«Мама-86-Нова Каховка»: почнемо з себе, щоб врятувати планету

З липня 2020 року Новокаховська громадська екологічна організація «Мама-86-Нова Каховка» бере участь у міжнародному проєкті «Чистіші річки – чистіші моря» (CRoCuS), що впроваджується за фінансової підтримки  Європейського Союзу.  Проєкт, партнерами якого, крім України, є Болгарія, Румунія та Молдова, націлений на покращення екологічної ситуації в басейні Чорного моря. Це дуже актуально для Херсонської області, де за останні десятиріччя гостро постали такі проблеми, як погіршення якості питної води, стану Дніпра, руйнування його берегів; загальне засмічення населених пунктів; збільшення кількості несанкціонованих сміттєзвалищ тощо.

Вчителі шкіл, викладачі технікумів, представники бізнесу та широка громадськість  ознайомились  з метою, цілями та сферою діяльності проєкту  на  практичних семінарах, організованих НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка», визнали його актуальність та з ентузіазмом брали участь у запропонованих заходах.

Викладачі поділилися власним досвідом роботи у напрямку екологічного виховання молоді та взяли участь у конкурсі розробок виховних заходів та  показових уроків, який проводився у рамках проєкту за ініціативою «МАМА-86-Нова Каховка». Дуже цікавими та актуальними були роботи О. С. Скачкової, вчителя  географії таврійського ліцею №2; Т. А. Антипенко, вчителя  біології Новокаховської школи №8; Я. Д. Сердюкової, вчителя біології, екології та природознавства Веселівського ліцею; А. А. Кір’ян, вчителя початкових класів Козацького ліцею;  бінарні уроки С. А. Собецької, вчителя  початкових класів, Т. П. Нелепенко, вчителя хімії новокаховської школи №10; С. О. Дук, вчителя природознавства, А. Я. Манько, вчителя трудового навчання Корсунської  гімназії; С. І. Житкової, вчителя біології  і Т. Є. Солоненко, вчителя історії та правознавства таврійського ліцею №1 та  авторського колективу Новокаховського фахового коледжу Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного у складі викладача хімії Т. М. Міщенко, , викладача екології Н. О. Шаруділової, викладача біології і екології  Н. В. Балановської.

Таврійський ліцей №1 запропонував на конкурс відеоролик «Врятуємо нашу планету!» (Н. В. Крутієнко, вчитель англійської мови). Всі роботи отримали високі оцінки журі, а розробки А. А. Кір’ян, вчителя початкових класів Козацького ліцею, та  викладачів Новокаховського фахового коледжу Міщенко Т.М., Шаруділової Н.О.  та  Балановської Н.В. були надруковані у навчальному посібнику  «Основні джерела забруднення річок та шляхи його зменшення». Посібник був опублікований у червні 2021 року в рамках проєкту «CRoCuS» для розповсюдження у країнах-партнерах проєкту та поширення досвіду на міжнародному рівні.

Але крім теоретичної частини проєкту, більш важливими є практичні дії.  У серпні 2020 року, травні та вересні 2021 року було проведено декілька акцій з очищення берегів Дніпра від пластикових відходів на території Новокаховської та Таврійської громади.  Акції були підтримані таврійськими ліцеями №1 та №2, ліцеєм с. Веселе, Новокаховським приладобудівним фаховим коледжем, Новокаховським політехнічним  коледжем. Допомагали комунальні служби с. Веселого і м. Таврійськ, керівник ТОВ «Херсонвторресурс» Ірина Михайлова, гендиректор річкового порту Тетяна Філь та інші небайдужі жителі громад, громадські організації («Дозор», «Біла стріла» та інші).

Завдяки проєкту «Чистіші річки – чистіші моря» НКГЕО «МАМА -86- Нова Каховка» забезпечила 9 шкіл ручними пресами для пластикових пляшок. Цей простий пристрій зменшує їх об’єм на 80%. Новокаховські школи №3, №10, гімназія, ліцей «Спектр», таврійські ліцей №1 та 2, ліцеї с. Веселе та Козацьке, Дніпрянська середня школа вже декілька разів здавали спресовані пляшки на вторинну переробку. Найбільше здала школа №10 — 127 кг пластикових пляшок. Трохи менше пластику здали Таврійський ліцей №2 (124 кг) та новокаховська школа №3 (110 кг). Залучились до акції Юрій Власов, який надав мішки для збирання пластикових пляшок та Олександр Шевченко — забезпечив транспортом.

Під час проведення акції «Відходам — друге життя»  діти показали, що можна зробити з відходів пластика у домашньому господарстві.  Учні шкіл №10, № 3, таврійських, Веселівського і Козацького ліцеїв продемонстрували свої вироби: стільчики, віники, сувеніри та інші  речі.

Крім пресів, у рамках проєкту було придбане і інше оснащення – пилосос для збору листя, подрібнювач гілок з газовим двигуном, обладнання для виготовлення  компосту. Воно було встановлено на демонстраційному майданчику на території приватного господарства «Павлівські» (с. Веселе) та інтенсивно використовується під час очищення берегової смуги Дніпра та для виготовлення органічних добрив. Під час міжнародного семінару з обміну досвідом 26-28 серпня цього року громадськість та представники країн-партнерів – Молдови та Болгарії мали змогу  подивитися, як працює обладнання.

Більшість мешканців Новокаховської та Таврійської територіальних громад вважають впровадження проєкту актуальним  та своєчасним. Це показало опитування, яке було проведено організацією «МАМА -86-Нова Каховка» під час святкування Дня Незалежності.

Отже, за перший період впровадження проєкту CRoCuS був виконаний  значний обсяг роботи, але ще більше потрібно зробити для поліпшення екологічної ситуації в нашому регіоні,на другому періоді роботи проєкту буде задіяна в роботі система ТАМА.

Завдяки цій системі будуть відстежуватися різні порушення і направлятися в місцеві органи влади та інспекторські організації для прийняття конкретних дій реагування. Цей етап проєкту більше планується бути практичним, ніж просвітницьким.

«МАМА-86-Нова Каховка» дуже вдячна всім, хто активно допомагав у реалізації проєкту. Особливо нашим партнерам з Болгарії та Молдови, громадському діячу О. М. Сидоренко, який надав змогу відмітити подарунками найкращі заклади освіти та всім спонсорам, хто допомагав реалізовувати цей проєкт  і розраховуємо на подальшу підтримку громадськості  до вирішення  екологічних проблем.  Ми маємо розуміти, що від кожного з нас залежить наше майбутнє, та яку планету ми залишимо нашим нащадкам

Спеціаліст з комунікації Оксана Парафенко