На Каховщині школярі очистили від сміття узбережжя Дніпра

Активно триває робота міських екологів над очищенням прибережної і довколишньої території від пластикових відходів. В черговий раз в рамках міжнародного проекту «Чистіші річки – чистіші моря» (CRoCuS) на кошти Євровсоюзу Новокаховська екологічна громадська організація «Мама-86» організувала прибирання, залучивши до такої роботи школярів. Працювали в двох громадах – Таврійській та Новокаховській (Веселівський старостат)

– По-перше, наша акція приурочена до Дня міста Нової Каховки. По-друге, діти із задоволенням відгукуються на наші пропозиції. Вони бачать конкретні результати своєї праці. Розуміють, що розкидане сміття, особливо біля річок, дуже шкодить довколишньому середовищу, – розповіла керівник НКГЕОО «Мама-86» Таїсія Козак.

24 вересня ми виїхали на прибирання території біля річкового порту, що в Таврійську. Працювали учні та учителя ліцеїв №1, № 2. Одна з класних керівниць поділилася з нами тим, що батьки старшокласників помітили вдома відповідальніше ставлення своїх дітей до того, що викидається в сміття. Прикро тільки те, що не всі дорослі розуміють, що смітити повсюди не можна. «Ми вже не перший раз разом з екологами прибираємо на цій території. От і зараз бачимо: пляшок – скляних і пластмасових, та іншого непотребу менше не стає», – зауважила вчителька. І дійсно, з-під кущів і дерев діти повитягали багато відходів. А в одному місці одразу набрали мішок пляшок і того, що залишилося від чийогось пікніку. Скоріш за все, відпочивальники довго не думали над тим, куди закинути сміття – все в кущі. В цьому місці школярі назбирали 30 пакетів із сміттям. Всього прибрали берегову смугу довжиною 700 метрів і шириною 50 метрів.

Зауважимо, що діти працювали з дотриманням усіх карантинних вимог. Перед початком роботи кожному роздали рукавички і захисну маску, пакети для сміття. Після роботи, перед тим, як пригостити їх теплим пайком, добре обробили руки санітайзером, які надала їм ГЕО «МАМА-86 – Нова Каховка».

Планувалося, що того дня на прибирання території біля Каховського водосховища вийдуть школярі Веселівського ліцею, однак завадив дощ. Проте вони прибирали пізніше за гарної погоди і їхнім результатом роботи стали 13 мішків сміття. Всього прибрали берегову смугу довжиною 500 метрів і шириною 50 метрів.

Акцію залюбки підтримали школярі Козацького ліцею, які ще 18 вересня очищали берегову смугу річки Козак. Осторонь не залишались і учні інших шкіл селища Дніпряни, міста Нова Каховка.

Слід сказати, що завдяки проекту «Чистіші річки – чистіші моря» екологи НКГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» забезпечили 9 шкіл екопресами для пластикових пляшок. І цей простий пристрій викликав значне захоплення, особливо серед молодших школярів. Під час минулорічного карантину діти приносили пакети пластикових пляшок, щоб самим спресувати. Цього року деякі школи вже по кілька разів здавали спресовані пляшки на
вторинну переробку. Як повідомила Т. Козак, в лідерах – ЗОШ №10, де з моменту появи пресу зібрали і здали 113 кг пластикових пляшок.

«Пластик легкий і за один раз за нього багато коштів не отримаєш, одне наше завдання – показати дітям, що пластмасова пляшка – це не просто сміття. Це продукт, який можна переробляти і ще отримувати хоч і невеликі, але ж кошти за його збирання. І не тільки кошти, а й задоволення. З пластику можна виготовити багато цікавих речей – від декоративних поробок до корисних речей у побуті. Під час підготовки до акції дітям було надано завдання показати, які речі можна отримувати з відходів пластика у домашньому господарстві. Учні ЗОШ №10, Таврійського ліцею №2 та Веселівського і Казацького ліцеїв продемонстрували свої вироби: стільчики(пуфики), віники і інші речі».

В нашій розмові про переробку пластикових відходів Таїсія Федорівна зауважила на одній проблемі. На відміну від дітей, які навіть після уроків не відмовлялися на волонтерських засадах проводити роз’яснювальну роботу, дорослі жодним чином не проявляють своє ставлення до забруднення довкілля. Особливо з цього приводу турбує позиція бізнесу те, що її просто немає. І така ситуація не може не турбувати екологів, бо останнім часом вздовж прибережної смуги активно працюють кафе, зони відпочинку різного гатунку.

«Зрозуміла ситуація у Веселому, де місцева влада намагалася вплинути на ситуацію – поставили сітки для збирання пластикових пляшок, а їх зламали. Інша справа заклад, який має режим роботи, відвідувачів. Там пластикові відходи накопичуються. Наша організація могла б допомогти організувати його вивезення, як це було в «Казковій діброві». Однак нам позиція бізнесменів з цього приводу невідома», – розповідає Таїсія Козак.

До речі, екологи допомагають школам із вивезенням пластикових пляшок. Залучають до цього однодумців, таких як Юрій Власов, який надав мішки для збирання пластикових пляшок для шкільних акцій; Олександр Шевченко забезпечив транспортом.

Щодо останньої акції з прибирання, то загалом в ній взяли участь 130 учасників. Допомагали екологам комунальні служби Веселого і Таврійська, а також керівник ТОВ «Херсонвторресурс» Ірина Михайлова, гендиректор річкового порту Тетяна Філь та інші небайдужі громадяни і мешканці громад,за що їм велика подяка.

Під час підготовки матеріалу стало відомо, що в Верховній Раді зареєстрували законопроект №6077, який забороняє виготовлення пластикових виробів в Україні. «Ми підтримуємо цю ініціативу, бо люди навіть не розуміють, скільки шкоди їм робить цей поліетилен», – говорить Т. Козак і має надаю, що народні депутати приймуть цей закон.