Новая Каховка
C

» » Активісти новокаховського Товариства охорони культурної спадщини відвідали Київ і Львів

Активісти новокаховського Товариства охорони культурної спадщини відвідали Київ і Львів

Активісти новокаховського Товариства охорони культурної спадщини відвідали Київ і Львів

У рамках грантового проекту «Експедиція до колиски українського монументалізму» новокаховські активісти, члени Товариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсеєва, Ольга Рущинська, Віктор Чабан та Юлія Манукян нещодавно відвідали Київ та Львів.

 

Що означала для них ця поїздка, розповіла голова Новокаховського товариства охорони культурної спадщини, член Спілки архітекторів України Тетяна Євсеєва.

 

Київ і відкриття виставки «Бойчукізм. Проект великого стилю»

 

Починаючи з перших кроків по території Мистецького арсеналу – зворушливі зустрічі: до нас приєднались наші запорізькі друзі – мистецтвознавець Інеса Атаманчук і художник Андрій Соколенко. Зустрілись з великої родиною Довженко: Олена, Іван, Настя, Клавдія. Зустрічі несподівані: коли тебе гукають на ім'я і через мить ти вже обнімаєшся з людиною яку знав тільки по Фейсбуку: «Ну нарешті ми «візуалізувалися» - я Клава Довженко». І тут же підходить ще знайомий незнайомець – історик, археолог, директор Баштанського краєзнавчого музею Олег Требух. Теж бачимось вперше, хоча спілкуємося вже досить давно на нашої сторінки в ФБ «Нова Каховка – скансен монументального мистецтва «Кам’яні вишиванки». Як давні друзі потрапляємо в обійми професора мистецтвознавця львів'янина Ярослава Кравченко. Так, особистості, чудові зустрічі та спілкування, обмін думками та враженнями.

 

Журналіст Олег Батурин спробував взяти у мене інтерв’ю з самого початку виставки, коли я ще була занадто ошелешена цим грандіозним видовищем і не змогла сформулювати потрібну відповідь на запитання: «Що для вас ця виставка?» Вже потім, вдивляючись у полотна, занурюючись у світ творчості школи, я подумки відповідала Олегу: «Що є таке в цих полотнах і в цих художниках, за що їх катували та знищували? Що це за влада така, яка боялася і знищувала це мистецтво? Що стоїть за героїзмом людей які зберегли ці полотна, щоб їх бачили нащадки? Яка цінність і честь що ми теж належимо до відкривачів і зберігачів безцінного мистецтва - творам Григорія Довженка на фасадах будинків Нової Каховки…»

 

Такої великої виставки робіт бойчукистів ще не було. Дуже приємно спілкування з консультантами виставки і друзями Нової Каховки Ярославом Кравченко и Оленою Довженко. До речи, Олена передала нам великий оновлений видрукуваний тираж брошур по кам'яним вишиванкам Нової Каховки.

 

Поїздка до Львівської академії мистецтв

 

До Львова їхали одним поїздом з паном Ярославом, він став нашим гідом і провідником, дуже уважним і попереджувальним. За його порадою два вихідних дня во Львові втрачені для тих «що йдуть до витоків бойчукізму» не були. Національний музей, галерея А. Шептицького, галерея ідеї, вітражі костьолів, і самі засніжені вулички міста - було казково. Головні зустрічі планувались на понеділок – це відвідання Львівської академії мистецтв, де нас дуже тепло зустріли завідуючий кафедрою сакрального мистецтва Роман Василик та викладачі кафедри.

 

До речі, фотографії робіт Г. Довженка з фасадів новокаховських будинків, які ми показали, вразили професіоналів. Це не сграфіто, тобто занадто великий рельєф, це виливок, який прикріплювався до стіни. Як можна було робити такі величезні панно з розчину? Це складно, розчин пересихає, його треба постійно зволожувати – а тім паче на півдні, літом… Загадка залишилась.

 

А ми щиро і наполегливо запрошували до Нової Каховки побачити все власними очами та переконатися в унікальності художнього оформлення міста. Була зустріч с ректором Академії Володимиром Одрехівським – дуже приємна, ділова. Домовились про літні студентські табори в рамках грантового проекту та подальшої плідної співпраці. Проректор Роман Яців подарував нам свою книгу з автографом про видатного митця, педагога Роберта Лісовського, який вчився в М. Бойчука, дружив з В. Седляром, Г. Нарбутом, И. Падалкою, Т. Бойчуком та ювілейний фоліант до 140-річчя Львівської національної академії мистецтв. Усі зустрічі були дуже тепли, щири, на високому рівні...

 

І звичайно, спілкування зі студентами, яким ми розповили про свій проект, в рамках якого ми мали можливість відвідувати Київ і Львів, про майбутню програму співпраці, про наше рідне місто. До речі, побачивщи наші брошури, одна з студенток каже: «Я вже тримала таку, нам в Школу мистецтв приносили – я з Нової Каховки!». Ось така несподівана зустріч із землячкою: Аня Тетеря – студентка 1 курсу факультету художнього металу. Потім прощальна філіжанка кави у львівській кав’ярні з паном Ярославом – дуже цікава та надзвичай гостинна людина.

 

Наш проект виконано сповна – чесно кажучи, навіть не вірилося. що все вийде: зустрітися з такими цікавими людьми, глибоко пірнути в художнє життя Києва і Львова, і донести до регіональних центрів історію про маленьке місто з великою духовною спадщиною - Нову Каховку. Дуже вдячні організатору експедиції — Центру сучасного розвитку “Астра”. Проект «Експедиція до колиски українського монументалізму» реалізується в рамках Програми національних обмінів, при фінансуванні Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).

 

 


Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

комментариев

Информация

Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 5 дней со дня публикации.