Унікальні субтропічні рослини вирощують в новокаховському господарстві

У розсаднику інституту рису в селищі Плодове під Новою Каховкою вирощують субтропічні дерева.

Колекцію рослин збирали з 50-х років минулого сторіччя. Перші дерева, які тут з’явилися, вирощували для заліснення степу. Потім почали досліджувати екзотичні культури. Завезені рослини адаптували до посушливих кліматичних умов.

У колекції зізіфуса, який вирощують в розсаднику – 18 сортів. Цю рослину вперше почали розводити у Китаї 6000 років тому. Дерево відоме своїми лікарськими властивостями, зокрема, плоди використовують при лікуванні гіпертонії, захворювань шлунково-кишкового тракту та наслідків інсульту, розповідає кандидатка біологічних наук Ольга Грабовецька.

“Сортові плоди зізіфуса дуже різняться між собою формою, кольором, смаком. Вони є веретеноподібні, видовжені, грушоподібні, як яблука, тобто дуже різні форми плодів. Пюре з плодів зізіфуса давали дітям, яких вивозили до Криму після Чорнобиля, їм в санаторіях давали плоди зізіфуса, пюре з них виводило радіо нуклеїни з організму. Дуже корисна культура. І для нашого степу дуже цінна культура – вона посухостійка. Її можна взагалі не зрошувати, вона буде добре рости без зрошення”, — каже вона.

Ольга Грабовецька демонструє ділянку, на якій вирощують хурму віргінську. На деревах вже зав’язалися плоди. Цей вид найбільш морозостійкий, – говорить жінка, – витримує температури до мінус тридцяти градусів, а насіння – до -35. Плоди хурми можуть важити до 90 грамів -це залежить від сорту.

“Взагалі в Україні відомо три види хурми, і вони найбільш поширені. Це кавказька хурма, віргінська та східна. Але є ще один невизнаний вид – це хурма гібридна, дуже насичений смак, вона нагадує мармелад, карамель. Єдиний її недолік, що вона багатонасіннева. Але вона дуже смачна. Ми знаємо, що хурма корисна, дуже багато йоду і для нашої зони, де багато людей відчувають брак йоду, вживання її в їжу буде доповнювати”, – розповіла Ольга Грабовецька.

Цей рік був аномальним через коливання температур, – говорять науковці.

Рослини добре перенесли зиму, та морози на початку квітня призвели до втрати деяких сортів. Зараз колекцію відновлюють. Вчені співпрацюють з садівниками Західної України, які надсилають саджанці. Є у розсаднику і нові рослини. Тут вирощують азіміну трилопатеву, яка може скласти конкуренцію абрикосам, – говорить Ольга Грабовецька:

“Це взагалі нова плодова культура, називається вона азіміна трилопатева, родом вона зі Східної частини Північної Америки. В цьому році плоди у неї маленькі, потерпає від посухи, високих температур. Вона не така стійка, як хурма та потерпає у нашу посуху. Але вона дуже корисна, плоди нагадують банан за смаком. На смак – як суміш плодів манго, банан, авокадо. Як на мій смак, то більше схоже на нашу диню. Кремоподібна маса, дуже ароматні. В плодах дуже багато калію”.

У розсаднику рослини досліджують, восени сюди приїжджають фермери та дачники за саджанцями. Більшість рослин можна вирощувати на присадибних ділянках. Окрім зізіфуса, хурми та азіміни у господарстві вирощують і інші субтропічні рослини – кізіл, актинідію, декоративні рослини, квіти та лікарські трави.

джерело