Децентралізацію треба закінчувати, — міський голова Таврійська

Минулого тижня в прес-клубі «Новий день» відбулась прес-конференція «Законодавчі зміни: нові виклики для місцевого самоврядування Херсонщини». ЇЇ учасниками стали голови об’єднаних територіальних громад: Олександр Лейбзон (Музиківська ОТГ), Микола Різак (Таврійська ОТГ) і Олексій Троян (Хрестівська ОТГ).

Зокрема, Микола Різак звернув увагу на причини, які досі заважають «містам-матрьошкам» створити ОТГ.

— В Таврійській міській раді закон про децентралізацію сприйняли на «ура», тому що в 2015 р. міста районного значення були позбавлені податку на доходи фізичних осіб. А децентралізація дає можливість повернуть громадам 60% ПДФО. Щоб зрозуміти, про що йде мова, скажу, що в 2019 р. Таврійськ перерахував 32 млн грн ПДФО в різні бюджети: державний, обласний і міський Нової Каховки.

Ми почали роботу по об’єднанню, а виявилося, що законодавча база не повністю відпрацьована, не дозволяє нам об’єднатися. Тому що Верховна Рада повинна була прийняти ще ряд законодавчих актів, щоб дати можливість таким містам, як Таврійськ, створити об’єднану територіальну громаду. На превеликий жаль, за 5 років держава так і не спромоглася прийняти необхідні доповнення до закону.

А закон про децентралізацію гласить: якщо населенні пункти пройшли процедуру добровільного об’єднання, де-факто вони – об’єднана громада, а де-юре повинні пройти через процедуру виборів. Вибори повинна призначити Центральна виборча комісія. А ЦВК не призначає, тому що не прийняті відповідні закони.

Не розумію, чому в державі така ситуація: одною рукою дають, іншою — відбирають, — зауважив мер Таврійська

Він також висловив свою думку щодо законопроєкту «Про внесення змін до Конституції України (децентралізації влади)».

— Якщо Верховна Рада внесе зміни до Конституції, то на протязі 5 років вона не має права повертатися до цього питання. Тому сьогодні треба бити в набат, говорити про те, щоб зміни згодом не нашкодили місцевим органам влади.

Зараз головний камінь спотикання — великі повноваження префектів.  Я розумію, у них повинні бути важелі впливу, якщо вони відповідають за певні території.

Але моя думка така — в державі не буде ладу до тих пір, поки у префектів буде дві «мамки». Не може президент призначати префектів, це повинен робити голова уряду. Це виконавча гілка влади, тому префекти повинні підпорядковуватися Кабміну.  

Президенту треба займатися зовнішньою політикою, боронити нашу державу, а ми будемо копирсатися в своїх справах разом з урядом, — вважає Микола Різак.

— Децентралізацію треба вже закінчувати, — підсумував він. — Всі хто хотів — об’єдналися, а якщо керівники громад ще не визначилися, то тільки через свої особисті амбіції. А в результаті страждають люди, страждає держава.