Нова Каховка
C

» » Україні загрожує катастрофічне потепління: прогноз погоди на 2020 рік

Україні загрожує катастрофічне потепління: прогноз погоди на 2020 рік

Україні загрожує катастрофічне потепління: прогноз погоди на 2020 рікЯкою буде погода в новому, 2020 році? Адже в минулому році були зафіксовані температурні рекорди і незвичайні погодні аномалії.

 

Своїми прогнозами поділилися завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Укргідрометінституту ДСНС і НАНУ Віра Балабух і завідувачка відділу кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів погоди інституту Вазіра Мартазінова.

 

Віра Балабух: Зупинити потепління скоро стане неможливо

 

Віра Балабух впевнена, що 2020 рік буде у чомусь схожий на попередній: нас чекає тепла зима, спекотне літо, опади нижче за норму і раптова зміна температур.

 

«Процеси зміни клімату в бік потепління на нашій планеті і в Україні посилюються, – розповіла Віра Балабух. – Останні п'ять років були найтепліші за весь період інструментальних спостережень, а 2019 рік, ймовірно, виявиться найтеплішим роком. Найбільш небезпечними в цей період були хвилі тепла, які спостерігалися на всіх континентах і привели не тільки до безлічі нових температурних рекордів, а й спричинили значну смертність серед населення. Протягом 2019 року в Європі було 5-6 потужних хвиль тепла, які викликали природні аномалії. Зокрема, у Франції влітку спостерігалося дві хвилі рекордної спеки, у червні температура вперше досягла 46 градусів за Цельсієм. Загинуло близько 1,5 тисячі осіб»

 

На жаль, частота і тривалість хвиль тепла посилюється. Це пов'язано зі зміною атмосферної циркуляції і призводить до підвищення температури Світового океану. За даними Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), більше 90% надлишкового тепла, що утворилося внаслідок зміни клімату, зберігається в океанах. У 2019-му тепловміст океанів істотно збільшився. Вода в Атлантичному океані, особливо в його північній частині, прогрілася до глибини 700 м і більше.

 

Нагріті Атлантикою повітряні маси заходили далеко за межі полярних широт. Температура там була в окремі періоди вище норми на 20-30 градусів, через що в арктичних широтах (на північ від 70 градусів північної широти, або на 2,2 тис. км на північ від Києва) практично зник багаторічний лід, який раніше не танув навіть влітку. У тропічних широтах через підвищення температури океанів збільшилася кількість ураганів, які нерідко досягали п'ятої категорії і призводили до катастрофічних наслідків.

 

В Україні в 2019 році також було кілька потужних хвиль тепла. Внаслідок цього середньодобова температура повітря була на 10-15 градусів вище за норму. Червень виявився найтеплішим за період спостережень, а в грудні спостерігалися літні температури. Найбільш аномальною температура повітря була в західних областях України. У цьому регіоні на циркуляційні процеси накладалися місцеві особливості. Зокрема, за південно-західних і південних потоків повітряних мас, які переміщувалися з субтропічних широт і нерідко з Африканського континенту, під час переміщення через Карпати виникав ефект фена, коли температура повітря додатково підвищувалася ще на 5-10 градусів Цельсія.

 

За словами Балабух, немає підстав говорити, що процеси нагрівання Атлантики розвернуться у зворотний бік. Але навіть якщо раптом це станеться, то, з огляду на те, що океан дуже повільно остигає, похолодання в Європі і в Україні чекати ще довго.

 

Фахівець роз'яснила, що нагріває Світовий океан не підвищена сонячна активність, а людська діяльність, передовсім викид парникових газів, що й далі триває.

 

«Зараз йде фаза зменшення сонячної активності, якій мала б відповідати фаза похолодання, але відбувається навпаки, тому що людина впливає на перегрів Землі майже в 10 разів більше, ніж природа, – резюмувала Балабух. – Протягом останніх п'яти років концентрація парникових газів в атмосфері підвищилася до рекордних рівнів, що свідчить про збереження тенденції до потепління протягом найближчих років і, ймовірно, десятиліть. Тому 2020 рік, певне, не буде винятком. Нас очікують нові хвилі тепла, раптові зміни температури, дефіцит опадів, спекотне літо, сильні зливи, грози, град, шквали».

 

Для людини важлива зміна не тільки термічного режиму атмосфери, а й режиму зволоження. У 2019 році в Україні аномально тепла погода супроводжувалася в багатьох регіонах дефіцитом опадів, коли за рік випало менше ніж половина норми. Максимальна тривалість періоду без опадів досягала 2-2,5 місяця. Найскладніші умови були в Черкаській і Одеській областях, де безперервна посуха тривала більше семи місяців. Відсутність дощів і високі температури призвели до того, що пересохло багато малих річок, висохли болота, істотно знизився рівень ґрунтових вод, виникли проблеми з водопостачанням.

 

На жаль, Україна потрапила в регіони, де протягом останніх десятиліть температура зростає дуже швидкими темпами, які істотно перевищують зростання глобальної температури. За прогнозами вчених, такі зміни будуть тільки посилюватися, якщо людство не вживе потрібних заходів. Тому в серпні 2019 року ООН оголосила надзвичайну кліматичну ситуацію, а в листопаді Європарламент проголосив надзвичайний кліматичний стан в Європі.

 

«Для того, щоб зупинити підвищення глобальної температури більш ніж на 2 градуси за Цельсієм порівняно з доіндустріальним рівнем, нам потрібно потроїти наші зусилля. А для того, щоб обмежити зростання півтора градусами, слід їх збільшити у п'ять разів», – заявив генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Таалас.

 

Якщо ми не докладемо адекватних зусиль, зупинити цей процес скоро стане неможливо.

 

Вазіра Мартазінова: Рік буде схожий на попередній

 

Вазіра Мартазінова впевнена, що новий, 2020 рік багато в чому схожий на попередній, 2019-й. Тобто з м'якою зимою, тривалою весною, жарким літом і браком опадів. Але очікується більше ураганів і повеней. Причина цього – зміни в глобальній циркуляції повітря, про які згадувала Віра Балабух.

 

«Протягом кожного місяця буде велика нестійкість температури – від холоду до тепла. Кожні 5-6 днів імовірні стрімкі перепади температури повітря, найскладніші регіони – це Карпати і Західна Україна, але можуть бути повені і в південно-східних областях, – аналізує Мартазінова. – За будь-яких великих перепадів температури, від тепла до холоду або від холоду до тепла, завжди виникають синоптичні стихійні ситуації. Тому можна зробити прогноз, що в році, що настав, буде так само, що і в минулому».

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.