Вигадану історичну пам’ятку популяризують на Херсонщині

«На території нинішнього Берислава була розташована в ІІІ-ІV століттях нашої ери столиця Остготського корол­івства Данпарштадт», – стверджує офіційний сайт Бериславської міської ради. Майже те саме можна прочитати і на офіційному сайті Нової Каховки та інших інтернет-ресурсах, головним чином туристичних і краєзнавчих. Данпарштадт позначають в числі історичних пам’яток на туристичних картах Херсонщини та навіть планують створити  маршрути, щоб показувати це давнє місто туристам.

Дійсно, про існування держави германського племені остготів на чолі з вождем Ерманаріхом відомо з творів пізньоримських істориків Амміана Марцелліна та Йордана. А археологічні дані підтверджують перебування готів на території України в ІІІ-ІV ст., зокрема на Північному Причорномор’ї. Як відомо, згодом готи брали участь у Великому переселенні народів та були серед тих варварів, що своїми походами сприяли падінню Римської імперії у V ст.

Мабуть, жителі Берислава дуже пишаються тим, що їхнє невелике місто стоїть саме на місці столиці стародавньої держави, засновники якої залишили доволі помітний слід в історії Європи.

Карта історичних пам’яток Херсонської області

Але чому ж тоді археологи не досліджують і ніколи не досліджували руїни Данпарштадту? Чому ніхто не бачив залишків його захисних мурів, воріт, будинків чи палаців правителів Остготського королівства?

«Я працюю в Бериславському районі майже все своє професійне життя. Як відомо, готська держава ототожнюється з черняхівською археологічною культурою. Але на місці сучасного Берислава поселення або могильники цієї культури невідомі. З Данпарштадтом, який, за деякими даними, взяв на спис гунський ватажок Баламир (Баламбер), було прийнято ототожнювати Київ, проте це теж помилкова версія. Скоріш за все, Данпарштадт  – це легендарне місто готського героїчного епосу, яке насправді не існувало» –  вважає відомий український археолог, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту археології НАНУ Олександр Симоненко.

Зазначимо, що Данпарштадт згадується лише в деяких середньовічних германських епосах, коли історія готів вже давно перетворилася на легенду. Таким чином, немає жодних достовірних відомостей про існування цього міста, не кажучи вже про його місцезнаходження.

На цій історичній карті Данпарштадт взагалі позначено на території с. Башмачка Дніпропетровської області.

Ба більше: найімовірніше, взагалі не існувало і «держави Ерманаріха». На думку сучасних істориків, мова може йти лише про нестійке об’єднання різноманітних варварських племен без певних кордонів, у якому готи, можливо, деякий час відігравали провідну роль. До речі, це підтверджують події кінця IV ст., коли «остготське королівство» навіть не спромоглося чинити опір навалі східних кочовиків – гунів та швидко розвалилося під їхніми ударами.

Насправді «держава Ерманаріха» з’явилася пізніше, в VI ст., коли історики Кассіодор та Йордан, які мали відношення до готів, вирішили звеличити історію цього народу. Саме ці автори в своїх творах перетворили аморфне об’єднання варварських племен на «могутню імперію», які нібито існувала у Північному Причорномор’ї в IV ст.

Нагадаємо, що на Херсонщині вистачає справжніх історичних пам’яток – навіщо популяризувати вигадані?  

Леонтій Терещенко, архіваріус