Нова Каховка
C

» » Гроші замість бебі-боксів: скільки будуть видавати і як можна буде витрачати

Гроші замість бебі-боксів: скільки будуть видавати і як можна буде витрачати

Гроші замість бебі-боксів: скільки будуть видавати і як можна буде витрачати

З 2018 року українським батькам видавали "пакети малюка", де було все необхідне для новонароджених дітей. Але незабаром програму згорнули, пообіцявши замість бебі-боксів видавати новоспеченим батькам гроші. Сайт "Сьогодні" розбирався, як будуть допомагати українським сім'ям і якою має бути соціальна допомога на дітей.

 

Новоспеченим батькам виплачуватимуть по 5 тис. грн

 

З вересня 2018 року українським батькам держава почала видавати бебі-бокси з усім необхідним для новонароджених дітей. Спочатку в набори входили 25 необхідних для новонародженого речей та інформаційних матеріалів по догляду за дитиною, але з часом склад коробок міняли. Батьки ще тоді говорили, що "пакетам малюка" вони раді, але скаржилися, що продукція в них досить поганої якості.

 

Уже навесні 2020 року програму й зовсім заморозили. Як повідомила міністр соціальної політики Марина Лазебна на засіданні уряду 29 липня, видача "пакунків малюка" зупинена через те, що тендер на закупівлю вмісту бебі-боксів так і не провели.

 

На початку липня Антимонопольний комітет скасував процедуру закупівлі "пакунків малюка". Тоді прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що на вміст бебі-боксів надходило багато скарг, тому можливість вибирати товари для дітей самим повинна порадувати батьків малюків.

 

Тому в міністерстві вирішили замінити бебі-бокси на грошові виплати, а в Кабміні таку ініціативу підтримали. Тепер "пакети малюка" продовжать видавати в тих регіонах, де вони є в наявності, поки не закінчаться залишки. А для інших батьків встановлюється разова допомога в розмірі 5 тис. гривень. Цю суму батьки зможуть отримати протягом 12 місяців з дати народження дитини. Однак у використанні цих коштів є певні обмеження.

 

"Забезпечити відкриття громадянам, у яких народилася дитина, рахунку із спеціальним режимом використання та видати їм спеціальну соціальну карту. Встановити, що батьки можуть звернутися протягом 12 місяців з дати народження дитини і самостійно протягом року витратити кошти грошової компенсації виключно для придбання дитині одягу, взуття, засобів гігієни, текстилю, іграшок та засобів гігієни для породіль" , – зазначила Лазебна.

 

До того ж купити речі і розрахуватися цією спеціальною картою можна буде тільки в певних магазинах – тих, які спеціалізуються на товарах для матері і дитини і з якими уряд укладе договір.

 

Що кажуть економісти: за і проти ініціативи

 

Українські батьки про бебі-бокси відгукувалися по-різному. Хтось був задоволений отримати і таку допомогу, інші ж відзначали, що деякі речі з набору їм взагалі не потрібні і було б добре самостійно вибирати, що купити своїй дитині.

 

Віталій Голубєв, тато трьох дочок, секретар Національної спілки журналістів України, ділиться своєю думкою, що держава так і не змогла проадмініструвати такий елементарний проєкт.

 

"Може, треба було грант у Європи або Америки попросити, експертів запросити з-за кордону, щоб розтлумачили, як "розрулити" настільки непідйомне для умів вітчизняної бюрократії питання?! Хоча щось мені підказує, що справа не в розумі, а в совісті... На майбутнє порада одна: краще – грошима. І відразу. Ми самі все купимо, спасибі", – говорить Голубєв.

 

Олександр Хмелевський, незалежний експерт, кандидат економічних наук, пояснює, що бебі-бокси допомагали молодим матерям, у яких не було грошей, щоб купити потрібні речі для малюка.

 

"На відміну від грошей, які можна використовувати на будь-які цілі, бебі-бокси дозволяють уникнути нецільового використання і направити допомогу саме на потреби дитини. Разом з тим у них є і недоліки. У деяких батьків залишилися речі від старших дітей, хтось отримав речі в подарунок від родичів або друзів, хто придбав речі самостійно. У цих випадках частина речей з бебі-боксу стають непотрібними. Також далеко не всім подобаються речі з бебі-боксу. Люди хочуть придбати їх самостійно", – ділиться своєю думкою Хмелевський.

 

Він додає, що для бюджету бебі-бокси теж дуже дорого обходяться. За деякими оцінками, держава витрачає на бебі-бокси втричі більше, ніж коштують ці речі в магазинах. Тому програма вимагає змін.

 

Нагадаємо, що раніше експерти підрахували вартість "пакунків малюка", так один набір обходився в 3,37 тис. грн, хоча на самому початку проєкту анонсували, що товарів у боксах буде на суму близько 5 тис. грн.

 

"Можна було б видавати допомогу сертифікатами або спеціальними балами на електронній картці, за які можна було б придбати дитячі товари в спеціалізованих магазинах. Це дозволило б батькам вибирати потрібні товари і забезпечило б цільове використання допомоги на потреби дитини", – каже Хмелевський.

 

Максим Орищак, аналітик "Центру біржових технологій", в коментарі "Сьогодні" зазначив, що фінансова підтримка сімей є більш справедливим вчинком, ніж "підгодівля" корпоративного сектору через видачу "Пакетів малюка". Засоби, які виділяють на підтримку, сім'ї зможуть задіяти на власний розсуд і з особистих потреб.

 

"У зібраному для дитини комплекті завжди сума витрачених коштів менша, ніж 3250 грн, оскільки частина грошей іде на обслуговування: потрібен персонал зібрати "Пакет малюка", потрібна логістика, потрібний супровід документацією і т.д. Недарма і припинення проєкту відбулося за вказівкою Антимонопольного комітету. Мабуть, були перевищення повноважень у закупівельної компанії. Відзначимо, що це і непогано, оскільки в нинішніх умовах падіння економіки країни, масової втрати робочих місць, відсутності перспектив для розширення фінансової допомоги молодим сім'ям, і матерям зокрема, будь-які фінансові виплати і пільги є вагомою підтримкою. Хоча, суттєво фінансове становище сімей це не змінить. А значить, цей захід можна розглядати як популізм і підготовку електорату", – каже Орищак.

 

Експерт додає, що як вигідний варіант для держави, наприклад, щоб не витрачати бюджетні кошти, можна було піти шляхом надання знижки в певних роздрібних мережах. Компанії, в свою чергу, отримали б торговий оборот, а компенсацію за знижку від держави отримали б у вигляді податкових канікул.

 

"Ймовірно, виділення бюджету замість бебі-боксів стало найбільш простим рішенням завдяки нехитрому механізму. А можливо той факт, що 40% населення країни живе за межею бідності, став сенсом видати кошти, які будуть витрачені елементарно на прожиток. У будь-якому випадку на майбутнє не виключаємо взаємодію держави і корпоративного сектору з цього питання. Порівнювати ситуацію в Україні з іншими країнами зараз не варто, оскільки становище нестандартне. Тут і внутрішня політична нестабільність за останні 6 років, і вплив коронавірусу, і небувале падіння економіки всього світу. Але якщо в цілому озирнутися, то в світі бебі-бокси, так уже повелося, найчастіше надають різні профільні компанії в рамках своєї рекламної кампанії/промоушена. Тобто жінки вже в пологовому будинку отримують пакети з подарунками, де лежать різні підгузки, кашки, пляшки, пустушки, ложечки, брязкальця тощо", – підсумував Орищак.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.