Реформа Каховської ЦРЛ: позиція медиків

Нещодавно ми висвітлювали питання реформи Каховської центральної районної лікарні і думки з цього приводу представників районної влади. 

В свою чергу, отримати коментарі від ЦРЛ нам не вдалось. Та трохи пізніше лікарня поінформувала та надала свою офіційну відповідь.

«Каховська центральна районна лікарня – медичний заклад вторинного рівня, який надає спеціалізовану медичну допомогу хворим. Згідно з нормативною документацією МОЗ, методичних рекомендацій, планом реформи медичної галузі, головних законів реформування (Закон №2002 — автономізація медичних закладів, вступив у дію 6 листопада 2017 року, Законопроект №6327 про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення вступить у силу з 1 січня 2018 року, Законопроект №7116 (колишній 6604) про зміни до Бюджетного Кодексу набуває чинності з 1 січня 2018 року, Законопроект №7117 про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості стане чинним наступного дня після опублікування) початок реформи на вторинному рівні (спеціалізованої допомоги) заплановано на 2019 рік , початок реформи на третинному рівні (високоспеціалізована допомога) заплановано на 2020 рік.

Основна задача на 2018 рік – реорганізувати заклади первинної медичної допомоги з бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства. Іншими словами – автономізуватися. Це обов’язкова умова, оскільки тільки медичні заклади первинної ланки у статусі комунальних некомерційних підприємств зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряме фінансування за надані послуги з Державного бюджету. 2018 рік –  час для місцевої влади та медичних закладів первинної ланки на підготовку до впровадження нової моделі фінансування та нових стандартів надання послуг. Депутати ВРУ вирішили на перехідний період (2018-2019 роки) залишити обидві системи фінансування – медичну субвенцію і прямі виплати за договорами з НСЗУ.

З вище вказаного стає зрозумілим, що медична реформа в 2018 році стосується виключно закладів охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу, тому що органами державної влади України не вироблено єдиного механізму фінансування реформованих медичних закладів вторинного рівня, яким на даний час є Каховська лікарня.

Тому адміністрація Каховської ЦРЛ буде звертатись до адміністрації району з пропозицією відтермінувати питання щодо реорганізації закладу до 2019 року, коли на державному рівні будуть врегульовані механізми перетворення лікарень вторинного рівня, та розроблені механізми законного фінансового врегулювання.

Ще раз акцентуємо увагу мешканців міста, району, районних депутатів, керівництва району, що адміністрація та працівники лікарні підтримують медичну реформу, яку впроваджує МОЗ, але в нашому місті вона повинна відбуватись в межах чинного законодавства, бути підкріплена нормативною базою Законів України та методичними рекомендаціями профільного міністерства. А на даний час в районі склалась ситуація, коли окремі особи переслідують свої певні цілі, організовують «травлю» та свавілля стосовно керівника та колективу медичної установи Каховської ЦРЛ, під прикриттям впровадження медичної реформи в Каховському районі, намагаються ліквідувати медичну установу, перетворити її у «незрозумілий заклад або підконтрольний приватний заклад» для втілення своїх задумів, які далеко не спрямовані на покращення якості та доступність медичної допомоги для звичайних мешканців міста та району.

Так, зі слів голови районної ради, Каховській ЦРЛ,для вирішення багатьох проблем,які виникають в процесі реформування, не вистачає коштів. В такому разі,як розуміти дії головного розпорядника коштів, голови райдержадміністрації, що кошти,які були виділені рішенням XXV сесії районної ради VII скликання від 30.03.2018 р. №465 «Про внесення змін до рішення ХХІ сесії районної ради VІІ скликання від 21.12.2017 р. №396 «Про районний бюджет на 2018 рік» в сумі 1779,0 тис. грн на придбання медичного обладнання, ремонт покрівлі інфекційного відділення, заміну вікон і дверей у відділеннях лікарні на пластикові,придбання продуктів харчування та медикаментів,поточні ремонти до цього часу не фінансуються. Кошти були заплановані на квітень, червень-вересень. Але,незважаючи на неодноразові звернення до голови райдержадміністрації (листи від 30.05.2018 р. № 706,14.06.2018 р. №828) щодо підтвердження виділення коштів для надання довідок підрядникам згідно Закону України «Про публічні закупівлі» для проведення капітальних ремонтів, письмової відповіді не було отримано. Натомість, заплановані кошти на червень – вересень в сумі 1563,0тис.грн були переміщені на грудень місяць згідно довідки про зміни до плану спеціального фонду від 26 липня 2018 р. №51 в результаті чого, кошти не можуть бути використані з причини погодних умов та терміну виконання робіт. Це називається співпраця?».