На Бериславщині стартувала міжнародна археологічна експедиція

На Херсонщині стартувала шоста міжнародна археологічна експедиція, яка досліджує фортецю часів Великого князівства Литовського. Про те, хто братиме в ній участь та які труднощі постали перед організаторами у програмі Українського радіо.Херсон розказали керівниця експедиції, професорка Світлана Біляєва та менеджерка експедиції Наталя Бімбірайте.

Світлана Біляєва – очільниця Південної Середньовічної експедиції Інституту археології Національної академії наук України, говорить, що місце, де ведуться розкопки, як природна пам’ятка.

“Тут було величезне городище, яке колись було містом за часів Улуса Джучі. А на ньому ще була побудована перша кам’яна фортеця південного сходу нашої країни. Це якраз надзвичайна річ, як її не копати? На цьогорічні розкопки також великі сподівання, ми йдемо по контуру фортеці “Тягинь”, ми відкриваємо кам’яні стіни, відкриваємо матеріальну культуру далі. Тому, що нам хочеться мати уявлення про всю архітектуру фортеці. Крок за кроком ми продовжимо роботу в цьому напрямку, тоді це буде перша розкопана кам’яна фортеця на південному сході України саме на Херсонщині. Вона є унікальною пам’яткою Херсонщини й України теж, до речі”, – розповідає Світлана Біляєва.

П’ять років поспіль дослідження проводили спонсорським коштом та зусиллями самих учасників розкопок, розповідає голова правління Культурного центру Україна-Литва Наталя Бімбірайте.У цьому році на експедицію-2021 Херсонська обласна рада виділила 60 тисяч гривень через обласну Програму розвитку культури й духовності. 

“Це мінімальні потреби для того, щоб забезпечити інвентар: лопати, совки, щітки, без чого експедиція не може відбутися. Це оплата, причому менше мінімальної, для ключових людей, які обов’язково мають бути в експедиції: художник, архітектор, завлабораторії. Харчування 20 волонтерів на 10 днів. І витрати на консервацію, транспортні витрати. Без чого це експедиція не може відбутися. Адже ця експедиція державою не фінансується. Фактично, якби не наші зусилля розкопок просто не було і ми б не знали про свою реальну історію”, – каже Наталя Бімбірайте.

За її словами, кошти від облради організатори експедиції не отримали. Їх виділили, каже менеджерка, але реальних коштів в бюджеті немає.

“Я буду вдячна депутатам, якщо вони таки затвердять перерозподіл коштів на сесії 6 серпня. І щось ми ще встигнемо витратити на потреби експедиції. Ми планували 20 волонтерів, а їх вже 40. І всі вони їдуть у свій вільний час за свій кошт і зі своїми речами. І ми маємо їх забезпечити бодай лопатами, щоб не простоювали роботи”, – ділиться Наталя Бімбірайте.

Як розповіла Наталя, це перша міжнародна експедиція.

“2 серпня приїде литовський волонтер, власник приватного краєзнавчого музею в Акмянє на півночі Литви. Ще будуть дві круті художниці з Литви. І буде діяти перша Міжнародна артрезиденція. Це ідея Олени Афанасьєвої, центру розвитку “Тотем”, наших друзів і партнерів. І на цю резиденцію Олена має невеличке фінансування від House of Europe. Будуть ще 2 художники з Вінниці і Сум. На 7 серпня ми плануємо презентацію того, що створять художники. Будемо влаштовувати екскурсію, тому буде можливість на власні очі все побачити. Ми мріємо, щоб місцеві жителі більше знали про те де вони живуть, про реальну історію нашу і цінували цю історію”, – каже Наталя Бімбірайте.

Цьогоріч у розкопках братимуть участь волонтери з різних куточків Херсонщини, каже керівниця експедиції. Також будуть представники з Мелітополя, Запоріжжя, Києва, Івано-Франківська. Вік волонтерів від 9 до 65 років.

“Це не тільки місцевого значення пам’ятка і важливість для громади, району чи області. Це державного значення пам’ятка і тут має бути державна програма тому, що дуже важлива мета. Унікальність ще в тому, що ця пам’ятка працює у сфері протидії дезінформації російським фейкам, які донині ми можемо чути. Наприклад, славнозвісна стаття про Новоросію, що тут нібито були дикі степи. Ні, тут була європейська держава, яку вони прийшли й загарбницьким способом окупували та знищили. Те що й зараз намагаються зробити”, – каже Наталя Бімбірайте.

джерело