Нова Каховка
C

» » Клініко-діагностична лабораторія в Каховці: бути чи ні?

Клініко-діагностична лабораторія в Каховці: бути чи ні?

 

Одним з найдискусіоніших питань порядку денного засідання VIII сесії Каховської районної ради стало питання «Про приймання-передачу Каховської центральної районної лікарні клініко-діагностичної лабораторії розташованої по вул. Жука, 42, з балансу ЦРЛ на баланс комунального закладу «Районний центр первинної медико-санітарної допомоги». Результати голосування були такі: «за» - 8, «проти» - 3, «утримались» - 19, як результат – рішення не прийнято. Що ж на практиці могло принести це рішення каховчанам та жителям району?

Напередодні сесії, 15 серпня, на своїй сторінці в мережі Фейсбук голова Каховської РДА Валерій Салтиков опублікував таку інформацію«Сергій Хлань коректно обійшов увагою головну причину можливого зниження ЦРЛ в статусі до третього рівня медичних установ - хоспісу. Головна проблема - відсутність професійних кадрів і, як наслідок,у нас можливо буде лише хоспіс. Особисто я покладаю вину за кадрову проблему ЦРЛ на її головлікаря - Олександра Віттіха. Для інформації. На території області буде сформовано чотири госпітальних округи, в рамках кожного буде чотири рівні медичних установ. Які будуть на обласному бюджеті. Перший, найбільш забезпечений, - лікарня екстреної медицини. Вона буде сформована на базі Новокаховської лікарні, як найбільш забезпеченої кадрами і технікою. Другий - лікарня планового лікування. Поки однозначно відомо, що вона буде перебувати в Бериславі. Третій - хоспіс, тобто установа для надання паліативної допомоги. Четвертий - реабілітація. Місце знаходження поки не відомо. При цьому мережа ФАПів буде збережена повністю, Каховська поліклініка - також. Тому що залишиться на балансі нашої громади».

Думка лікарів

Хоч інформація не підтверджена жодними документами, занепокоєння серед населення було однозначно посіяно. За роз’ясненнями ми звернулися до керівництва Каховської ЦРЛ: в.о. головного лікаря О.Мазур, депутата В.Забєліна й О.Думінця.

«З чого все розпочалось: 5 серпня в лікарню надійшла телефонограма від голови райради Т.Тертичної з вимогою підготувати на сесію, що відбудеться 18 серпня, пакет документів про узгодження передачі частини майна клініко-діагностичної лабораторії та надати лист-узгодження про передачу штатних-одиниць з обслуговування цього підрозділу.

У своїй відповіді райраді ми зазначили, що згідно із Статутом, не маємо права віддавати частину лікарні, бо лабораторія є структурним підрозділом закладу. Більше того, напередодні, 1.08.2016 р., надійшло розпорядження голови РДА з вимогою провести інвентаризацію майна лабораторії. Тож ми вказали, що, згідно з законодавством, ніхто не має права втручатись в оперативну діяльність лікарні, крім керівника медичної установи; на даний час він знаходиться у відпустці, питання про передачу будь-чого в лікарні виконувач його обов’язків вирішувати не має права. Ми попросили перенести розгляд питання про передачу лабораторії зі штатом та майном до виходу на роботу головного лікаря. У відповідь нам було надано документ, в якому повідомили, що це питання є вкрай важливим для жителів району і переносити сесію немає можливості. 15 серпня депутат облради В.Забєлін зініціював зустріч з начальником Департаменту охорони здоров’я ХОДА В.Короленком, на яку були запрошені голова райради Т.Тертична та я, як в.о. головного лікаря.

Під час зустрічі Т.Тертична озвучила тезу, що лікарні не буде, а буде хоспісне відділення, і вона, як голова райради, «хочу хоч щось залишити в районі». На що В.Короленко повідомив, що створення хоспісу в Каховці взагалі не стоїть на порядку денному, а з приводу госпітального округу або лікарні планового лікування – це проект, що знаходиться в стадії розробки, тож офіційних документів ще немає. В зв’язку з тим, що Каховська лікарня є потужним закладом, щорічно лікує понад 10 тисяч пацієнтів, має зручне географічне розташування, кваліфікованих спеціалістів, до неї прив’язані сусідні райони. Де медицини немає взагалі, не можна залишити населення без лікарні в жодному разі. І запевнив у тому, що в Каховці необхідно створювати один з чотирьох запланованих шпитальних округів», - повідомила тимчасово виконуюча обов’язки головного лікаря каховської ЦРЛ, заступник головного лікаря з медичної частини О.Мазур.

ЦРЛ і ЦПМСД - в чому ж різниця?

«Наступного дня, тобто 16 серпня, на депутатській комісії чомусь голова райради розповідає, що в Каховці лікарні не буде, що буде створено хоспіс. Але, перш за все, вже сьогодні лікарня не буде лікарнею без власної лабораторії. Тобто, адміністрація району йде на те, щоб лікарні не було з їхньої ініціативи.

Вранці 17 серпня питання вже постало зовсім в інакшому світлі. Тепер мова йшла про передачу не лабораторії, а лише її приміщення», - зауважив депутат облради, завідувач травматологічного відділення В.Забєлін.

«Будівля лабораторії є частиною приміщення, де знаходиться станція «швидкої допомоги». На приміщення є єдиний технічний паспорт. Тож, неможлива передача без належної підготовки документів, без узгодження з БТІ. Більш того, якщо все ж таки уявити, що частину лабораторії заберуть, то згідно із законом про місцеве самоврядування, в цьому приміщенні повинні обрізати тепло, світло- та водопостачання, - наголосила О.Мазур. – Незрозуміло, чому представники райради та РДА так пришвидшують події у вирішенні такого важливого для громади усього районну та міста питання. Більш того, навіщо змішують функції різних юридичних установ – ЦРЛ та ЦПМСД?

Міністерство охорони здоров’я ще в 2012 році створило нормативну базу: кому як працювати, і кому що робити. Лаборанти, котрі працюють у ЦРЛ, не повинні проводити забір крові в дитячій поліклініці та інших лабораторіях ЦПМСД. Там мають бути пункти забору біологічних рідин; згідно з функціональними обов’язками, виконувати забір повинні медсестри загальної практики сімейної медицини, які є штатними працівниками ЦПМСД. Таким чином, лабораторія ЦРЛ буде розвантажена. Зараз говорять про те, що головний лікар винен у тому, що лабораторія погано працює, та це безпідставно. Де факти, в чому винні працівники лабораторії? За останні місяці вони працюють з великим перенавантаженням. При нормативах обслуговування 25 пацієнтів на одну посаду, лаборанти приймають понад 50-60 пацієнтів кожен день. З року в рік лабораторія працювала стало, як і зараз. Чому раптом сьогодні вона стала не справлятись? Адже кількість населення, що обслуговується, не змінилась, а якість лабораторного обстеження лише поліпшується.

Спричиняється колізія: у ЦПМСД немає ліцензії, штату, щоб отримати лабораторію. Так, вони можуть її створити, але чому б не підготувати спочатку нормативну базу, штат, обладнання, свої приміщення, яких в Каховському центрі ПМСД вдосталь, а не відбирати при цьому шматок діючої лікарні?

Виходить так, що якщо зараз передати (нехай і незаконно) лабораторію, ЦПМСД не зможе впоратися з цим ні на законодавчому, ні на фінансовому рівнях, а ЦРЛ не зможе кваліфіковано надавати допомогу населенню без діагностичного обстеження».

Каховка - осередок кваліфікованих спеціалістов

«Ми не проти створення нової лабораторії, ми тільки за! Навіть якщо є певні труднощі, ми готові допомогти консультативно, юридично, проводити навчання кадрів. Ми відкриті до діалогу: готові допомогти, підказати, навчити. Але безоплатна лабораторія, хоча б одна, повинна залишитися. На жаль, і на сесіях, і на комісіях ніхто не слухав думку лікарів. Якщо ж нашу точку зору вважають заангажованою, давайте створимо комісію на базі Департаменту, звернемось за роз’ясненнями до колег, наприклад, з сусідньої Миколаївської області, або ще краще – до Міністерства охорони здоров’я. Найголовніше, щоб оцінку дали дійсно кваліфіковані фіхівці в цьому питанні, тоді все стане зрозумілим», - резюмував О.Думінець.

Директор Департаменту охорони здоров'я Херсонської облдержадміністрації Віктор Короленко прокоментував цю ситуацію:"У районі з містом проживає 70 тисяч населення. Якщо заклад стане хоспісом, то всі ці люди виявляються інвалідами, чи що? Насправді на базі Каховки ми плануємо створити шпитальний округ. У Каховській ЦРЛ розвинута хірургія, травматологія, а з нового року я хочу туди "підтягнути" й кардіологію. Тобто, цей регіон повинен розвиватися. Там багато чого є,чого нема в інших районах. Тож ні про які хоспіси у Каховці не може бути й мови. Райраді і РДА категорично заборонено втручатися в господарську діяльність закладу охорони здоров'я. Це протиправна діяльність, а взагалі-то - корупція. Навіть я не маю права вмішуватися в фінансово-господарську діяльність (каховської лікарні). Нехай вони (влада Каховського району) не втягує в свої розборки департамент".

Станом на сьогодні ЦРЛ так і не було надано жодного наказу або ж іншого нормативного документа, що пояснював би законність передачі лабораторії або ж частини приміщення лікарні, яку вимагали провести керівник районну Т.Тертична та В.Салтиков. Єдине, що надійшло від голови райради – відповідь депутату обласної ради В.Забєліну. Цитата дослівно: «Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним із питань, які вирішуються районними та обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях, є вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об’єктами спільної власності територіальних громад.

Вище наведене свідчить про правомірність прийняття до розгляду на сесії районної ради для вирішення по суті питання щодо передачі об’єкта спільної власності територіальних громад, а саме майна та частини будівлі, де знаходиться клініко-діагностична лабораторія по вул. Жука, 42».

То що ж тоді відбувається насправді? Самодіяльність чи спланована акція знищення?

За матеріалами «Каховської Зорі»


 


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.