Нова Каховка
C

» » Якою буде медреформа в Україні 2019 року: нові ліміти і платні вузькі фахівці

Якою буде медреформа в Україні 2019 року: нові ліміти і платні вузькі фахівці

Якою буде медреформа в Україні 2019 року: нові ліміти і платні вузькі фахівці

Зміни. Послуги вузькопрофільних фахівців з 1 липня будуть платними. Але тільки для тих, у кого немає направлення від терапевта

 

Наступного році лікарям первинки дозволять підписувати декларації понад норму, а фахівці стануть платними – МОЗ розповів про план медичної реформи 2019 року. "Сегодня" проаналізувала нововведення.

 

Новий ліміт

 

У МОЗ розповіли, що до 1 липня 2019-го Нацслужба здоров'я продовжить сплачувати поліклінікам за пацієнтів, які не підписали декларації, але прикріплені до цих медустанов. За кожну людину припадає 240 грн. У другій половині року пацієнтам, які так і не виберуть свого лікаря, безкоштовно нададуть тільки першу медичну допомогу (порізи, удари, отруєння і т. д.). Зміняться правила роботи і для самих лікарів. Уже зараз в Кабміні готують проект, який дозволить лікарям первинки збільшити максимальну кількість пацієнтів. Нагадаємо, сьогодні з сімейним лікарем можуть укласти декларації 1800 чоловік, з терапевтом – 2 тис., а з педіатром – 900.

 

"Лікарі первинної ланки зможуть набирати додатково ще половину від встановленого ліміту. Така можливість у лікаря з'явиться, якщо у нього є можливість і ресурси надати необхідну допомогу. Але рішення про укладення декларацій понад норму – особистий вибір лікаря", – кажуть у відомстві.

 

Таким чином, сімейний лікар зможе набрати додатково 900 осіб, терапевт – 1000, а педіатр – 450. Однак в Міністерстві охорони здоров'я наголошують: в першу чергу зміни торкнуться сільській місцевості, де лікарів не вистачає.

 

А ось гарантований перелік послуг 2019-го не зміниться.

 

"Всі пацієнти зможуть розраховувати на консультацію лікаря, спостереження за загальним станом здоров'я, проведення профілактики", – розповідають у Міністерстві охорони здоров'я.

 

Нагадаємо, до списку послуг первинки входять 10 аналізів (загальний аналіз крові та сечі, аналіз на загальний холестерин, швидкий тест на вагітність, електрокардіограма, швидкі тести на ВІЛ і гепатити). Також в цьому списку значиться спостереження за нескладною вагітністю, забезпечення комунікації з фахівцями другого і третього рівнів медицини, а також надання невідкладної медичної допомоги, якщо пацієнту стало погано на прийомі.

 

Другий рівень

 

Настають наступного року зміни й для поліклінік. З липня 2019-го стартує програма "Безкоштовна діагностика", на яку в бюджеті закладено 2 млрд грн. По ній українці зможуть безкоштовно отримати близько півсотні медичних послуг (рентген, УЗД, мамографія, ехокардіографія серця та інші), а також допомога вузькопрофільних фахівців. Ці послуги на 100% оплатить Нацслужба здоров'я.

 

"Але безкоштовно їх можна буде отримати тільки у напрямку сімейного лікаря, терапевта, педіатра. Водночас пацієнт сам зможе вибрати медустанову, в якій йому нададуть медичні послуги. Головна умова – вона мусить бути приєднана до програми", – додають чиновники.

 

У міністерстві наполягають: з липня наступного року похід до фахівця другого рівня без направлення буде платним. Нарешті, з 2020 року в Міністерстві охорони здоров'я планують запустити принцип "гроші йдуть за пацієнтом" на всіх рівнях медицини:

 

"Разом з ухваленням держбюджету на 2020 рік буде затверджено програму Медгарант, яка визначить перелік безкоштовних послуг і ліків для кожного".

 

Інші тарифи

 

"У нас є регіони, де не вистачає сімейних лікарів. Їм дозволять мати більше пацієнтів, але після ліміту їм починають сплачувати за іншим тарифом, він нижчий. Очевидно, що лікарі починають працювати гірше, а це повинно стимулювати місцеву владу знайти нових лікарів", – каже член Громадської ради при МОЗ Євген Гончар.

 

Сума, яку будуть сплачувати за "зайвого" пацієнта, розраховується окремо для кожного, залежно від того, скільки у лікаря вже є декларацій.

 

Рейтинги: МОЗ, лікарі та пацієнти

 

У Міністерстві охорони здоров'я кажуть, що багатьох пацієнтів сьогодні цікавить рейтинг або список всіх лікарів, з якими можна підписати декларацію. Чиновники відзначають, що вибір лікаря – індивідуальний і суб'єктивний процес:

 

"Тому для кожного пацієнта список або рейтинг може формуватися на підставі різних критеріїв. Для когось важливо, щоб у лікаря був великий стаж роботи, інші орієнтуються на його досягнення, а комусь важливо, щоб лікар був приємним в особистому спілкуванні".

 

Водночас в МОЗ вітають ініціативу створення рейтингів і списків лікарів від медичних асоціацій і громадських організацій. Цю ідею вважають вдалою і самі лікарі. Так, терапевт Ігор Заставний нам розповів, що ця ідея може допомогти з вибором фахівця.

 

"Я думаю, що такий рейтинг можна створити на базі медичних інформаційних систем, в яких ми вже заповнюємо декларації. Але тут виникає одна проблема – не завжди пацієнт може об'єктивно оцінити ту чи іншу якість лікаря як фахівця. Все ж залишатиметься чисто суб'єктивна оцінка. Але якщо пацієнтам так буде зручніше, то я тільки за", – говорить він.

 

Нагадаємо, декларації з сімейним лікарем підписали вже понад 20 мільйонів українців. 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.