Нова Каховка
C

» » Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб

Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб

Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб

100 років тому державним гербом України вперше став офіційний символ князя Володимира Великого.
Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб
Ця історична подія відбулася 12 лютого 1918 року - в провінційному Коростені на Житомирщині. Тоді древній княжий символ було затверджено гербом Української Народної Республіки.

 

Цікаво, які історичні корені тризуба?

 

Це - знак Княжої Держави часів Володимира Великого, - розповідає Андрій Гречило, фахівець у галузі геральдики та вексилології, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України. - Щоправда, у той час ще не було такого поняття, як геральдичні знаки, існували емблемні символи - тризуб був одним із них.

 

Є різні версії щодо походження цього знака. Дехто говорить про його скандинавськi коренi, мовляв, принесли варяги. Інші кажуть, що у тризуба - тюркське походження. Оскільки такі знаки притаманнi різних культурам, то важко встановити, звідки саме походить тризуб.

 

Ніхто сьогодні не може дати і точного наукового пояснення, що ж означає тризуб.

 

Але ж є версії та гіпотези...

 

Так, автори релiгiйних версій стверджують, що тризуб символізує трисуття. Ще кажуть, що це схематизоване і стилізоване зображення голуба, як символу Святого Духа, чи іншої птиці. Наприклад, популярною є версія, нiбито тризуб - сокiл, який пiкiрує на здобич. Напевно, всі чули i про зашифроване слово "воля". Ця версія, до речі, з'явилася вже після затвердження тризуба як герба УНР. Тобто їй майже 100 років. Тоді дехто також почав "розшифровувати" у тризубі початкові літери імен Володимир, Ольга, Ярослав. Так, це цікаві інтерпретації, але всі вони - ненаукові.

Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб

А як використовували тризуб у часи Княжої доби?

 

Тризуб за часів Володимира Великого був княжим знаком, яким позначали його власність. Навіть на дупла дерев, з яких добували мед диких бджіл, ставили знак князя. Він з'являвся на монетах, озброєнні, цеглі. І завдяки цьому дотепер відомий вигляд тризуба часів Володимира Великого.

Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб

За яких обставин тризуб сто років тому став державним гербом? І чому така важлива подія відбулася не в Києві?

 

22 січня 1918 року Центральна Рада своїм IV Універсалом проголосила незалежність УНР, - нагадує історик Олександр Дзига. - Проте на Київ уже насувалися більшовицькі війська, тож український уряд переїхав потягом спершу до Житомира, а потім - до Сарн.

 

А 25-26 січня наша делегація в Бресті уклала мир з Німеччиною. І звернулася до неї за підтримкою у визволенні України від більшовиків. На початку лютого українські війська взяли під контроль Коростень - важливий залізничний вузол, який вважали воротами до столиці з північного заходу.

 

Тож Мала Рада (керівний орган УНР) поїздом прибула iз Сарн до Коростеня. Тут було прийнято два важливі закони. Перший - про перехід УНР на григоріанський календар. А другий стосувався саме державного герба - ним було визначено княжий знак Київської держави часів Володимира Великого, тобто тризуб.

Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб

А чи були інші варіанти?

 

Загалом керівники тодішньої молодої держави висували різні ідеї щодо герба. Дехто пропонував зобразити на ньому козака з мушкетом, інші воліли бачити на гербі архангела Михаїла. Проте переважила думка істориків (і насамперед, голови Центральної Ради Михайла Грушевського) щодо затвердження саме тризуба як герба, вiдтак мовби встановити спадкоємність УНР від Київської Русі.

 

Історичний документ було написано у вагоні на залізничній станції "Коростень". Тож саме цей вокзал є тим місцем, де народився державний герб УНР. До речі, аби вшанувати цю подію, у 2006 році біля місцевого перону було встановлено пам'ятний знак. На той час це був перший і єдиний в Україні пам'ятник тризубу.

Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб

Чи тризуб, визнаний гербом УНР у 1918 році, відрізняється від сучасного герба України?

 

Проект герба, затверджений Верховною Радою у 1992 році, - тризуб, розміщений на синьому щиті, я розробляв разом з Олексієм Коханом та Іваном Турецьким. Ми використали графічну основу варіанту 1918 року за проектом Василя Кричевського. Це було зображення тризуба, обрамленого вінком, - згадує Андрій Гречило.

 

Проте у 1992 роцi у Верховній Раді виступали за те, аби 1918 рік взагалі не згадувати і, відповідно, вінок довкола тризуба сказали забрати. Тож ми розробили сучасну форму герба, яка б лаконічно читалася і її можна було б використовувати на бланках документів, монетах тощо.

Рівно 100 років тому гербом УНР затвердили тризуб

А чому дотепер не затверджено Великий Державний Герб України і чи потрібний він як такий?

 

Два герби мають переважно держави, де система правління - конституцiйна монархiя. Великий Герб створювали для того, щоб вiдобразити титули монарха. Тож Українi цей символ загалом не потрібний. Проте у статті 20 нашої Конституції його згадано. Тому Великий Герб або потрібно затвердити, або внести зміни в Основний Закон.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.