На “Таврійських горизонтах” обговорювали перспективи розвитку ОТГ Херсонщини

29 вересня у приміщенні Новокаховської міської ради зібрались представники Херсонської ОДА, представники міжнародних фондів технічної допомоги, керівники та представники бізнесу об’єднаних територіальних громад (ОТГ), експерти агенцій регіонального та територіального розвитку. Захід пройшов під головуванням заступника голови Херсонської облдержадміністрації Дмитра Бутрія, керівника проекту «DOBRE» Бері Ріда, голови правління ГО «Агенція регіонального розвитку ТОТГ» Павла Ярмія.

Дискусія була присвячена питанням сьогоднішнього стану та перспективам розвитку ОТГ Херсонщини, було визначено основні напрямки їх економічного розвитку (сільськогосподарські кооперативи, розвиток зеленого туризму, соціальне підприємництво). В рамках виступів були презентовані можливості міжнародних фондів технічної допомоги для новостворених територіальних громад, визначені ключові компетенції та успішні приклади співпраці ОТГ та Агенцій регіонального розвитку на території України, представлені варіанти імплементації успішного іноземного досвіду в українські реалії.

У виступах керівників територіальних громад (Музиківської – С.Н. Лейбзон, Асканійської –В.К. Свінціцький) та потенційних ОТГ (Таврійської – М.І. Різак) були зазначені необхідність удосконалення законодавства, реформи бюджетного розподілу доходів ОТГ, першочерговість стратегічного планування задля сталого розвитку територій. Можливість вирішити більшість питань пов’язаних зі стратегічним плануванням, підготовкою проектів до ЄС та ДФРР, створення проектів для підтримки малого та середнього бізнесу ОТГ були презентовані в рамках виступу керівника проектів і програм ГО «Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад», організації яка другий рік поспіль є співорганізатором площадки для дискусій присвячених вирішенню проблем ОТГ Херсонщини.

Бачення більшості експертів, як українських так і закордонних одностайне: без стратегічних планів економічного розвитку, без місцевих агенцій, які будуть ці плани імплементувати в дію – не буде ні розвитку, ні добробуту. Немає якоїсь унікальної української моделі розвитку територіальних громад, тільки через плідну, щоденну співпрацю між владою, громадськістю та бізнесом. Про це розказували експерти панельної дискусії – представники громадського сектору Андрій Гінкул з Києва та Олексій Чірков з Нової Каховки. До речі, новокаховська ГО АРР ТОТГ запропонувала керівникам ОТГ свої пропозиції по спільній роботі над розвитком стратегічного планування та імплементації (впровадженню) цих планів у життя.

Велику дискусію в залі викликав виступ виконавчого директора АМУ Олександра Слобожана – його меседж про те, що перші ОТГ уже третій рік працюють по новому та навчились набагато більше та краще заробляти заставили багатьох з тих сільських голів, хто ще не створив ОТГ переглянутися. Альтернативи ОТГ та реформі децентралізації уже нема та не буде. Хто сьогодні скоріше увійде в процеси стратегічного розвитку, життю по проектному підходу, навчиться краще спілкуватися з владою та бізнесом – той і буде краще жити в майбутньому. А приклад одного із селищних голів ОТГ на Хмельниччині, який на перші гроші не став будувати садки та ремонтувати клуби, а спочатку затягнув до себе більше підприємців та створив їм умови для заробітку, а потім – вже на постійній основі, почавши одержувати додаткові надходження, став займатися інфраструктурними проектами та реформами визвали цілу революцію в залі.

Біля трьох годин дискусії, більше 60 представників влади, бізнесу та ОТГ, всім дісталося на горіхи, але розходитися ніхто не хотів. Усі хотіли висказатися, тому впевнені, що і облдержадміністрація, і міжнародні проекти та місцеві громадські організації зроблять усе можливе, аби такі зустрічі були більш частими та більш приближеними до самих ОТГ. Велике спасибі проекту «ДОБРЕ», Херсонській обласній  державній адміністрації, ГО АРР ТОТГ, Новокаховському міськвиконкому та учасникам від ОТГ за плідну співпрацю та високий рівень дискусії. І це значить тільки одне – децентралізація буде просуватися до свого логічного закінчення.