На підтримку археологічної експедиції на Херсонщині зібрали 30 тисяч гривень

Близько 30 000 гривень зібрали за тиждень під час благодійної акції на підтримку археологічної експедиції “Тягинь”. Ініціювали збір Культурний центр “Україна – Литва” та Центр культурного розвитку “Тотем”. Долучилися художники Херсонщини.

Ідея полягала у тому, щоб організувати пленер, зібрати херсонських художників, повезти їх до вежі Вітовта, а роботи, які вони створять, виставити на продаж. Виручені гроші підуть на підтримку експедиції, яка досліджує городище Тягинь, – розповідає керівниця Культурного центру “Україна – Литва” Наталя Бімбірайте. На пленері було створено 34 роботи, 25 з яких сьогодні вже продані. Купують картини не лише в Україні, а й у Литві.

Керівниця Культурного центру “Україна – Литва” Наталія Бімбірайте

“Ось цю дуже класну роботу Олександра Танасюка, херсонського художника, купив нині європарламентар Андрюс Кубилюс, парламентар від Литви. Андрюс ще відомий тим, що був прем’єр-міністром дві каденції і він – великий друг України, розробник плану Маршала. І це дуже важливо, коли люди підтримують не лише словами, а й отакими справами”, – каже Бімбірайте.

Роботи херсонських художників потраплять до литовського сейму, приватних колекцій, додому до українських та литовських родин. Ініціаторка пленеру Олена Афанасьєва говорить, що малювали вежу 10 квітня, а 14 акція стартувала.

Голова Центру культурного розвитку “Тотем” Олена Афанасьєва

“Насправді художники дуже втомилися від карантину. Хотілося поїхати десь на пленер, бо постійно мені про це казали. І тут виникла така ідея – поєднати приємне з корисним, тому що ми – великі друзі і шанувальники того, що робить культурний Центр і я спостерігаю як вони 5 років намагаються зібрати кошти на експедицію. Іноді за власний рахунок, долучаються багато людей і майже ніхто не підтримує, для мене це було болісно, тому що продукт, який вони роблять, ці розкопки, знахідки – це надзвичайно важливо і дуже класно”, – говорить голова Центру культурного розвитку “Тотем” Олена Афанасьєва.

До художників з Херсона, які взяли участь в акції, долучилися митці з області. Олена демонструє картину Валерія Івченка із села Веселого. Чоловік живе неподалік від вежі Вітовта, свої роботи він подарував благодійникам. Південно-середньовічна експедиція проходить у липні-серпні під керівництвом Світлани Біляєвої, докторки історичних наук. До неї долучаються волонтери та археологи з усіх регіонів України. За словами Наталя Бімбірайте, експедиція не фінансується державою.

“Чому це важливо, тому що за всі 5 років жодного бюджетного фінансування з України не було, а розкопки дуже важливі, вони взагалі сенсаційні. І мають сенсаційні знахідки. І вже котрий рік поспіль Національна академія наук України ці відкриття зараховує до найвидатніших відкриттів науки року. А для нас, для Херсонщини це важливо, тому що ми починаємо відкривати ту історію, якої ми раніше не знали”, – каже Бімбірайте.

Щоб експедиція відбулася, потрібно за мінімальними розрахунками близько 60 000 гривень, – говорить Наталія Бімбірайте. Керівниця експедиції Світлана Біляєва, яка зараз працює у Києві, говорить, що експедиція у будь-якому випадку відбудеться, уже зібрана команда, та обсяг робіт залежить від того, скільки коштів вдасться зібрати.

“Влітку, якщо все буде добре, обов’язково поїдемо до Тягиня, будемо продовжувати розкопки фортеці великого князівства Литовського і Руського, у складі якої тоді було Київське князівство. І обов’язково продовжимо, тому що це – унікальна фортеця. Унікальна пам’ятка не тільки Херсонщини, а й України і Великого князівства Литовського. Я хочу сказати, ми можемо і мінімально працювати, але на 15-20 000 працювати не зможемо, бо ще треба годувати дітей, студентів, які до нас приїжджають, але чим більше – тим краще, тоді ми зможемо розгорнути лабораторні, дослідницькі роботи”, – говорить Біляєва.

Попередні роботи можуть розпочатися у червні, а археологічний табір розгорнуть наприкінці липня. До цього часу благодійна акція триватиме, – говорять волонтери.

джерело