Нова Каховка
C

» » На Херсонщині виник скандал через ставлення до археологів

На Херсонщині виник скандал через ставлення до археологів

На Херсонщині виник скандал через ставлення до археологів

Надовго запам’ятається місцева «гостинність» археологам, котрі влітку працювали на розкопках середньовічного міста часів Великого князівства Литовського в Тягинці Бериславського району. Про цю ситуацію розповів депутат райради від БПП «Солідарність» Олексій Іванов.

 

— В Тягинці вже більше трьох років проходять археологічні розкопки. За цей час було розкопано фундамент давної фортеці й знайдено чимало артефактів, що викликало сенсацію в усьому інтернеті. Але наше керівництво не спромоглося навіть до археологів під’їхати і запитати: чи потрібно їм щось? Чи є у них вода, де вони сплять, що їдять? Коли люди приїжджають у гості, до них треба ставитися як до гостей, а не як до скотини, — заявив Олексій Іванов, підкресливши, що це обурення висловлювали самі археологи.

 

Плітками назвав слова Іванова директор Бериславської районної комплексної дитячо-юнацької спортивної школи ім. В. Сергеєва Юрій Сорочинський. За його словами, археологи жили в підпорядкованому ДЮСШ дитячому таборі «Старт», розташованому під Тягинкою. «Там для них були створені всі умови», — запевнив він.

 

Заперечив слова Іванова і голова Бериславської райдержадміністрації Олександр Гомон. Він зазначив, що сам особисто бував на місці розкопок, зустрічався з членами литовської делегації. «В області діє українсько-литовський культурний центр. Ми з ними теж плідно спілкуємося», — додав він.

 

— Про розкопки в Тягинці писалося дуже багато. Вся Херсонщина знає, що вони велися. Натомість [навряд чи] хтось чув про Консулівське городище в Республіканці. А між тим, туди щороку приїжджають від 20 до 40 поляків і працюють. Ми їх годуємо, допомагаємо спецтехнікою. Долучається до цього сільський голова Новокаїр, фермери. Також цього року приїжджали працювати на Кам’янській Січі спеціалісти з «Хортиці» і з-за кордону. Ї їм теж надавалась допомога, — розповів депутат Херсонської облради від «Блоку Петра Порошенка» Ігор Йосипенко.

 

В кулуарах після сесії можна було почути обурення на адресу Олексія Іванова. «Всі ж знають, що археологи не просто так приїжджають. Їм же оформлюють відрядження, виділяють якісь кошти на харчування, проживання. Крім того, сама їхня робота ведеться просто неба, тому часто вони живуть у наметах поблизу розкопок. Вони ж до цього звикли», — ділились між собою думками депутати райради.

 

Але, як з’ясувалось, висловлене депутатом Івановим обурення мало під собою підстави. Це підтвердила «Новому дню» голова Культурного центру Україна — Литва Наталія Бімбірайте. Вона підкреслила, що вся цьогорічна експедиція оплачувалася за рахунок Міністерства закордонних справ Литви. В ній брали участь фахівці Інституту археології Національної академії наук України. Натомість жодної копійки з державного або місцевих бюджетів Україна не вклала.

 

— Попри наявне фінансування, ніяких добових для археологів і інших членів експедиції не передбачалось. Усі вони харчувались власним коштом і приїздили до Тягинки під час своїх відпусток. Саме через нестачу фінансування вони були вимушені скоротити термін робіт, — коментує Наталія Бімбірайте. — Прикрий інцидент ми мали з табором «Старт». Ми дуже довго намагалися узгодити питання розміщення в ньому членів експедиції, і зрештою нас туди пустили. Потім керівництво табору попросило компенсувати хоча б витрати на електроенергію. Ми сказали, що в межах 4 тисяч гривень готові заплатити. Однак нам нарахували 17 тисяч. Ми відмовилися, оскільки такої суми не мали і вважали, що це вже занадто. Після цього почався цирк. Якось вночі туди приїхав директор [Юрій Сорочинський] і почав нецензурно висловлюватися: мовляв, археологи для нього, як кістка в горлі. Потім він заявив, що плювати хотів на Литву і Україну. Після цього деякі члени експедиції до кінця перебування в Тягинці не могли заспокоїтися. Зрештою, цей директор заборонив нам користуватись харчоблоком і їдальнею. Голова РДА Олександр Гомон потім вибачався перед нами за те, що сталося. Але кардинально ситуацію це вже не виправило. Добре, що людей хоч не виставили жити в наметах на вулиці.

 

Як підкреслює Наталія Бімбірайте, ситуація була неприємною: «Дуже важко терпіти хамство. Але сподіваюся, що це не вплине на подальші розкопки в наступні роки».

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.