На Херсонщині хочуть звести Каховську ГЕС-2. Наскільки це доцільно

У Херсоні науковці та громадськість 29 липня провели обговорення щодо доцільності будівництва в області Каховської ГЕС-2. Кореспонденти Суспільного збирали думки тих, хто «За» і «Проти» цього проєкту.

Дмитро Ладичук — доцент кафедри гідротехнологічного будівництва водної інженерії та водних технологій Херсонського аграрного університету. Він говорить, що проєкт Каховської ГЕС-2 викликає багато питань, зокрема, щодо її можливого негативного впливу на довкілля: 

«В нестійких ґрунтах відбувається абразія Каховського водосховища, яка може сягнути села Веселого та ближніх населених пунктів. Це вже викликає соціальні негаразди. Також буде збільшено навантаження на лесові ґрунти».

Директор Херсонської гідробіологічної станції Національної Академії наук Сергій Овечко говорить, що над проблемою підтоплення та збереження екосистеми у пониззі Дніпра їх спеціалісти працюють з минулого століття. І саме будівництво Каховської ГЕС-2, за його словами, допоможе розв’язати екологічні проблеми: 

«На сьогодні єдиним дієвим механізмом регулювання екологічного стану пониззя Дніпра є режим попусків Каховської ГЕС — те, що впливає на гідродинаміку і на стан водойм. Каховська ГЕС збудована давно і гідроагрегати не такі ефективні, як планується встановити. Буде реконструкція старої ГЕС, введення в експлуатацію чотирьох нових агрегатів — збільшиться пропускна здатність і, відповідно, рівень коливання води в пониззі Дніпра». 

Натомість архітекторка Тетяна Євсєєва каже, що будівництво Каховської ГЕС-2 призведе до підтоплення і руйнації вежі Вітовта, яка занесена до реєстру пам’яток національного значення: 

«Під час будівництва Каховської ГЕС відбулась втрата великої кількості культурних пам’яток. І зараз може відбутись додаткова втрата архітектурних пам’яток та туристичних маршрутів. Це і вежа Вітовта, і паркова зона Нової Каховки, яка буде підтоплюватись». 

Заступник директора Каховської ГЕС Арсеній Зеленський ці твердження архітекторки заперечив: 

«Це не так, оскільки, згідно з проєктними рішеннями, вісь будівлі ГЕС-2 перенесена на 50 метрів від лівого берега. До того ж, передбачено зміну геометрії каналу. Завдяки цим заходам досягається відстань від вежі 75 метрів. Виходячи з цих проєктних даних, можна казати, що вежі нічого не загрожує». 

Суспільне:Херсон звернулось по коментар до ПрАТ «Укргідроенерго», яке є замовником проєкту будівництва Каховської ГЕС-2. Наразі ТРК чекає на відповідь від компанії.

джерело