Нова Каховка
C

» » Як у Каховській гідрометобсерваторії спостерігають за погодою

Як у Каховській гідрометобсерваторії спостерігають за погодою

Як у Каховській гідрометобсерваторії спостерігають за погодою

У погану погоду хочеться сидіти вдома, загорнувшись в теплу ковдру, і на вулицю – ні ногою. А для метеорологів інші закономірності: чим гірша негода вирує, тим частіше треба виходити надвір.   

 

«Хай хоч каміння з неба летить, а метеоролог має зібрати дані і передати їх», – жартує директор Каховської гідрометеорологічної обсерваторії Херсонського обласного центру з гідрометеорології Валерій Олійник. У цих жартах – професійна правда. В нормі техніки відділу спостережень за погодою знімають дані з обладнання метеорологічного майданчика кожні три години. Але в разі небезпечних або стихійних метеорологічних явищ спостереження стають частішими, навіть кожні 20–30 хвилин. Про посилення та послаблення кожного небезпечного метеорологічного явища метеоролог складає телеграму, яку передає на Київ.

 

Тут, у селі Веселому, де розташована обсерваторія, 61 рік ведуться спостереження за погодою. І не тільки за нею. Адже разом з цією усім відомою функцією, обсерваторія працює ще у кількох важливих напрямках. Це – радіоекологічна лабораторія: контроль за вмістом радіоактивних речовин у повітрі, ґрунті та опадах, вимірювання радіочастотного фону; відділ гідрології: моніторинг рівня та температури води, а також льодового режиму у Каховському водосховищі та Дніпрі; лабораторія спостережень за забрудненням поверхневих вод суші: контроль гідрохімічних показників води; агрометеорологія – спостереження за вологістю ґрунту, розвитком та ростом сільськогосподарських культур та плодових дерев. Загалом тут працюють 40 чоловік.

Як у Каховській гідрометобсерваторії спостерігають за погодою

Метеорологічний майданчик із чудними пристроями – територія для цілого комплексу спостережень за погодою (сила і напрямок вітру, температура повітря та ґрунту, вологість, види та кількість опадів, атмосферний тиск).

 

«Щоб скласти точний прогноз погоди, треба отримати максимально точну інформацію з таких метеостанцій, як наша. Ми передаємо її на сервер в Київ, все наноситься на  карти, на основі яких складаються прогнози погоди», – пояснює Валерій Олійник.

 

Взагалі можна сказати, що спостереження за погодою тут ведуть протягом 90 років, адже історія обсерваторії починалася ще з невеличкої метеостанції у Бериславі, яку було створено в 1930 р. і в 1959 р. перенесено до Веселого. Які враження метеорологів від примх погоди сьогодні?

 

«Зими останніх років взагалі аномальні. За виключенням кількох днів, останньої зими практично не було, – каже Валерій Іванович, що працює в обсерваторії з 1996 року. – Середні температури стали на 3–4 градуси вище середніх за останні 30 років. З одного боку – економимо на опаленні, а з іншого температурні аномалії дезорієнтують рослини, що негативно позначається на врожаї. Це потепління в масштабах всієї планети. Зараз ідуть суперечки про те, що його спричиняє. Та зазвичай це цілий комплекс факторів. Глобальне потепління зумовлює інтенсифікацію всіх процесів, що призводить все частіше до масштабних стихійних явищ. Так, влітку минулого року у нашому регіоні двічі спостерігалися зливи надзвичайної сили, які призвели до серйозних пошкоджень сільгоспкультур та підтоплення будинків». 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.