смартфону.

Використання соціальних мереж дітьми – це дуже важливе питання, яке викликає безліч приводів для занепокоєння. Перш ніж дозволити дитині реєструватися у будь-якій мережі, впевніться, що вона вже достатньо доросла, та виконуйте ряд обов’язкових правил. Обговоріть із дитиною всі питання, пов’язані із використанням інтернету і соціальних мереж. Розпитайте, чому саме вона любить той чи інший сайт, і що її у ньому цікавить.

Якщо ваш син або донька зробили щось не так, ні в якому разі не намагайтесь принизити або висміяти його або її, бо наступного разу вона просто закриється у собі і перестане із вами ділитися важливими речами.

Ви самі маєте поставитись дуже серйозно до небезпеки кіберзалякування і зрозуміти, як важливо правильно налаштувати дитину.

Наостанок, хочемо розповісти про 4 корисні програми, що зроблять смартфон вашої дитини безпечнішим.

Зокрема, KidShell. Ця програма виділяє у батьківському телефоні зону, де дитина може безпечно бавитися. Акаунт для дитини на вашому телефоні налаштований на запуск виключно дозволених додатків, тож дитина не зможе подзвонити, написати SMS, купити або запустити додаток. Можна заблокувати також перехід за рекламними посиланнями, блокувати випадкові переходи в магазин додатка чи доступ до інтернету. А ще у KidShell можна встановити кількість годин на день, які дитина може проводити з вашим телефоном.

Norton Family дає батькам можливість контролювати кілька ключових аспектів цифрового життя своєї дитини: переглядати, аби в історії пошуку та чатах не йшлося про згубні уподобання чи насилля, встановлювати часові обмеження на використання телефону чи окремих додатків у ньому, блокувати сайти.

Internet Matters – освітній додаток, що призначений лише для планшетів. Ідея його досить вагома: програма допоможе батькам та дитині вивчити основні проблеми безпеки в інтернеті. Вибравши одну з дев’яти категорій (чат, буллінг, конфіденційність, завантаження, додавання у друзі, контент для дорослих, ігри, репости та реклама), можна розглянути кілька розділів та відповісти на питання. За кожну правильну відповідь додаток винагороджує дитину та дорослих балами.

DinnerTime – додаток обмежує використання ґаджетів під час обіду, навчання та сну. Заблокувати та розблокувати смартфон вашої дитини можна віддалено, аби ви могли насолоджуватися вашим сімейним часом чи допомогли малечі зосередитися на шкільній програмі. У DinnerTime дорослі можуть обрати один з трьох режимів: «Вечеря» – призупиняє активність до двох годин; «Перерва» – зупиняє активність протягом 24 годин; «Час сну» — призупиняє активність на ніч, залишаючи доступ лише до будильника.