Нова Каховка
C

» » Нічого особистого: роботодавцям заборонять розпитувати на співбесіді про сім'ю і плани

Нічого особистого: роботодавцям заборонять розпитувати на співбесіді про сім'ю і плани

Нічого особистого: роботодавцям заборонять розпитувати на співбесіді про сім'ю і плани

Питання про сім'ю, дітей, політичні погляди – не ставити. Роботодавцям заборонять цікавитися особистим життям людини на співбесіді, оскільки це може вплинути на рішення про прийом на роботу і зрушити на друге місце професійні якості. Про це йдеться в законопроекті №1148, який на цьому тижні збираються розглянути у Верховній Раді.

 

Що заборонять питати на співбесіді і що роботодавці думають про новий законопроект.

 

Право на особисте життя

 

До трудового законодавства пропонують додати новий пункт – гарантія права на особисте життя. Як саме це право гарантуватиметься, в проекті не йдеться.

 

Ще один пункт забороняє ставити особисті питання. При прийомі на роботу роботодавцю зараз не можна питати про партійну та національну приналежність, місце реєстрації і т. ін. До цих заборонених тем додадуть ще кілька: про стосунки, сім'ю, здоров'я і рівень зарплати на попередньому місці роботи.

 

Якщо роботодавець при прийомі на роботу вимагає подібну інформацію, людина має право не надавати її, і це не може бути підставою для відмови в прийомі на роботу.

 

"Зустрічаються випадки, коли при вирішенні про наймання працівника, в тому числі жінки, роботодавець дізнається про навичках і кар'єрні плани, але також цікавиться особистим життям, наприклад, про плани зареєструвати шлюбні стосунки або народити дитину, що впливає на остаточне рішення роботодавця. До того ж, нерідкі випадки відмови в прийомі на роботу вагітних жінок", – йдеться в пояснювальній записці до проекту.

 

"Почнуть зводити рахунки"

 

Юлія Гречка пропрацювала HR-фахівцем в різних компаніях шість років. Сьогодні вона керує своєю компанією з управління персоналом. Раніше в роботі часто доводилося стикатися з дискримінаційними питаннями, говорить вона.

 

"Питання особистого характеру – постійна практика. Звичайно, вони впливають на рішення про прийом на роботу. Я постійно вчила людей всередині компанії не ставити таких запитань. Всім відомо, що якщо є два кандидати: хлопець 25 років і дівчина, яка нещодавно вийшла заміж, то її не візьмуть – раптом вона піде в декрет в найближчі два роки. Норми, які забороняють гендерну дискримінацію, вже є. Того закону не дотримуються і, напевно, цей теж не працюватиме. Але такі речі мають бути", – вважає Юлія Гречка.

 

Якоюсь мірою інформація про особисте життя дійсно може вплинути на ухвалення рішення про працевлаштування. Але зараз і чоловіки нерідко йдуть у декретну відпустку, зазначає Руслан Соболь, голова Асоціації малого і середнього бізнесу. Тому сім'я і плани завести сім'ю – не є основоположним критерій при прийомі на роботу, каже він.

 

Насправді, грань інтересу до особистого життя роботодавця дуже тонка, вважає Валентина Пучка, HRD ЕДС-ІНЖИНІРИНГ. Професійні навички важливі, але особисті якості можуть визначати, чи стане кандидат успішним членом команди і чи розділятиме її цінності та культуру. А ці питання впритул межують з особистим життям.

 

"На процес відбору кандидатів до нашої компанії прийняття законопроекту точно не вплине. Хіба, що можуть з'явитися судові позови до приватних компаній, в разі відмови в працевлаштуванні через суб'єктивізм", – зазначає Валентина Пучка.

 

А іноді питання про сім'ю можуть стосуватися особливостей майбутньої позиції. Наприклад, коли посада передбачає проведення 70% часу у відрядженнях, нормально запитати про наявність сім'ї і дітей, говорить Юлія Гуменна, провідний менеджер з підбору та адаптації персоналу в корпорації "Біосфера". Це допоможе уникнути незадоволеності з боку і компанії, і співробітника в майбутньому.

 

"Робота і особисте життя іноді все одно переплітаються і впливають один на одного, як би ми не хотіли їх розділити. І потрібно від початку простежити за тим, щоб в тих місцях, де це переплетення неминуче, всі сторони в результаті залишилися задоволені", – вважає Юлія Гуменна.

 

Чи працюватиме заборона

 

"Я жодного разу у своїй практиці не зустрічала обґрунтування відмови в прийомі на роботу фактами особистого і сімейного життя; довести, що саме такі обставини стали причиною відмови в прийомі на роботу, дуже складно. Внесення змін, зазначених у законопроекті 1148, фактично нічого не змінить ані для роботодавців, ані для працівників", – говорить Тетяна Борисенко, адвокат об'єднання "Скляренко, Сидоренко і партнери".

 

В Конституції України вже прописано, що ніхто не повинен зазнавати втручання в особисте життя. А закон про протидію дискримінації поширюється і на трудову сферу. Тобто заборона дискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності та соціального походження, сімейного та майнового стану, за мовними або іншими ознаками і т.ін. вже заборонений. А в трудовому законодавстві прописано, що відмова в прийомі на роботу вагітним жінкам, матерям дітей до трьох років та одиноким матерям має бути укладений у письмовій формі.

 

"Але, незважаючи на заборони, роботодавці часто продовжують ставити кандидатам незручні питання про особисте та сімейне життя, а іноді – і про сексуальну орієнтацію. Як і раніше, найбільш чутливими до цієї проблеми залишаються молоді жінки, включаючи матерів з маленькими дітьми. На жаль, питання про плани піти в декретну відпустку і часу, яке жінка приділяє дітям, все ще часто звучать на співбесідах", – говорить Інеса Летич, радниця юридичної фірми "Астерс".

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.