Святилище грецької богині відкопали під Херсоном

Археологічна сенсація на Херсонщині. Літня експедиція Херсонського державного університету під керівництвом завідуючого археологічною лабораторією вузу Сергія Нємцева під час розкопок поселення Ольвійської хори (сільськогосподарської околиці античного міста Ольвія), біля села Дніпровське Білозерського району області вперше виявила тут святилище (теменос).

Це відкритий майданчик із жертвенним каменем та невеличким керамічним світильником на високих ніжках – їх у давньогрецьких поселеннях використовували переважно як сакральні. Судячи з того, що раніше тут знаходили фігурки богині плодючості Деметри, святилище також присвячене саме їй.  Неабиякий інтерес для науковців становить і яма завглибшки понад два метри одразу за теменосом. Туди скидали залишки принесених у жертву богині тварин та посуд. Там, зокрема, відшукалося чимало фрагментів кераміки – навіть чорнолакової, яку можливо реставрувати.

Учасник експедиції, завідуючий кафедрою історії та історіографії ХДУ, доктор історичних наук Віталій Андрєєв каже, що поселення біля Дніпровського існувало впродовж третього-четвертого століть до нашої ери. Розкопки ВНЗ тут веде вже двадцять років, але протягом цього часу вдалося вивчити лише невелику долю території городища. Одна його частина  пішла під воду, іншу давно зайняли під свої поля селяни. Досі не знайшли, зокрема, і некрополь, який повинен бути  чималим.

А от стосовно долі поселення припущення у науковців є. Найвірогідніше, воно загинуло під час набігу скіфів. На це вказує, зокрема, велика кількість знайдених тут бронзових наконечників скіфських стріл тригранної форми – вони не мисливські, а саме бойові. Деякі з цих наконечників стирчали просто в людських рештках. А оскільки їх знайшли непохованими, висновок напрошується сам собою – проводити траурні ритуали було вже просто нікому…

На фото – теменос на території давньогрецького міста Ольвія. 

джерело