Проблеми місцевого самоврядування обговорили на засіданні Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад

У Дніпрі під головуванням президента Володимира Зеленського 9 червня відбулося засідання Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад. Активну участь у засіданні взяв президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов. Так, він попросив в Офісу президента термінового вирішення проблем, що сьогодні існують на субрегіональному рівні місцевого самоврядування, повідомляє УАРОР.

«Щодо стратегічних проблем, то необхідно внести зміни до Бюджетного кодексу, де визначити склад доходів районних бюджетів та виписати повноваження, під які можуть надаватись ресурси для їх виконання», — зазначив президент УАРОР.

«У свою чергу тактичним та терміновим питанням є надання субвенції на виплату зарплатні працівникам апаратів чинних районних рад та заборгованостей працівникам ліквідованих районних рад», — додав Сергій Чернов.

Про ситуацію з виділенням субвенції Володимир Зеленський поцікавився в заступника керівника Офісу президента Кирила Тимошенка, який зазначив, що це питання найближчим часом буде доопрацьованим.

Також Сергій Чернов повідомив, що УАРОР ініціювала створення та працює над положенням міжфракційного об’єднання Верховної Ради, що опікуватиметься розвитком місцевого самоврядування, а також успішним та своєчасним впровадженням реформи децентралізації.

«Ми вийшли з ініціативою до народних депутатів створити міжфракційне об’єднання, що опікуватиметься реформою децентралізації. І маємо надію, що восени знайдеться 300 голів для змін до Конституції в частині децентралізації…», — наголосив він.

Крім того, Сергій Чернов нагадав, що УАРОР вважає за необхідне ввести посаду віце-прем’єр-міністра, що опікуватиметься координацією реформи органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Також очільник УАРОР попросив перевести районні ради з Палати місцевих влад до Палати регіонів.

«Ми зверталися до Офісу президента України з проханням перевести районні ради з Палати місцевих влад до Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України, відповідно до європейської практики організації таких консультативно-дорадчих органів», — сказав Сергій Чернов.

Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко зазначив, що це питання буде підняте на Президії Конгресу.

Для якісного виконання своїх повноважень обласні ради повинні мати стабільні доходи, а також є необхідність повернути повноваження щодо надрокористування, вважає Сергій Чернов.

«Ми просимо сприяти забезпеченню стабільних джерел наповнення обласних бюджетів для регіонального розвитку, що реалізовуватиметься шляхом діяльності агенцій регіонального розвитку», — наголосив він.

«Крім того, є доцільним повернути повноваження обласних рад в частині дозволів на надрокористування», — додав президент УАРОР.

А голова Миколаївської обласної ради Ганна Замазєєва наголосила на тому, що обласні бюджети повинні мати стабільні джерела надходження й не можуть бути менші ніж зараз, оскільки це напряму вплине на реалізацію соціально важливих програм.

«Зараз у Верховній Раді обговорюються законопроєкти, зокрема, щодо збільшення ПДФО територіальних громад за рахунок бюджетів обласних рад. І це не вихід, оскільки самі обласні ради мають дуже маленькі бюджети розвитку. У свою чергу, це може негативно вплинути на роботу обласних рад в частині виконання своїх обов’язків», — зауважила Ганна Замазєєва.

Крім того, вона зазначила, що сьогодні існує велика проблема з фінансуванням районних рад, дохідна частина яких навіть на половину не може забезпечити виконання наявних повноважень.

Офіс президента регулярно отримує інформацію від Української асоціації районних та обласних рад щодо проблемних питань діяльності, зокрема обласних рад.

Про це зазначив керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

«Ми регулярно отримуємо інформацію від Української асоціації районних та обласних рад стосовно питань діяльності, які турбують обласні ради. Мова йде про недопущення зменшення доходів обласних бюджетів з метою подальшого належного затвердження обласними радами бюджетів спільних проєктів та реалізації соціально-економічних та культурних програм територіальних громад… Ми знаємо про усі ці питання і готові разом з вами їх вирішувати», — акцентував він.

«Я вважаю, що ми можемо вже до наступного засідання забезпечити прийняття необхідних рішень, які би оптимізували дохідну частину місцевих бюджетів та зробили регіони фінансово-спроможними виконувати свої повноваження», — додав Андрій Єрмак.