Проблеми екології і санітарії обговорювали в Новій Каховці

Прес-конференція «Вода і санітарія Новокаховського регіону – огляд ситуації, проблеми та вирішення» відбулась 8 червня в центральній міській бібліотеці Нової Каховки. Захід організований Новокаховською міською громадською екологічною організацією «МАМА-86-Нова Каховка» за підтримки підприємця Олександра Сидоренка.

На заході були присутні представники місцевих ЗМІ, Дніпрянської селищної ради, Райської сільської ради, КП «Міський водоканал», КП «Основа», екологічний актив Дніпрянської ЗОШ, члени НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка».

Голова організації Таїса Козак повідомила, що кількість артезіанських свердловин, які забезпечують питною водою населення міст Нова Каховка, Таврійськ, селища Дніпряни та сел, більше ста, а з урахуванням шахтних колодязів – до тисячі.

Від якості поверхневих і підземних вод залежить наше здоров’я. Щоб не повернутись до минулих літ і не повторити лиха – це спалахи інфекційних захворювань (Боткіна, лептоспірозу, менінгіт, холера) та випадків масового мору риби, потрібно усунути причини, які призводять до антисанітарії і недбайливого відношення до навколишнього середовища.

Берегова смуга р. Дніпро досить забруднена, але кількість сміття останнім часом зменшилася завдяки небайдужим громадянам та роботі місцевих рад. Хоча цього все ще не вистачає. Хочеться, щоб більш активно працювали контролюючі органи.

Зараз можна покращити санітарну ситуацію берегової смуги, для цього необхідно працювати з сучасними технологіями. Зокрема, ТОВ «Піонер новітніх технологій» вже багато років переробляє гілки на енергетичну суміш, у Таврійську також з’явилося обладнання для роздрібнення гілок. Крім того, позитивним моментом є те, що в Новій Каховці з’явився збір пластикових пляшок, у Таврійську він працює вже п’ять років. Для покращення санітарного стану треба ще залучати пункти прийому вторинної сировини, особливо в сільській місцевості.

Великою проблемою є використання пестицидів в приватному господарстві через те, що не дотримуються правил поводження з отрутохімікатами в житловій забудові, а також коли купують їх без сертифікату.

Кваліфікованих лабораторій по обстеженню якості питної води, повітря, ґрунту, води поверхневих вод, харчових продуктів, фактично не має. Через погане фінансування та браку реактивів місцева СЕС не може якісно зробити повний хімічний аналіз води.

Новокаховський водоканал має відповідне устаткування та реактиви для аналізу питної води. Слід зауважити, що в тарифи закладені хімічні і бактеріологічні аналізи води, тому городяни мають право знати їхні результати.

Для того, щоб отримати фахові дані про причини хвороб людей, необхідно дослідити лабораторно повітря, ґрунту, воду, харчових продуктів, а також дослідити в них наявність пестицидів. А для цього місту необхідна потужна лабораторія.

Викликає турботу те, що багато мешканців вживає воду зі струмків які впадають в Дніпро та в Кам`яниху, оскільки, вони не паспортизовані і не досліджені на мікробіологічні та хімічні показники.

Останнім часом не працюють очисні споруди Дніпрянської селищної ради, заводу «Південелектромаш», с. Корсунка.  На очисних спорудах КП «Міський водоканал» очистка води здійснюється на 98%, але відсутнє знезаражуюче обладнання. Стічні води заводу марочних кон’яків і Центральної Основи скидаються на поля фільтрації, забруднюючи підземні води.

Часто відмічається, що в громадських місцях відсутні туалети, а до вбиралень об’єктів харчування їх не пускають навіть за гроші. Про це часто пишуть мешканці міста в соціальних мережах. Добре, що у парковій зоні нещодавно встановлено дві кабінки біотуалету, але на них відсутній надпис, немає води для миття рук та об’єм для збору нечистот досить малий. Тому не виключено, що прилегла територія може бути забруднена.

Таїса Козак повідомила, що багато років «Мама-86-Нова Каховка» надає владі пропозиції для покращення екологічного і санітарного стану Новокаховської міськради, але вони не всі виконуються.

Про свою діяльність розповів екологічний актив Дніпрянської ЗОШ під керівництвом вчителя хімії та екології Олени Лопачук. Вони повідомили, що їхня школа вже більше 20 років займається природоохоронною роботою з учнями. Було представлено стан берегової смуги вздовж селища Дніпряни. Проведені учнями разом з вчителями акції «Джерело», «Живи, Дніпро», «Вага колодязь». Підчас заходів учні прибирають територію, досліджують санітарний стан, проводять лабораторні аналізи води на РН, фосфати, нітрати, жорсткість.

Заступник Дніпрянського селищного голови Алла Щербина запропонувала тісну співпрацю Дніпрянській ЗОШ для вирішення екологічних проблем селища. Також  доповіла, що селищна влада щочетверга проводить рейди по виявленню порушень благоустрою. З початку року вже складено 5 протоколів. Питанням очисних споруд селища займаються, але через те, що частина необхідної землі знаходиться у орендарів зі статусом земель сільськогосподарського призначення, а їх перевід під очисні споруди є доволі тяжким моментом. Селищна влада також слідкує за санітарним та технічним станом артезіанських свердловин.

Начальник відділу збуту новокаховського водоканалу Ольга Рашевська розповіла, підприємство щомісяця робить аналізи води, і оприлюднює їх на сайті установи. Робота по узгодженої діяльності  асенізаційного транспорту ведеться на протязі 3 років. В серпні 2017 р. внесені зміни до Програми з благоустрою, відповідно до яких діяльність асенізаційного транспорту з вивозу рідких відходів повинна відбуватися за договорами. Виконавець – КП Екосервіс», з ним приватні власники асенізаційних машин повинні скласти відповідні угоди. Міський водоканал для вказаного транспорту обладнав в’їзд та приймальник, для того щоб рідкі відходи потрапили  до очисних споруд.

Землевпорядник Райської сільради Анна Бабецька повідомила про те, що адміністрація проводе заходи для покращення санітарного стану села, шляхом  проведення суботників та акції «Чисте довкілля». Для постійного доступу до питної води в с. Обривка встановили водонапірну башту, а в селах Райське та Тополівка їх планують побудувати. Аналізи води в свердловинах роблять переважно на бакпоказники.

Консультант-агроном Іван Бураков з 30-річним досвідом роботи привів таку статистику: порівняно з 1940 роком у 25 разів зросло використання хімічних добрив та засобів захисту рослин, за той же період у 5 разів збільшилося випадків народження дітей з фізичними вадами. Недарма лікар з Київського інституту стурбовано його запитував: «Чому більшість пацієнтів онкологічного відділення з Херсонської області? Що у Вас там робиться?».

Агроном вважає, що пестициди можна повністю замінити біологічними засобами захисту рослин. Вони, за його словами, на 50 % коштують дешевше хімічних і майже на 50 % дають кращий результат. Є вже ряд фермерів, які переходять на екологічно чисті господарства.

Іван Бураков також назвав хибною практику знищення санітарно-епіодоміологічних станцій і переведення відповідальності і турботи за продукцію на самого виробника, адже відповідальними є лише 1 зі 100.

На завершення голова НКМГЕО «Мама-86-Нова Каховка» Таїса Козак повідомила присутнім про технології для покращення санітарії, як сухі туалети та біологічні локальні очисні споруди та інше, і закликала людей до дбайливого природокористування.