Громадські активісти Західної України в захваті від Нової Каховки

Можна годинами сидіти та фантазувати над тим, як щось змінити, чим зайнятися та як розвиватися, і при цьому йти на повідку за стереотипами. На щастя, сьогодні в Україні розвивається молодіжна політика, а разом із тим – мобільність.

26-28 січня мала можливість взяти участь у програмі національних обмінів за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США). Обов`язковою умовою було те, що проходити стажування можна у громадській організації, яка знаходиться мінімум через три області. Я поїхали на Південь України, на Херсонщину, у громадську організацію «Центр сучасного розвитку «Астра», з якою у нас схожі інтереси щодо збереження культурної спадщини та розвитку молодіжної політики.

Місто Нова Каховка, де знаходиться ГО «Астра» – це «кам`яні вишиванки» Григорія Довженка, який також оздобив Літній відкритий театр, яким пишаються місцеві мешканці, ГЕС та «Каховське море» Порівнюючи роботу громадських організацій на Заході та Півдні, стало зрозуміло, що там місцева влада дуже пасивна у питанні розвитку молодіжної політики, але не зважаючи на це є люди, які активно намагаються змінити ситуацію на краще та розвиватися.

«Головне здобуття цього стажування – це налагодження контактів…»

Діана Іваннікова, ініціатор та організатор стажування, менеджер проектів громадської організації «Центр сучасного розвитку «Астра»:

«Вважаю, що стажування стало успішним завдяки формі його проведення. Саме тому, що п’ять учасників представляли Західну та Центральну Україну, а з нашої сторони були представники шести організацій різного спрямування. Всі стажери прийняли участь у декількох заходах та були експертами у певних напрямках роботи громадських організацій.

Ми були вражені активністю молоді Західної та Центральної України, при чому їхні проекти у чомусь перекликались з нашими. Разом з тим, з`явилося було багато нових ідей та способів реалізації. Нас відрізняло те, що стажери активно співпрацюють з органами влади, всеукраїнськими громадськими ініціативами та міжнародними фондами. Більшість учасників вперше були на півдні України.

Нам було цікаво поспостерігати за їхніми здивуванням, яка велика відстань між населеними пунктами на Херсонщині, чому майже немає рослинності, який широкий у нас Дніпро, що воду можна пити прямо з крану. Як раділи наші діти снігу, який вперше випав у нашій місцевості саме перед початком стажування в кінці січня. Головне здобуття цього стажування – це налагодження контактів між представниками громадських організацій різних областей України. Активісти обмінялися контактами та запланували спільні проекти, які, я сподіваюся, будуть здійснені вже у цьому році».

«Я отримав більше, ніж очікував»

Владислав Єленчин, студент юридичного факультету КНУ ім. Шевченка, громадський активіст, м. Чернівці:

«Спочатку я шалено не хотів їхати (доба у дорозі, край світу, невідомі люди), але вирішив взяти себе в руки і жити за принципом «не хочеш – роби». Незабаром я опинився на автовокзалі Нової Каховки і одразу познайомився з пані Діаною (керівником стажування), бесіда у нас одразу зав‘язалася і я зрозумів, що не такий страшний той край світу, яким собі його уявляв. Майже одразу познайомився з Андрієм (учасником з Ірпіні) та Сергієм (з мальовничого містечка посеред гір), Романом та Настею (з Клеваня).

Не очікував, що це міні-стажування справить на мене подібне враження. Я не лише відкрив для себе людей Півдня, які, як виявилося, є проукраїнськими, патріотичними, привітними (в більшості своїй) та намагаються розмовляти українською (це було особливо приємно!), а й дізнався про специфіку соціально-економічного життя регіону, корупцію, проблематику реформування та декомунізації (і це окрім основної теми – культурної спадщини та шляхів захисту). Про те, що радянське теж може бути гарним і цікавим, про те, що історію міста ми пишемо самі (і не важливо місту 600 років чи всього 60), про те, що ми нічого не знаємо про свою країну і мені дійсно соромно, що я не знав нічого про неймовірні містечка з глибокою багатою історією (Кременець та Клевань).

Я отримав більше, ніж очікував, і хотів би ще як мінімум раз поїхати вже в інше містечко для нових відкриттів та знайомств».

«Протягом трьох напружених, але неймовірних днів»

Сергій Колісецький, керівник громадської організації “Молодь Кременеччини”, м. Кременець Тернопільська область:

«Місто Нова Каховка – здалека таке примітивне, але якщо придивитися краще то, можна побачити 60 річну архітектурну пам’ятку. «Кам’яні вишиванки» – ось, що вражає найбільше! Беручи участь у стажування в громадській організації «Центр сучасного розвитку «АСТРА», я не мав здогадок, що так буде цікаво. Нові знайомства, ідеї спільних проектів з ГО інших регіонів, шляхи збереження історичних цінностей, вивчення спонсорської пропозиції, фандрайзинг та залучення донорів – все це ми розглянули протягом трьох напружених, але неймовірних днів.

Здобуття досвіду, можливість порівняння співпраці громадських організацій з іншими організаціями, державними органами влади та місцевим самоврядуванням, ось ті теми, які неможливо обминути під час стажування. Цей проект дуже корисний та дозволяє задуматися над багатьма речами, які можна було б реалізувати у своєму власному місті».

«Я вперше відвідав Південь України…»

Роман Смик, студент історичного факультету СНУ імені Лесі Українки, заступник голови громадської організації «Центр ініціатив «Віадук», смт Клевань, Рівненська область:

«Зустріччю з Херсонщиною я був здивованим, бо там був сніг. Для мене Південь України завжди асоціювався із теплим морем, спекою та безсніжною зимою. Вразило те, що громада Нової Каховки дуже активно сприяє своєму розвитку. Є досить велика кількість активних та небайдужих людей, які здатні зробити все і навіть більше… Рідкість зустріти в одному осередку таку кількість творчих, позитивно налаштованих та ідейно спрямованих людей.

Це, справді, туристичне місце, де можна побачити мальовничі роботи художника- монументаліста Григорія Довженка. Неповторність орнаментів та вражаюча краса “кам’яних вишиванок” – це те, що потрібно бачити на власні очі. Я вперше відвідав Південь України…»

Анастасія Хазова