Нова Каховка
C

» » «Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

Північно-Кримський канал, червень 2019 року

 

Засуха, що спіткала анексований Росією Крим цього року, активізувала зусилля російської сторони з обговорення цього питання на міжнародному рівні. Намагаючись переконати Україну та світове товариство у необхідності відновлення постачання дніпровської води на півострів, представники підконтрольної Кремлю влади Криму та російські чиновники вдаються до всіляких маніпуляцій і фейків навколо цієї теми. Як звучить проблема води для Криму з вуст російської влади, читайте в матеріалі Крим.Реалії.

 

Заступниця голови комітету Держдуми Росії з міжнародних справ Наталя Поклонська, яка звинувачується в Україні за низкою кримінальних статей, ініціює розгляд проблеми кримського вододефіциту в ООН. Вона також закликає президента України Володимира Зеленського «забезпечити право на воду мільйонів кримчан».

 

Слідом за нею про боротьбу за воду для Криму на юридичному фронті заговорив голова експертної ради з міжнародно-правових питань при підконтрольному Росії уряді Криму Олександр Молохов.

 

На користь відновлення подачі дніпровської води на півострів представники російської сторони вдаються до аргументів, які не відповідають дійсності і швидше використовуються як інформаційний вплив у цій дискусії.

 

«Загроза життю та екології»

 

Наталя Поклонська стверджує, що надіслала звернення про розгляд питання водопостачання Криму Верховній комісарці з прав людини ООН Мішель Бачелет. У своєму листі депутатка звинувачує владу України у «порушенні Статуту ООН та нехтуванні правами людини».

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

Наталя Поклонська

 

«Закликаємо вас, пані Верховна комісарко, рішуче засудити злочинні дії української сторони, яка грубо зневажає міжнародне право і прямо порушує зобов'язання в галузі прав людини, і вжити вичерпних заходів щодо забезпечення всіма можливими способами відновлення функціонування Північно-Кримського каналу. Держава ‒ член ООН Україна позбавило мільйони людей базисного та невід'ємного права на питну воду, створюючи реальну загрозу для життя і здоров'я людей, а також для екології цієї унікальної частини південно-східної Європи», ‒ цитує її заяву РИА «Новости».

 

У цьому зверненні депутатка стверджує, що «українська влада проводить людиноненависницьку політику й керується почуттями помсти щодо кримчан, які були проти державного перевороту в Києві у 2014 році (так Наталя Поклонська називає Євромайдан в Україні ‒ КР)».

 

Тези, викладені Наталією Поклонською у зверненні до Мішель Бачелет, вже озвучувалися раніше і були неодноразово спростовані. Це стосується як «зобов'язань у галузі прав людини» (з 2014 року за міжнародним правом їх зобов'язана забезпечувати кримчанам Росія як держава, яка де-факто контролює цю територію), так і «загрози для життя і здоров'я людини та екології».

 

Багаторічний досвід Криму показав, що вода з Північно-Кримського каналу забезпечувала потреби сільського господарства та промислового сектора півострова, а питні потреби закривалися через наповнення місцевих водосховищ і з підземних джерел.

 

«Поклонська пише, що перекриття води в Північно-Кримському каналі негативно впливає на екологію. Нагадаю, що штучні споруди, такі, як канали, взагалі не про екологію. Поклонська також стверджує, що вода в каналі потрібна для питних потреб. Це є брехнею, оскільки питної води у Криму всім вистачає з природних джерел. А канал ‒ засіб для промислових цілей. Він потрібний для радіаторів російських танків», ‒ зазначив юрист-міжнародник Борис Бабін після того, як Поклонська повідомила про своє звернення в ООН.

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

Борис Бабін

 

«Херсонщину топить»

 

Говорячи про звернення до ООН, Наталя Поклонська озвучує ще один поширений фейк про те, що відсутність постачання води в Крим нібито шкодить Херсонській області. Вона стверджує, що в Херсонській області «зникають землі», а «людей у селах Херсонщини постійно топить».

 

Цю версію вже кілька років просувають російські ЗМІ. Про те, що вода з Північно-Кримського каналу «заллє Херсонську область», у березні 2014 року, напередодні «референдуму» говорив і спікер кримського парламенту Володимир Константинов.

 

 

На початку цього року ці ж слова повторив підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов, який стверджує, що через перекриття Північно-Кримського каналу «заболочуються землі Миколаївської та Херсонської областей».

 

Однак ці твердження були спростовані керівником управління Північно-Кримським каналом Сергієм Шевченком. За його словами, відсутність постачання дніпровської води до Криму не впливає на ситуацію із землями в Херсонській області.

 

«Вздовж каналу працюють насосно-дренажні станції, які відкачують воду для того, щоб цього (підтоплення ‒ КР) не було. Тобто всі системи, які були збудовані на момент зведення Північно-Кримського каналу ‒ справні, працюють. Якщо є якісь окремі випадки підтоплення, то це не пов'язане з діяльністю Північно-Кримського каналу», ‒ стверджує він.

 

«Отруєна вода»

 

Слідом за спробою Наталії Поклонської домогтися розгляду в ООН питання водопостачання анексованого півострова, голова комітету російського парламенту Криму з народної дипломатії та міжнаціональних відносин Юрій Гемпель запропонував боротися за воду в міжнародних судах. При цьому він суперечить сам собі, стверджуючи, що дніпровська вода з українського материка нібито небезпечна.

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

Юрій Гемпель

 

«На відверто ворожі дії потрібно реагувати адекватно. Щодо численних порушень прав кримчан з боку України необхідно готувати міжнародний позов. Ми гідно подолали різні блокади, подолаємо й водну. Тим більше, на мій погляд, є небезпека в отриманні води з України, адже ніхто не може дати гарантії, що націоналісти у своїй ненависті до кримчан не отруять водний ресурс для Криму», ‒ сказав він журналістам.

 

Такі ж занепокоєння озвучив на початку червня і Володимир Константинов: «У технічному, інженерному плані Північно-Кримський канал застарів, експлуатувати його не можна. І де гарантії, що націоналісти не отруять воду? З аморальною владою нічого спільного у нас бути не може», ‒ сказав він в інтерв'ю газеті «Крымские известия».

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

Володимир Константинов

 

У березні 2019 року кримський спікер також говорив, що дніпровська вода з українського материка «жахливо забруднена і сприяє зростанню онкологічних захворювань», оскільки в Північно-Кримський канал, на його думку, «з усієї України вся радіація та стоки йшли».

 

Заява Константинова про «забруднену воду» не підтверджена жодними компетентними дослідженнями. Ні українська влада, ні представники інших інституцій в Україні ніколи не повідомляли про наміри «отруїти воду для Криму». Позицією української влади є те, що постачання дніпровської води на півострів може бути відновлене тільки після деокупації Криму.

 

Як російська влада по воду ходила

 

Спроби протиснути питання відновлення постачання дніпровської води на півострів у міжнародних інстанціях російська влада та підконтрольні їй кримські чиновники робили й раніше.

 

У 2014 році Володимир Константинов звинувачував Україну у «водоморі» і вимагав міжнародних розглядів з цього приводу. Претензії на дніпровську воду він обґрунтував тим, що «кримчани будували Північно-Кримський канал, вода є такою ж нашою власністю, як і їхньою (материкової частини України ‒ КР)».

 

Водночас депутат Держдуми Росії Володимир Жириновський погрожував перекрити течію Дніпра для України, мотивуючи тим, що «якщо вони (українська влада ‒ КР) скоротили (постачання води ‒ КР) Криму, ми можемо скоротити всій Україні».

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

Володимир Жириновський

 

У листопаді 2016 року на засіданні Ради безпеки ООН представник Росії Петро Іллічов звинуватив Україну у «водній блокаді» Криму, наголосивши, що це «підриває права людини й низку міжнародних гуманітарних норм».

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

Петро Іллічов

 

У відповідь тодішній постпред України при ООН (нині посол України в США) Володимир Єльченко сказав, що «початок деокупації Криму сприяв би позитивному вирішенню питання водопостачання».

 

Домогтися від України відшкодування збитків через відсутність постачання води в Європейському суді з прав людини намагався кримський рибокомбінат. Але в підсумку ця історія завершилася нічим.

 

Колишній член команди Сергія Аксенова, російський активіст Володимир Гарначук вважає, що за вододефіцит у Криму несе відповідальність російська влада.

«Отруєна вода» та інші російські фейки про воду для Криму

Володимир Гарначук

 

«Наші (російські ‒ КР) чиновники самі обіцяли не доводити ситуацію до такого глухого кута. Після приєднання Криму навіть виділили 87,5 мільярда рублів на вирішення проблем водопостачання. Результати такі: за п'ять років через бардак і корупцію змогли використати лише третину виділених коштів і повністю закінчити лише два об'єкти із 37 запланованих. Третину проєктів досі проєктують, а водогін (з Росії до Криму ‒ КР) за 26 мільярдів рублів тягнуть шостий рік», ‒ пише він у своєму Telegram-каналі.

 

У зв'язку з цим Володимир Гарначук попереджає всіх, хто цього року збирається на відпочинок до Криму, про ризик «провести відпустку хоч і в морі, але без прісної води».

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.