Нова Каховка
C

» » Земля у 2020-му оберталася незвично швидко. Через це, можливо, доведеться перевести годинник на секунду назад

Земля у 2020-му оберталася незвично швидко. Через це, можливо, доведеться перевести годинник на секунду назад

Земля у 2020-му оберталася незвично швидко. Через це, можливо, доведеться перевести годинник на секунду назад

У 2020 році зафіксували 28 найкоротших від початку спостережень астрономічних днів. Це пов’язано з прискоренням обертання Землі навколо своєї осі — і потенційно може призвести до того, що нам доведеться скоротити час доби на одну секунду, пише LiveScience.

 

Обертання Землі час від часу змінюється — і це цілком нормальний процес, на який впливають різні чинники: атмосферний тиск, океанічні течії, вітри, рух земного ядра тощо. Можливо, і глобальне потепління також грає свою роль: через танення льодовиків перерозподіляється маса Землі, що може впливати на її обертання.

 

Усе це завдає клопоту для Міжнародної служби обертання Землі (IERS), розташованої в Паризькій обсерваторії. IERS стежить за точністю свого атомного годинника, що визначає так званий міжнародний атомний час (IAT), на який орієнтуються атомні годинники в усьому світі. І якщо через зміни в обертанні Землі відхилення цього часу від астрономічного становить більше ніж 0,4 секунди, доводиться коректувати покази атомного годинника.

 

Починаючи з 1960-х років, коли запрацював атомний годинник, його коректували, десь раз на півтора року додаючи «зайву секунду», востаннє — у 2016 році. Сталося так тому, що весь цей час загалом Земля почала обертатися повільніше.

 

«Зайві» секунди, з одного боку, необхідні, щоб астрономічні спостереження із Землі були якомога точнішими. З іншого ж боку, перелаштування часу б’є по глобальній інфраструктурі зв’язку, якій потрібно синхронізувати час. У 2012 році Міжнародний союз електрозв'язку через це навіть пропонував узагалі відмовитися від «зайвих» секунд, дочекавшись, коли їх назбирається на цілу годину.

Земля у 2020-му оберталася незвично швидко. Через це, можливо, доведеться перевести годинник на секунду назад

Ось такий вигляд, наприклад, має атомний годинник у Військово-морській обсерваторії США. На його час (який той бере в IERS) орієнтуються всі служби в країні

 

На відміну від попередніх років, у 2020-му наша планета почала прискорюватися. І тепер, цілком імовірно, для узгодження атомного й астрономічного часу необхідно буде перевести атомний годинник на одну секунду назад — уперше з часу його існування.

 

Як зазначає портал Time and Date, у 2020 році Земля «побила рекорд» із найкоротшого астрономічного дня 28 разів. Зокрема, 19 липня планета обернулася довкола осі на 1,4602 мілісекунди швидше, ніж стандартні 86 400 секунд.

 

Видання додає, що астрономічний день у 2021 році буде в середньому на 0,05 мілісекунди коротшим. Так за рік в атомного часу набіжить «зайвих» (порівняно з астрономічним часом) 19 мілісекунд, які потрібно буде компенсувати. І один із варіантів — відкидання «зайвої» секунди.

 

«Цілком можливо, що з прискоренням обертання Землі доведеться відкинути "зайву" секунду, але поки що зарано говорити, чи це станеться. Наразі питання "зайвих" секунд обговорюється на міжнародному рівні», — пояснює The Telegraph британський фізик Пітер Віберлі з Національної фізичної лабораторії.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.