Гроші – в смітник. Через карантин школи і дитсадки Херсонщини списали продуктів на чималі суми

Продукти псувались швидше, ніж чиновники визначились, що з ними робити.

Списати сир і сметану майже на 4,5 тисячі гривень у перший же день оголошеного з 12 березня карантину були змушені у Каховській школі №4.

– 10 квітня нам довелося знову викидати продукти. У мене просто нема слів. Тим більше, що в перші ж дні карантину ми, разом із іншими директорами шкіл, почали порушувати це питання. Я одразу запропонувала передати продукти, які можуть зіпсуватися дітям пільгових категорій. Краще віддати пачку масла чи кілограм картоплі їм, ніж викидати у смітник. Однак нікому це виявилось не потрібно, – розповіла директорка школи №4 Галина Гондарева.

Тільки 16 квітня виконавчий комітет Каховської міськради «народив» рішення про передачу продуктів, які зберігаються у закладах освіти «у якості допомоги учням-сиротам, позбавленим батьківства, малозабезпеченим, дітям учасників АТО, інвалідам». За даними міськради, в Каховці 345 таких дітей. Однак продуктів для них залишилось обмаль.

 Частину харчів нам вдалось повернути постачальникам ще на початку карантину. Решти залишилось не так і багато. Крупи роздавати не будемо, вони можуть полежати. А ось овочі, масло – цілком, – пояснила начальниця управління освіти міськради Олександра Аркуша на сесії міськради 15 квітня.

За словами директорів навчальних закладів міста, в перший тиждень карантину вони були кинуті напризволяще і не мали чітких інструкцій, що робити з продуктами. Проте як свідчать акти списання і вилучення, які нам на наші запити надали майже всі школи і дитсадки Каховки, з 12 по 16 березня вони списали продуктів на десятки тисяч гривень.

– Управління освіти обмежувалось усними розпорядженнями і вказівками в нашій закритій вайбер-групі. Спочатку продукти намагалися розподілити поміж працівниками шкіл і дитсадків. Потім з’явилась ідея роздати їх під виглядом благодійної допомоги від міського голови Андрія Дяченка. Хоча ці продукти закупляли коштом не лише бюджету, а й батьків: харчування дітей в дитсадках на 50% фінансується саме ними. Тож міськрада мала б компенсувати їм ці кошти, – на умовах анонімності розповіли директори кількох освітніх закладів Каховки.

– Водій управління освіти привіз нам наліпки з рекомендацією наклеїти їх на пакети з продуктами, які ми мали б роздати як благодійну допомогу. Мене обурило, як такі наліпки могли з’явитись швидше офіційного рішення про передачу цих продуктів дітям пільгових категорій. І навіщо взагалі в такий складний час витрачати гроші на цю дурню? – доповнила директорка школи №4 Галина Гондарева.

Фрагмент дискусії щодо продуктів з дитсадків і шкіл у Фейсбуці між директоркою Каховської станції юних натуралістів Ольгою Радіоновою і чиновницею Каховської міськради Оксаною Мігас

Як кажуть її колеги, наказ управління освіти про створення комісії з вилучення продуктів з вичерпним терміном придатності від 12 березня оформили заднім числом за тиждень після початку карантину. Побічно це підтверджують вхідні дати на цьому документі, отриманому місцевою гімназією 18 березня, а школою №3 19 березня.

Копія листа управління освіти з вказівкою щодо продуктів, надана Каховською гімназією
фрагмент копії наказу управління освіти “від 12 березня” з вхідною датою 19 березня, наданий школою №3

Судячи з усього, не отримали цього наказу і в ясла-садку №4 «Горобинка». Принаймні, надати свою копію наказу управління освіти вони не змогли. Відсутні посилання на нього і у внутрішньому наказі про огляд і утилізацію продуктів директорки закладу Тетяни Пестрецової.

Надано ясла-садком №4 “Горобинка” Каховської міськради

Крім того, для отримання цих документів нам довелось направляти запити двічі. Як вказала більшість керівників закладів, перші запити вони взагалі не отримували.

– Управління освіти давало вказівку ігнорувати всі звернення, які надсилались без офіційного поштарського повідомлення про вручення. А розбіжності в датах і документах якраз і свідчать про те, що директори шкіл не знали, що їм робити. Нормальних інструкцій їм ніхто не давав. Всі були перелякані, бо відповідати за продукти довелось би їм самим, а не чиновникам. Не все гаразд і з рішенням виконкому про передачу продуктів від 16 квітня. По-перше, його так і не оприлюднили на офіційному сайті громади (станом на 12:00 24 квітня його ще не було, – прим. автора). А по-друге, приймати його мусила міськрада, а не виконком. Бо тут йде мова про перерозподіл коштів у вигляді допомоги продуктами, – на умовах анонімності сказав директор однієї зі шкіл.

Зовсім інакше підійшли до проблеми з продуктами у сусідній Новій Каховці. Роздавати їх дітям під виглядом благодійної допомоги від міського голови місцевим чиновникам навіть не прийшло в голову.

– Швидкопсувні продукти ми вивезли з навчальних закладів у перші ж дні карантину. Забирали їх самі постачальники, до обов’язків яких входить не лише поставка, а й утилізація продуктів. Ми цим не займаємось, – пояснила начальниця відділу освіти Новокаховської міськради Лілія Микитенко. – До самої утилізації у нас навряд чи дійшло, бо постачальники ще мали змогу реалізувати продукти з нормальним терміном придатності. А в закладах залишились лише крупи та інші продукти, які можуть довго зберігатися. Тому бюджетні кошти в цій ситуації не постраждали.

джерело