Нова Каховка
C

» » Сигарети і алкоголь тільки з 21 року: в Раді хочуть ввести нове обмеження

Сигарети і алкоголь тільки з 21 року: в Раді хочуть ввести нове обмеження

Сигарети і алкоголь тільки з 21 року: в Раді хочуть ввести нове обмеження

Депутати у Верховній Раді готують нову заборону. Допустимий вік для покупки алкоголю і сигарет хочуть підняти з 18 до 21 року. Законопроект №8437 вже зареєстрований в парламенті.

 

Медики і юристи вважають обмеження розумним, однак для дотримання закону буде потрібно більше контролю. Яка різниця, коли продавати спиртні напої та сигарети, розбирався сайт "Сегодня".

 

З 18 чи з 21?  З якого віку дозволити купувати сигарети і спиртне

 

"Чим пізніше, тим краще", - вважає Отто Стойка, лікар і глава правління організації "Платформа Здоров'я". Тканини мозку розвиваються до 22-25 років. А в 21 людина продовжує навчатися у вузі і освоює професійні навички.

 

"Багато нейронних зв'язків формуються в молодому віці. А нікотин і алкоголь - психоактивні речовини, які впливають на нейрони безпосередньо і на зв'язки між ними, тобто, на їх роботу", - каже Отто Стойка.

 

Коли нікотин потрапляє в мозок, він заважає нормальному зверненню нейрогормонів і виснажує їх вироблення. Тому, чим раніше людина починає курити або пити, тим вірогідніше, що у неї з'явиться залежність, інтелектуальні та емоційні порушення.

 

"Люди, які вживають ці речовини, стають дратівливими, емоційно неврівноваженими - це заважає навчатися і входити в доросле життя, збіднює емоційну сферу і потребу в пізнанні", - пояснює лікар.

 

А в більш зрілому віці люди краще себе контролюють і рідше починають споживати алкоголь і тютюн. Але вікового обмеження мало.

 

"Треба вводити більш жорсткий контроль за продажем алкоголю і тютюну дітям! Вводити контроль за забороною куріння і вживання алкоголю в громадських місцях, проводити обмеження продажу за часом, створювати широку соціальну рекламу проти вживання алкоголю і тютюну", - додає Отто Стойка.

 

Можуть виникнути проблеми з торговими точками

 

У більшості країн світу, і в Україні в тому числі, алкоголь і тютюн продають з 18 років. У США і Монголії - з 21 року.

 

З точки зору здоров'я пропозицію підвищити віковий ценз виглядає розумним, вважає Олена Дроздова, заступник голови Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України. Однак є ще практична сторона.

 

За даними ЮНІСЕФ, майже 85% підлітків вживали алкоголь, більшість з них у віці 15-17 років. Кожен другий пробував курити сигарети, а частина продовжує палити і сьогодні.

 

"Незважаючи на заборону продавати алкоголь і сигарети неповнолітнім, хоча б раз в житті вони вживали ці продукти. І хоча ДФС постійно виписує торговим точкам штрафи, ситуація споживання алкоголю і сигарет підлітками не змінюється", - говорить Олена Дроздова.

 

З чим зараз пов'язано обмеження до 18 років? В Україні - з тим, що з 18 років людина вважається повністю дієздатною і несе повну адміністративну та кримінальну відповідальність, а значить, сама розпоряджається своїм життям і вирішує, що робити.

Сигарети і алкоголь тільки з 21 року: в Раді хочуть ввести нове обмеження

Однак, споживання алкоголю і тютюну - не завжди обдуманий вибір людини, а часто просто вплив сторонніх, або результат внутрішніх переживань, вважає Дроздова. А в 21 рік людина вже більш зріла психологічно і фізично, а значить, може реально оцінити ризики і зіставити їх з власними бажаннями і можливостями.

 

Якщо нове обмеження введуть, навряд чи його дотримуватимуться самі продавці.

 

"По-перше, далеко не всі вимагають від покупця документи, більшість продавців покладається на зовнішній вигляд людини. По-друге, для деяких точок продаж алкоголю і сигарет неповнолітнім - основне джерело прибутку. По-третє, проконтролювати факт порушення і довести його також складно - далеко не завжди в магазині є камери відеоспостереження. І, врешті-решт, від корупції теж нікуди подітися - часто правоохоронці просто закривають очі на такі випадки і створюють ілюзію безкарності", - коментує Олена Дроздова.

 

Тому, якщо підвищувати вік, треба впроваджувати механізми спостереження: вимагати встановлювати відеоспостереження в місцях продажу алкоголю і сигарет, уважніше перевіряти діяльність торгових точок і суворо вимагати звітності та пояснень.

 

Також треба підвищити штрафи і ускладнити умови отримання ліцензії, вважає адвокат. Тільки тоді підвищення віку принесе користь суспільству.

 

"Без забезпечення з боку держави потужної системи контролю і впливу на самих торговців будь-які зміни щодо вікового цензу покупців без бажаного ефекту", - зазначає Дроздова.

 

Законопроект №8437, який підвищує вік продажу сигарет і алкоголю, навряд чи ухвалять найближчим часом. Поки його відправили на доопрацювання. Головне науково-експертне управління порахувало, що проект в такому вигляді нічого не змінить. Саме це управління оцінює доцільність пропозицій депутатів і їх відповідність чинним законам.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.