В Херсоні краще не дихати, а в Дніпровському лимані — не купатися

Центральна геофізична лабораторія ім. Бориса Срезневського оприлюднила огляд стану забруднення навколишнього природного середовища на території України за I півріччя 2019 року.

За даними спостережень Національної гідрометслужби в 39 українських містах, Херсон потрапив до одиннадцятки населенних пунктів з високим рівнем хімічного забруднення атмосферного повітря. Найвищий же рівень зафіксовано в Дніпрі і Маріуполі.

«Дуже високий та високий рівень забруднення повітря був обумовлений здебільшого значними середніми концентраціями формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу, фтористого водню, оксиду вуглецю, завислих речовин», — йдеться в документі.

А от ситуація із забрудненням поверхневих вод на Херсонщині сильного занепокоєння не викликає. Принаймі, у водах Дніпра в районі Херсона і Нової Каховки протягом значного періоду «відзначається  стійка тенденція до зменшення вмісту мінеральних форм азоту та нафтопродуктів».

Зменшився в Херсонській області і рівень радіоактивного забруднення поверхневих вод. Так, у Каховському водосховищі в районі Нової Каховки значення концентрацій стронцію-90 і цезію-137 в середньому за півроку дорівнювали 15,3 та 0,5 беккерелей на кубічний метр (Бк/м3). У 2018 р. ці показники становили 19 та 0,6 Бк/м3.

Допустимий вміст цезію-137 та стронцію-90 у питній воді складає 2000 Бк/м3.

Для порівняння, найвищий середній рівень радіонуклідів зафіксовано в р. Прип’ять в районі м. Чорнобиль: цезію-137 — 35 Бк/м3, стронцію-90 — 49,3 Бк/м3.

Дещо гірша справа із забрудненням вод морських акваторій. Середня концентрація нафтопродуктів і фенолів перевищує гранично допустимий рівень у гирлі Дніпра і Дніпровському лимані, амонійного азоту — в Дніпровському лимані.

Обстеження на залишковий вміст пестицидів у ґрунті проводилися на окремих сільськогосподарськіх угіддях країни, у тому числі в Бериславському районі Херсонської області.

Одиничні випадки забруднення ґрунтів на Бериславщині Гідрометслужба зафіксувала на полі під виноградниками ТОВ “Тавр”.