Сезон кліщів: херсонський ентомолог розповів, як від них уберегтися

З початку року в лабораторному центрі Херсонської області зафіксовано 10 звернень мешканців міста за фактом укусів кліщів, з них 5 дітей. Яку небезпеку несуть кліщі та як від них уберегтися у радіопрограмі “Про це говорять” Українського радіо. Херсон” розповів ентомолог Херсонського обласного лабораторного центру Валерій Климентьєв.

За його словами 10 випадків укусів на цей час – звичайна статистика. Як тільки наступає температура 5-7 градусів тепла кліщі виходять зі стану анабіозу.

“Виходять зі своїх засідок і починають шукати собі жертву для харчування, а для харчування їм потрібна тільки кров. Це ще не пік звернень, пік буде в кінці травня та у червні. Торік був липень. Також завжди після вихідних, після виїздів на природу до нас звертається більше постраждалих від укусів кліщів”, – розповів Валерій Климентьєв.

На території Херсонської області мешкають іксодові кліщі. Це вже не комахи, а павукоподібні, які переносять і загрожують людині такими небезпечними хворобами як іксодовий кліщовий бореліоз або хвороба Лайма та кліщовий вірусний енцефаліт. Хворобу Лайма переносять усі кліщі, а кліщовий енцефаліт один вид, який трапляється в Херсонській області.

“У нас вже років 20 не зареєстровано цієї хвороби. Період активності кліща починаючи з березня і по листопад. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща, протягом першої доби вірогідність інфікування досить мала, а вкінці 3-ї доби вірогідність інфікування 100%, якщо кліщ інфікований. Для цього ми й проводимо дослідження, щоб дізнатися чи інфікований кліщ, щоб дізнатися яке потрібно лікування і одразу направляємо до медзакладу”, – каже ентомолог.

І радить, якщо ви помітили кліща, який присмоктався, то потрібно спочатку звернутися до лікаря-травматолога. Вони знімуть професійно кліща, а лабораторний центр дослідить його.

” Щоб не допустити укусу кліща на природі потрібно покривати голову головним убором, вдягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами аби легше було помітити кліщів. Кожні дві години оглядайте себе і своїх супутників. Повторіть огляд дома, особливо ретельно глядіть ділянки тіла покриті волоссям. Місце на привалі на природі звільніть від сухої трави, хмизу на території 20-25 метрів квадратних. Вдома зніміть одяг, огляньте його, виперіть і висушіть. Тому що кліщі можуть присмоктуватися і згодом перекочувавши з одягу”, – радить Валерій Климентьєв.

За його словами, якщо немає можливості звернутися до найближчого травмпункту одразу, то можна кліща видалити самостійно.

“Змастити кліща олією, але не заливайте, щоб він не задихнувся, бо так може відірватися хоботок і залишитися в тілі. Потім повільно витягніть разом із хоботком. Не одразу, розхитуючи його пальцями обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом, це обов’язково. Якщо хоботок залишився його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть”, – каже ентомолог.

Потім треба протягом 2-х тижнів вимірювати температуру тіла. Якщо виявили почервоніння на шкірі або підвищення температури необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста.

джерело