Хімікати на полях біля заповідника на Херсонщині використовували неправильно – експерт

З січня на Херсонщині фіксують факти масового мору червонокнижних сірих журавлів, огарів червоних та інших птахів. Попередньою причиною загибелі птахів в біосферному заповіднику Асканія-Нова називають бродіфакум. Це отрута проти всіх видів гризунів, яку використовують аграрії на полях.

Кандидат сільськогосподарських наук, доцент Херсонського державного аграрно-економічного університету Сергій Лавренко у радіопрограмі “Тема дня” розповів, як боротися із гризунами і використовувати препарат, аби не гинули птахи.

“Заходи, які використовують для знищення мишоподібних гризунів, можна класифікувати на агротехнічні – за допомогою техніки, біологічні – коли використовуються бактерії, механічні, електромеханічні – коли використовуються капкани або використовуються ультразвукові відлякувачі, і найбільш поширені – хімічні засоби боротьби з гризунами”, – розповів Сергій Лавренко.

За словами науковця, сільгоспвиробники області найчастіше використовують саме хімічні засоби, бо за останні роки спостерігається різке зблільшення популяції польових мишей.

“Якщо говорити більш з наукової точки зору, то використання препаратів проти гризунів починається, коли на одному гектарі спостерігається від трьох до п’яти сімей. Але на даний час ця кількість у нас дуже перевищена, вона перевищує і 10 і 11 мишиних сімей на гектар. Зараз, навіть, одноразове застосування препарату є неефективним, тому сільгоспвиробники для того, щоб незнищенний був врожай, використовують препарат не один, не два, три, а п’ять разів”, – говорить Сергій Лавренко.

Збільшення популяції мишей науковець пов’язує з багатьма факторами. Головним називає – діяльність людей.

“Це недотримання сівозміни, це перевищення насичення культур польовими і технічними культурами, це розораність земель і небажання людей боротися з цими гризунами, тобто один землевласник з ними бореться, інший — ні. А миші мігрують і відбувається заселення. І наразі також, це теплі зими”, – розповідає Сергій Лавренко.

Науковець переконаний — птахи загинули, бо бродіфакум використовували неправильно. Методологія та методика застосування цього препарату на полях порушена.

“Розкидання його заборонено, а технологічними схемами визначено, що цей препарат необхідно покласти в нірку і присипати землею. Тобто прямого доступу до отрути птиці або іншого живого об’єкту, окрім гризуна не буде. Нажаль, ті факти, які були виявлені і були продемонстровані на телебаченні — це розкидування. Таке застосування препарату такої групи — воно недопустимо. Крім того, визначено, що після споживання та смерті всі препарати, а також загиблі об’єкти збираються і утилізуються, без залишення на місці смерті”, – говорить Сергій Лавренко.

джерело