У лікарні Нової Каховки змушені скорочувати працівників

«Нічого безоплатного в медицині з 1 квітня більше не буде», – попереджає директор Новокаховської центральної міської лікарні Ігор Гайдаманчук

Саме з 1 квітня вторинна ланка медицини має запрацювати за новою системою – гроші підуть за пацієнтом у лікарні. Змінюється й система фінансування галузі – замість надання медичних субвенцій медичні підприємства отримуватимуть кошти за кожен пролікований випадок з Національної служби здоров’я України. «З 1 квітня за лікування в ЦМЛ сплачуватиме або НСЗУ, або місцева влада, або сам пацієнт», – пояснює Ігор Гайдаманчук.

За його словами, до програми медичних гарантій держави сьогодні включено 27 пакетів послуг, що є обов’язковими до виконання. Коштів на них у держбюджеті передбачили більше, ніж у минулі роки за субвенцією на медичні заклади. Проте далеко не всі ці послуги зможуть надавати місцеві лікарні.

– Не характерні для нашого підприємства послуги – приміром, хіміо- чи радіотерапію – надавати ми не будемо. Проте наша лікарня потрапила до сімки найкращих в області, що зможе сама себе профінансувати в 2020 році. Ми визначені як багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня і, як і зараз, будемо приймати пацієнтів з інших районів області, – розповів директор Новокаховської ЦМЛ.

За рік через лікарню проходить біля 16 тисяч пацієнтів. Проте заради економії коштів тут змушені скорочувати штати: з 2014 року їх зменшилось на 54 посади. Також за останні чотири роки в лікарні скоротили 100 ліжок. Але це поки не рятує її від нестачі коштів, яких не вистачає навіть на виплату зарплати.

– На медичних нарадах за участі керівництва Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації по Новокаховській ЦМЛ постійно виникають питання. Справа в тому, що ця лікарня великовитратна і досі не оптимізована. З року в рік там накопичують борги по зарплаті медпрацівникам, а в грудні отримують на їх виплату кошти за рахунок додаткового розподілу державної субвенції. Подібна ситуація і в Голій Пристані, – розповіла на сесії Каховської райради 30 січня голова райради Тетяна Тертична.

Цю проблему визнають і в самій Новій Каховці. За словами Гайдаманчука, раніше на зарплати лікарям і медперсоналу не вистачало в межах 700-800 тис.  грн. щомісяця, то в січні – 235 тис. грн., «й то лише через велику кількість святкових днів у цьому місяці»

– Наша лікарня, справді, велика і має багато відділень, – підтвердив перший заступник міського голови Нової Каховки Леонід Чурсинов. – У тій же Каховській районній лікарні приблизно на таку ж кількість населення, що й у нас, працює набагато менше відділень. Не дивно, що державної субвенції їм вистачає на все, в тому числі, на зарплату. А нам – ні. В цьому недолік нинішньої системи фінансування лікарень наданням медичних субвенцій з розрахунку на кількість населення. З введенням у дію нової системи ми розраховуємо, що лікарня матиме можливість заробляти на пацієнтах й з інших районів. Тим більше, що Нова Каховка розташована на перехресті доріг у центрі області. 

джерело