Нова Каховка
C

» » Медреформа в Україні триватиме: як це буде

Медреформа в Україні триватиме: як це буде

Медреформа в Україні триватиме: як це буде

Новий міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька збирається продовжувати розпочату реформу. За її словами, команда Уляни Супрун зробила чимало, але ще багато потрібно зробити.

 

Що змінюватиме МОЗ і як триватиме реформа.

 

Пріоритети нового міністра

 

Скалецька вже назвала кілька пріоритетів у своїй роботі. Перше – життя людини і його збереження: ніхто більше в уряді не займається збереженням життів і здоров'я, крім Міністерства охорони здоров'я. "Ми повинні відпрацювати питання екстреної медичної допомоги. Реформа триває з 2012 року, і вона не завершена. Є багато питань, які треба розв’язати", – зазначила, зокрема, Скалецька.

Медреформа в Україні триватиме: як це буде

Другий пріоритет – трансплантологія. Тривалий час вирішення цього питання відтягалося. Скалецька заявила, що вже розмовляла і з представниками Міністерства фінансів, і з фахівцями МОЗ: "Цього тижня ми проводимо нараду. Ми робитимемо все, щоб до кінця року підготуватися і не відкладати знову".

 

Третій дуже важливий напрямок – доступна якісна і високотехнологічна медична допомога. "Ми працюватимемо над зростанням тривалості життя. В Україні у людини з 55 років проблеми якщо не з тиском, так з серцем. Ми повинні працювати, щоб такі проблеми зустрічалися набагато пізніше і людина жила довше", – заявила міністр.

 

Ще одне завдання, яке поставила Скалецька, – це зростання народжуваності. За останні п'ять років народжуваність скоротилася на 40%. Державна політика з цього питання має бути визначена, вважає Скалецька. Це може бути програма репродуктивного здоров'я або скринінгові програми.

 

Вакцинуватимуть і дорослих

 

Насамперед Зоряна Скалецька пообіцяла розробити порядок реагування на інфекційні спалахи і зайнятися вакцинацією дорослих.

 

"Вакцинація була дуже добре опрацьована минулим урядом в частині закупівель вакцин згідно з календарем щеплень. На сьогодні стоїть питання забезпечення вакцинацією і дорослого населення", – заявила міністр.

Медреформа в Україні триватиме: як це буде

Справа в тому, що довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця та кашлюку зберігається протягом 7-10 років. Перша ревакцинація для профілактики останніх захворювань у дорослих повинна відбутися в 26 років. Потім повторюватися кожні 10 років.

 

Вакцинація була одним із пріоритетів команди Уляни Супрун. Міністерство передало закупівлі вакцин міжнародним організаціям, а самі закупівлі тепер плануються на три роки вперед. Також наявність всіх щеплень у дітей тепер обов'язкова для відвідування школи.

 

Декларації з лікарями підпишуть всі, а зарплату лікарів "захистять"

 

Реформа первинки (медична допомога сімейного лікаря, терапевта, педіатра) відбулася 2018 року. Українці замість дільничних лікарів тепер можуть вибирати, у кого лікуватися, без прив'язки до місця реєстрації. На сьогодні декларації з лікарями підписали близько 28 млн українців.

 

Скалецька каже, що декларацію мають підписати всі. При цьому міністр зазначає, що доступ до первинної медицини обмежений або зовсім відсутній в деяких селах.

 

"Є необхідність покрити всі населення України, а не тільки щоб 28 млн осіб мали доступ до сімейного лікаря. Це першочергове завдання на сьогодні – знайти інструменти, як це зробити. Ну і, звичайно, фізична доступність. Говоритимемо з місцевою владою, оскільки питання рівномірного розподілу доступу до медустанов критичне", – заявила міністр.

 

Сьогодні зарплата лікарів прив'язана до кількості пацієнтів. За кожну людину, з якою лікар підписав декларацію, Національна служба здоров'я платить медустанові певний тариф. Сума залежить від віку пацієнтів. За дітей і літніх – більше, за молодь і людей середнього віку – менше. Яку зарплату отримуватиме лікар, визначає лікар за колективним договором.

Медреформа в Україні триватиме: як це буде

Тариф переглянуть, заявила міністр. Оскільки до нього включено все, від комунальних послуг до видаткових матеріалів і зарплат, Скалецька хоче зафіксувати в тарифі відсоток на зарплати лікарям.

 

"У різних медустановах дуже відрізняється рівень первинної медичної допомоги: десь він високий, а десь при величезному навантаженні деклараціями лікарі отримують по 5-6 тис. гривень, як і раніше. Ми повинні захистити лікарів шляхом встановлення захищеного відсотка зарплати в межах тарифу", – заявила Зоряна Скалецька.

 

Спеціалізована медична допомога і страхування

 

Цього року триває підготовка до реформи в спеціалізованій медичній допомозі. Повноцінно вона повинна запуститися 2020 року. Поки пілотний проект проходить на Полтавщині. Щоб потрапити до лікаря вторинної меддопомоги, потрібно буде отримати направлення від свого сімейного лікаря.

 

"Щоб повністю запустити вторинку через НСЗУ наступного року, через договори, як це передбачено законом, гарантованим пакетом, на сьогодні ще багато чого не зроблено. Щодо оптимізації медичних закладів робота досить слабка. Не за всіма статтями, передбаченими програмою медичних гарантій, є розрахунки. Ми цим займатимемося. До нового року ми це зробимо", – зазначила Скалецька.

Медреформа в Україні триватиме: як це буде

З приводу введення страхової медицини, яку обіцяє ввести команда президента, Скалецька заявила, що поки у неї немає конкретного бачення. Все залежатиме від того, що запропонує парламент своїм законопроектом.

 

"Коли ми побачимо законопроект і його приймуть, то після цього у нас буде виклик інтегрувати його в чинну систему. Мені цікаво подивитися на модель страхування, яку в підсумку запропонують. Моделі обговорювалися, але вони різні, і там дуже багато деталей, які впливають на кінцевий результат", – прокоментувала міністр.

 

Екстрена допомога

 

Екстрена допомога ще не реформована до кінця. У кількох регіонах діють пілотні проекти. Але щоб повністю трансформувати надання екстреної допомоги, треба міняти диспетчеризацію, закуповувати нові карети, перенавчати фельдшерів на парамедиків.

 

"Для мене зараз важливіше не те, чи приїде машина, а те, куди вона завезе. Тому що ми не маємо мережі, куди ми можемо везти пацієнта, ми не маємо нормальної диспансеризації. Так, це важливо, чи будуть парамедики в машині, чи навчимо ми їх, але якщо ми дбатимемо тільки про це і тільки на це кидатимемо свої ресурси і гроші, налагодженої роботи екстреної допомоги у нас не буде. Тому ми подивимося, що є, подивимося, що нам пропонують іноземні держави, які хочуть надати нам допомогу, але це не є ключовим і єдиним", – прокоментувала міністр.

Медреформа в Україні триватиме: як це буде

За її словами, основна робота щодо мережі відділень інтенсивної терапії та лікарень вестиметься з місцевою владою, без цього розмови про парамедиків не мають сенсу.

 

"Я мала переговори з міністром інфраструктури про те, що ми разом відпрацьовуватимемо (ці питання. – Ред.). Які, наприклад, їм за своїми планами потрібно зробити дороги, щоб ми могли виконувати наші плани", – додала Скалецька.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.