Нова Каховка
C

» » Україна - не Росія: як День Перемоги втрачає популярність

Україна - не Росія: як День Перемоги втрачає популярність

Україна - не Росія: як День Перемоги втрачає популярність

Учасники акції "Безсмертний полк" в Одесі 9 травня 2017 року тримають портрет маршала Георгія Жукова

 

Українське суспільство поступово змінює ставлення до Дня Перемоги 9 травня. З 2014 року його важливість для українців суттєво знизилась, проте цей день досі лишається серед головних свят року.

 

Із 8 травня 2015 року в Україні офіційно відзначають альтернативну дату - День пам'яті та примирення, яка зав'язана не на радянському святі, а європейській традиції відзначати закінчення Другої світової війни 8 травня.

 

Українська влада намагається робити наголос саме на цей день, проте забрати статус вихідного з 9 травня й передати 8-му не наважилась.

 

Натомість для багатьох громадян з проросійськими поглядами або ностальгією за СРСР 9 травня стало традиційною нагодою висловити свою позицію.

 

Проблем додає те, що одним з атрибутів відзначення 9 травня з середини 2000-х років була георгіївська стрічка, яку зараз широко використовують як свій символ бойовики на Донбасі та яка заборонена в Україні.

 

Натомість українська влада пропагує інший символ на відзначення закінчення війни - червоний мак, звичний у Європі.

 

ВВС News Україна зібрала опитування українських соціологів за останні десятиріччя про День Перемоги, аби показати динаміку ставлення до свята, яке останніми роками викликає в суспільстві багато суперечок.

 

День Перемоги - не у пріоритеті

 

Послідовно стежить за ставленням до державних свят Київський міжнародний інститут соціології.

 

Починаючи з 2013 року, ще до конфлікту на Донбасі, вони ставлять одне й те саме питання: які з цих свят є для вас найважливішими чи найулюбленішими? Вибрати можна одразу п'ять свят з переліку десяти державних, які є вихідним днем.

 

Соціологи вказують на чітку динаміку - останні п'ять років важливість Дня Перемоги суттєво впала.

 

Якщо у 2013 році 40% опитаних вказували День перемоги у п'ятірці найважливіших, то у 2018-му таких лишився 31%.

 

Найважливіші та найулюбленіші свята українців

 

Можна було обрати одразу п'ять варіантів

Україна - не Росія: як День Перемоги втрачає популярність

Джерело: Київський міжнародний інститут соціології

 

Найбільше падіння відбулось саме за останній рік.

 

У 2013 році День Перемоги був п'ятим у топ-5 лідерів, а зараз він опинився на шостому місці, поступившись Трійці, яку важливою називають 35%.

 

Найважливішими для українців, згідно з цим дослідженням, є Великдень - 82%, Різдво - 81%, Новий рік - 79%, Жіночий день - 45%.

 

День Незалежності займає сьоме місце з 16%. З 2013 року його популярність зросла на 4%.

Україна - не Росія: як День Перемоги втрачає популярність

Нинішнім офіційним символом відзначення перемоги у Другій світовій війні в Україні є червоний мак

 

Соціологи фіксують, що в Україні релігійні свята суттєво популярніші за світські. Це тим цікавіше, що у Росії ситуація протилежна.

 

Порівняння з Росією

 

Схоже запитання росіянам ставить державний ВЦИОМ. Там респондентам дають змогу обрати три свята з переліку.

 

У 2018 році у росіян на першому місці День Перемоги - 71%, далі йде Новий рік - 60% та Великдень - 31%. Потім у рейтингу 8 березня - 29% та Різдво - 25%.

 

Якщо в Україні за останні роки популярність релігійних свят росла, то в Росії важливість Різдва і Великодня падали, а Дня Перемоги - стрімко зростала.

 

8 чи 9 травня?

 

Всі дослідження показують, що День Перемоги 9 травня все ще є одним із найпопулярніших українських світських свят.

 

І зрівнятись із ним за важливістю встановлений 2015 року День пам'яті та примирення,який відзначають 8 травня, поки що не може.

 

У дослідженні КМІС у переліку свят для вибору дату 8 травня не пропонували, бо вона не є вихідним днем.

 

Натомість наприкінці 2016 року соціологічна група "Рейтинг" на замовлення польської академії наук запитала українців про найважливіші світські свята.

 

Релігійних свят у цьому у переліку не було і саме День Перемоги 9 травня став найпопулярнішим в українців.

 

У цьому дослідженні респондентам запропонували обрати з восьми світських найважливіші та розташувати їх з першого по восьме місце.

 

39% опитаних поставили на перше місце День перемоги, а 30% - День незалежності.

 

Тільки 3% розташували на першому місці День пам'яті та примирення.

 

Загалом День Перемоги до п'ятірки найважливіших світських свят включили 84% українців, а День Незалежності - 81%.

Україна - не Росія: як День Перемоги втрачає популярність

На акціях до Дня перемоги заборонені радянські символи

 

На момент проведення дослідження 8 травня як День пам'яті та примирення відзначали тільки двічі, проте тоді вже 53% українців включали його до п'ятірки найважливіших.

 

Ще одне запроваджене нещодавно державне свято - День захисника України, - яке святкують 14 жовтня, до п'ятірки включили 61% опитаних.

 

Традиційно цього дня українці вшановували Українську повстанську армію. Останніми роками в Україні зростала кількість населення, яке одночасно прихильно ставиться і до ветеранів радянської армії, і вояків УПА.

 

Символічне свято

 

У березні 2015 року, якраз перед офіційним встановленням 8 травня Днем пам'яті та примирення, центр "Соціальний моніторинг" поцікавився - відзначати день закінчення війни варто 9 чи 8 травня.

 

Тоді 78% населення України вважали, що це свято потрібно і далі відзначати 9 травня. 8% хотіли його перенесення на 8 травня, а ще 8,3% вважали, що відзначати його взагалі не потрібно.

 

У червні 2017 року група "Рейтинг" поглянула на 9 травня з іншого боку. Вони запитали, чим саме є для респондентів День перемоги 9 травня. І надали власні варіанти.

 

82% вибрали варіант, що це свято, яке має "значимий символізм", 7% назвали його пережитком минулого, ще 7% - звичайним вихідним днем, а 2% - просто звичайним днем.

Україна - не Росія: як День Перемоги втрачає популярність

У Києві 2017 року на 9 травня сотні киян вшанували пам'ять загиблих у Другій світовій війні в парку Слави

 

З 2003 до 2011 років схоже питання українцям ставив центр імені Разумкова.

 

У той час цифри практично не змінювались з року в рік - 70% українців відповідали, що День Перемоги для них - це "дійсно велике свято".

 

Для 23% опитаних це було "звичайне офіційне свято", а для 4% - "звичайний вихідний". Ще 1% опитаних вибирав варіант, що 9 травня має бути робочим днем.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.