Дуже легко бути меценатом за рахунок громади, або звідки кошти у депутата

Наразі питання продажу землі залишається мега актуальним. Нове керівництво країни каже – власники землі мають самостійно розпоряджатися своєю землею.

Думок з приводу цього питання є дуже багато. Херсонщина – аграрна область, тому для нас це питання зовсім не чуже. Спробуємо на одному прикладі показати громаді Херсонщини – в чому ж чи «плюси», чи «мінуси» продажі, адже за них вирішальний крок буде зроблено народними депутатами, яких виборці відправили влітку служити народові.

Наприклад, провели невеличке журналістське розслідування щодо депутатів, які власне самостійно займаються аграрним бізнесом та виказують думки щодо продажу землі.

Минулого тижня народний депутат Ігор Колихаєв заявив, що необхідно продовжити мораторій на продаж землі ще мінімум на два роки. Основні аргументи цитуємо:

«Ми повинні провести повну інвентаризацію і паспортизацію наявних земель не тільки сільськогосподарського призначення, а й усіх інших.

Також важливо навести лад у судовій системі, щоб уберегти власників паїв від рейдерства і судових тяжб. Четвертий крок – потрібно створити державний банк землі і забезпечити можливість викупу землі громадами, надавши їм можливість отримання довгострокових фінансових ресурсів на умовах пільгового банківського відсотка, для передачі її в подальшому в оренду через систему Прозорро…»

Нагадаємо, пан Колихаєв був обраний народним депутатом ВРУ по 184 мажоритарному виборчому округу (м. Нова Кахока та населені пункти Новокаховської міськради, Бериславський, Великолепетиський, Великоолександрівський, Високопільський, Горностаївський та Нововоронцовський райони Херсонської області. Наразі він член депутатської групи «За майбутнє» у Верховній Раді України. На момент обрання в нардепи був директором ТОВ «ЛАНАПОДОВЕ-1», ТОВ «Українська продовольча корпорація», ТОВ «Торговий дім «Продексім». До речі, основний вид діяльності підприємств, котрим керував Колихаєв чи його родичі – вирощування зернових та ще неспеціалізована оптова торгівля. Зрозуміло, що виростили, те потім продали.

Наразі вирощується все це на орендній землі, в більшості випадків орендується – у громадян та держави, ті землі, що належать райдержадміністраціям.

Як стверджує наш інсайдер піднятися Колихаєву вдалося на державних підприємствах, що займалися сільським господарствам та належать Національній Академії Аграрних наук України. Як то ДП «ДГ «ПІОНЕР» чи ДПДГ «МАРКЕЄВО» ІТСР «АСКАНІЯ-НОВА». Останнє, до речі, вже знаходиться на стадії ліквідації. Але більш детальніше саме про діяльність в цих підприємствах в наступних матеріалах.

Повертаємось до «сьогоднішнього дня»

Тож, аналізуємо підходи на основі складених підприємств, що входять до ТОВ «Торговий дім «Продексім».

Наприклад, Сільськогосподарський багатофункціональний кооператив «Світанок», що знаходиться в Каховськоу районі в с.Костогризове. На обліку підприємство з 1992 року. Згідно відкритих даних Ю-контрол, засновник підприємства – Колихаєв Віктор Михайлович, батько Ігоря Колихаєва.

Керівник вказаногоТОВ «Світанок» Сергій Іванович Плачков.

Вид діяльності – вирощування зернових, бобових та насіннєвих культур. За штатом числиться 41 працівник, чистого доходу за півроку звітує про майже 13 млн грн. І все б нічого, тільки от щодо оренди землі, на якій працює це господарство.

В липні минулого року сільськогосподарський багатофункціональний кооператив «Світанок» звернувся до Господарського суду Херсонської області із позовом до відповідача Каховської районної державної адміністрації Херсонської області про скасування рішення районної державної адміністрації №97 «Про розірвання договору оренди землі №11 від 08.07.2010р., укладеного з СБК «Світанок» в односторонньому порядку».

Уважно вивчаємо договір, який фірма батька обласного депутата від БПП на той час, хоче собі повернути.

По факту райдержадміністрація (орендодавець) надає в оренду «Світанку» з липня 2010 року землі державного значення (землі резервного фонду та невитрибувані паї, що знаходяться на території Костогризівської сільської ради для ведення товарного сільськогогосподарського виробництва) 74, 08 га, із яких 42,97 га – зрошуваних.

Йдемо далі, вказаний договір було укладено на 5 років(!), тобто дія його закінчилася ще в 2015 році. А ось орендна плата в рік становить – 30 тис. 225 грн, із яких 42, 97 га зрошуваної ріллі по 450 грн за га (19 тис 336 грн. 50 коп), а 31, 11 га ріллі богарної – по 350 грн за гектар (10 тис 888 грн 50 коп).

Кожен в селі знає, що за пай грубо говорячи до 6 га вже давно ніхто не отримує 2 тис 700 грн. За останні роки ця ставка виросла на поливних землях до 16 тис грн в тому ж таки Каховському районі.

Ми дізналися у місцевого населення Костогризового, що вони здають іншим орендарям від 3-х до 4-х тисяч гривень за гектар!!!

А зараз порахуємо – під кінець поточного року в бюджет Каховської РДА (натомість в Костогизовому люди отримають копійки) за оренду землі від «Світанку» родини Колихаєвих надійде 30 тис грн замість того, що мало би надійти біля 300 тис грн. Як вам підйомні в 100 разів?

І при цьому ми будемо скаржитися і просити гроші від держави на ремонт доріг, шкіл, дитсадочків?! І це лише один приклад!

А потім «благодійник» якби за «свої» кошти від благодійного фонду вішає таблички на кожен будинок та «Набережну дарує»! Іншими словами, переслідуючи власні інтереси такі бізнесмени крадуть у людей гроші, потім маніпулюють, потрапляють до Верховної Ради і виступають за продовження мораторію на землю!

Звичайно, для чого продавати, якщо в ручному режимі можна встановлювати ціну, і відсторонювати тих, хто хоче давати за землю реальні кошти.

Про це йдеться і у вказаному випадку – якраз із нашого журналістського розслідування стає зрозумілим, на що здатні ділки , аби за гонитві за дешевою землею прибирати зі свого шляху конкурентів.

Звичайно, родина Колихаєвих виграла суд у райдержадміністрації, прийшлось тільки трохи вже змінити розцінки. Але про це трохи нижче.

Розповідаємо детальніше про конкурентів

Коли РДА вирішила розірвати договір зі «Світанком», у суді третьою особою, яка не заявляла самостійних вимог на предмет спору, але була на стороні відповідача, стало ТОВ «ГАВАН ПЛЮС» с.Богданівка Каховського району (сусіди «Світанку»). Керівником ТОВ «ГАВАН ПЛЮС» є Генрі Мелконян.

Генрі Мелконян розповів журналістам, що саме з того моменту, як він відправив листа до РДА з пропозицією орендувати вказані землею за високою ставкою, в його житті та житті його сім’ї розпочалися негаразди: (Лист)

Мене з того часу намагаються зробити злочинцем. Колихаєв, Помазнюк, Кіндрат виступають однією командою. Розпочалося з того, що почали збирати людей та агітувати забрати у мене землю та віддати в оренду до Помазнюка. Коли побачили, що люди на це не пішли, в інтернеті почали з’являтися брехливі статті. До речі в суді я виграв суд у Помазнюка по захисту честі та гідності. Тоді дійшло не тільки до обшуків мого будинку та сім’ї, нещодавно у двір кинули бойову гранату. От такі діяння, якщо люди мають владу, і хочуть її використовувати. Я готовий розповідати також і те, що коли я прийшов до голови РДА Салтикова, то він відповів, що доходом до бюджету ніхто не переймається. Після того, як Колихаєві пішли в суд, Гордєєв телефонував Салтикову і нагадував, у кого його трудова книжка. Це один такий клан БПП. Зараз частина цього клану уже у Верховній Раді. Тільки от питання таке, я чесно сплачую податки, 4 тис грн за гектар з податками виходить 1 га орендованої землі. Мало того, я ще відгукуюся на всі прохання громади, а хтось користується владою, впливає на правоохоронні органи та обкрадає громаду. Це все реальність в нашій країні. А ще потім розповідає, що землю продавати не потрібно! – розповів нам Генрі Мелконян.

Зрозуміло, що не дивлячись на сміхотворні розцінки на оренду та таке поняття в селі, як «невитребувані паї», коли громада немає землі навіть на пасовища, «Світанок» таки укладає договір з Каховською РДА ще на 10 років.

Правда, у новому договорі від 9 листопада 2018 року вже за оренду в 50 га землі дають 109 тис грн. Таким чином, все одно за землю недоплачується значна частина коштів (за гектар у цьому ж селі платять до 4-х тис грн той же Мелконян та Помазнюк, одначе для Колихаєва оренда обійдеться дешевше), а ці гроші могли б піти на соціальні витрати громади. Інше питання – інвентаризація таки потрібна – щоб знати, скільки таких ще договорів є, де за 1 га платять оренду в 350 грн…

Наразі з 29 серпня Ігор Колихаєв заступник голови комітету аграрної політики і земельних відносин у Верховній Раді України IX скликання…

джерело