Каховського мера достроково відправлять у відставку?

У вівторок, 15 січня, депутати Каховської міської ради намагалися опублікувати на офіційному сайті проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови  Андрія Дяченка.

Така процедура необхідна для того для дотримання Закону України «Про доступ до публічних даних», а саме оприлюднення проекту рішення сесії за 20 днів.

Та працівники апарату, зокрема адміністратор сайту, у будь-який спосіб тягнули час та вигадували чимало проблем аби не зробити цього.

Протягом 3-х годин група депутатів із 7 чоловік намагалась ввести підготовлені документи. 

Та навіть більше, незрозуміла здоровому глузду поведінка працівників мерії фактично становила перешкоду реалізації одного із наданих законом прав депутатам – пропозиція проектів рішення.

Цікаво, чи не є такі дії перешкоджанням депутатській діяльності? Покарання за що передбачене статтею 351 Кримінального кодексу України.

З цього приводу каховські депутати пообіцяли звернутись до поліції та навіть за потреби прийти вранці наступного робочого дня разом із поліціянтами, аби все ж таки опублікувати проект на сайті.

Жодних конкретних пояснень не вдалося отримати і від міського голови Андрія Дяченка. Він посилався на кінець робочого дня і просто подався навтьоки від обурених депутатів.

Бажання і підстави для розгляду подібного рішення про дострокову відставку мера вже давно «літали у повітрі» політичної спільноти Каховки. Відсутність діалогу, інформаційна війна, а тепер й заблоковані рішення про бюджет та структуру, – ось неповний перелік неефективної роботи при чинному міському голові.

«Сьогодні депутати Каховської міської ради підготували повний пакет документів для початку процедури дострокового припинення повноважень міського голови Андрія Дяченко. Депутати Каховської міської ради прийняли бюджет на 2019 рік з своїми правками, заощадивши тим самим для міста 12 мільйонів, а Дяченко наклав на головний фінансовий документ міста вето. Схоже, що цей вчинок продиктований турботою про Каховку? Зовсім ні. Його закордонні турне за рахунок городян; злодійство з бюджету через «своїх» людей в міських комунальних підприємствах і на ключових посадах; кумівство і братовство; систематичне порушення прав городян; вічні судові тяжби, пов’язані з корупцією його команди … – всьому цьому ми готові покласти край. Поки ми безмовно терпимо, коли нас принижують, поки боїмося слово сказати, дивлячись як порушують права наших рідних, – ми нічим не відрізняємося від тих, хто розкрадає і ставить на коліна цю країну. Ми потураємо – значить, ми співучасники. Але як тільки з наших вуст прозвучить перший протест, як тільки ми хоча б відірвемося від дивана і зробимо хоч крок в сторону своїх бажань – саме життя починає допомагати нам. Чаша терпіння каховчан переповнилася. Цинізм і жадібність нашого мера вийшли за всі межі допустимого», – коментує ситуацію один із членів групи активістів, депутат Херсонської обласної ради Павло Філіпчук.

Що ж фактично значитиме рішення про дострокове припинення повноважень? Редакцію проконсультував з цього питання юрист за фахом, депутат Каховської районної ради Олександр Бойко: «Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами. Згідно з вимогами ч.4 ст. 42 Закону, міський голова у своїй діяльності має забезпечувати додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади. Повноваження міського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Ст. 42 ч. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що повноваження міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Міський голова Андрій Дяченко допустив неодноразове, систематичне порушення Конституції, законів України, прав і свобод громадян, незабезпечення наданих йому повноважень. Ці порушення мають конкретно визначений юридичний характер і встановлені рішеннями суду».

Якщо ж депутати зможуть дотриматись усієї процедури та зібрати більшість, хто замінить мера?

«У разі звільнення з посади міського голови у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень повноваження міського голови здійснює секретар відповідної ради, крім випадків дострокового припинення повноважень міського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» або Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Секретар міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень міського голови і до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної міської ради, обраної на чергових місцевих виборах», – пояснює Бойко.