Нова Каховка
C

» » Розкопали невідому фортецю на Херсонщині

Розкопали невідому фортецю на Херсонщині

Розкопали невідому фортецю на Херсонщині

Невідому донедавна фортецю, збудовану на рубежі тисячоліть, відкрили у Таврійському степу науковці. Консулівське городище біля села Республіканець Бериславського району (пам’ятка історії національного значення) вважається пізньоскіфським. Але розкопки, які почалися тут ще з 2014 року, виявили рештки кам’яної цитаделі площею у півтора гектари. А такі споруди для скіфів-кочовиків характерними не були.

 

Далі — більше. Цьогорічна міжнародна експедиція за участю професора Варшавського університету Томаша Шолля, співробітників Національного заповідника «Хортиця», Інституту археології НАН України, студентів з Польщі, Австрії та США поруч із цитаделлю виявила ще одну кам’яну стіну заввишки не менше двох метрів, на земляній основі.

 

Від цитаделі її відділяла відстань у вісім метрів. Тобто на городищі стояло не просте укріплення, а повноцінна фортеця. Ймовірно, вона захищала переправу через Дніпро і була зупинкою на пожвавленому торговому шляху. Про це свідчать і знахідки геть різного походження: залишки кераміки греків-ольвіополітів, амфори з-під вина із клеймами, на яких є написи латиною, свідоцтва культури фракійських племен.

 

Яка була подальша доля фортеці, де з першого сторіччя до нашої ери до другого сторіччя нашої ери кипіло життя, археологи поки що визначити не можуть. Вони не стикалися тут із слідами штурмів та руйнувань, об’єкт і не підпалювали. Нема кинутих напризволяще скелетів загиблих та скупчень наконечників стріл, характерних для обстрілу під час атак. Можливо, таємничу фортецю просто покинули, коли потреба в ній відпала. Але цю версію також треба перевіряти.

 

Про твердиню на Дніпрі зараз дуже мало відомо: адже її територію вивчили хіба що на один відсоток. Тож роботи для фахівців тут ще дуже багато. Тим паче, що фортеця може бути цікавою ще й як туристичний об’єкт, переконана старший науковий співробітник Інституту археології НАН України, доктор історичних наук Надія Гаврилюк.

 

— Знайдена фортеця може бути основою майбутнього археологічного парку. Тому залишки цитаделі дбайливо законсервували. Так само після завершення розкопок зробимо і з зовнішньою стіною, — каже Надія Гаврилюк.

 

Темпи розкопок можна було б прискорити — тим паче, що вивчення таких городищ передбачене відповідною державною програмою. Але програма є, а грошей на її реалізацію немає, як у нас зазвичай. Дослідження фортеці Консулівського городища наразі не фінансує ні держава, ні місцеві бюджети. Тож гроші доводиться просити у спонсорів, і їх хронічно не вистачає. От і виходить, що до створення археологічного парку і розгадок усіх таємниць городища ще дуже далеко.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.