Нова Каховка
C

» » Скільки насправді заробляють українці і на скільки зросли зарплати в Україні за останні півроку

Скільки насправді заробляють українці і на скільки зросли зарплати в Україні за останні півроку

Скільки насправді заробляють українці і на скільки зросли зарплати в Україні за останні півроку

Зарплати українців продовжують зростати, про це говорять дані Держслужби статистики. З початку року середні заробітки найманих працівників, які трудяться офіційно, збільшилися на 17%, досягнувши в червні (останні дані) 10 783 грн. Але експерти ринку праці говорять, що насправді заробітки в багатьох галузях більше, оскільки статистика не враховує тіньових зарплат. Скільки насправді заробляє середній українець, з'ясували "Сьогодні".

Скільки насправді заробляють українці і на скільки зросли зарплати в Україні за останні півроку

Як видно з інфографіки, кожен третій, який працює за наймом, задовольняється відносно невеликою зарплатою в 6000 грн (це без вирахування податків, які становлять майже 1200 грн), кожен четвертий заробляє до 10 000 грн, кожен п'ятий має до 15 000 грн і кожен шостий – понад 15 000 грн. На мінзарплату згоден працювати лише один працівник з 15. У регіонах картина відрізняється: найвищі заробітки традиційно в Києві, тут не тільки середня зарплата майже в 1,5 раза вище середньої по країні і дорівнює 15 650 грн, а й тих, хто має на місяць 15 000 і більше, – майже 30%. Найменше платять на Кіровоградщині – 8574 грн/міс., в Чернівецькій, Тернопільській та Чернігівській областях зарплати більше від символічних 4 грн до 110-116 грн. За галузями найвищі заробітки у фінансистів – 18 107 грн, найнижчі в закладах громадського харчування і готельному бізнесі – 6876 грн. Втім, Держстат попереджає, що враховує зарплати тільки на підприємствах-юридичних осіб, які мають понад 10 осіб, і не охоплює дрібніші фірми і фізосіб-підприємців. Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин оцінює, що статистикою враховано менше половини працездатного населення, та й частина оформлених до штату працівників отримують не тільки зарплату, але і доплату в конвертах.

 

"Ліва" кишеня

 

За оцінкою Мінфіну, частка тіньової економіки в Україні становить близько 35% від реальної, тому, як стверджує Пендзин, до розрахованої статистикою середньої зарплати сміливо можна додати ті ж 35%, або близько 3800 грн в конвертах.

 

"Тобто середньостатистичний працівник отримує нині не 10 783 грн, а понад 14 тис. грн, – упевнений Пендзин. – Але частка "тіні" висока в малому і середньому бізнесі, і відсутня в бюджетних структурах і на великих приватних підприємствах. Великий бізнес стимулює своїх цінних співробітників, наприклад, виплатою дивідендів, які в зарплатній статистиці не враховуються".

 

З ним згоден і економіст Іван Нікітченко, який говорить, що реальні зарплати у тих, хто отримує їх в конверті, залежать від регіону і сфери діяльності. Найвища частка "тіні", яка доходила до 2/3 заробленого і більш – в будівництві, агросекторі, готельному бізнесі, торгівлі. Наприклад, за статистикою середня зарплата в будівництві дорівнює 9208 грн, але в одній з будівельних компаній Києва нам повідомили, що муляр, маляр, електрик заробляє до 30 000 грн на місяць, а навіть підсобний робітник – до 15 тис. До 80-100% становить тіньова зарплата в ринковій торгівлі і дрібному сервісі (ремонт побутової техніки, перевезення та збирання меблів на дому), де працівники часто навіть не оформлені..

 

Гроші – головне у 79% шукачів місця

 

Експерти ринку праці в Україні говорять, що головна вимога при виборі роботи – приваблива зарплата і бонуси. Як розповіла нам HR-експерт Rabota.ua Тетяна Пашкіна, в світі це актуально для 60% претендентів місця, а в Україні – для 79%, це перше місце в Європі. Для порівняння: у Швеції розмір заробітку насамперед цікавить лише 40% претендентів.

 

"Дивуватися не варто, оскільки наша зарплата – найнижча в країнах Європи, – каже Пашкіна. – Навіть в Києві вона майже втричі нижче, ніж середня в ЄС (42 000 грн в перерахунку). За останні півроку в Україні розрив між очікуваннями працівників і пропозиціями роботодавців досяг рекордних 16% – це вдвічі більше, ніж в грудні 2018-го. Головні причини – вплив політики на економіку, відкладений попит на зміну місця роботи, зростання тарифів, інфляція".

 

Пашкіна зазначила, що щоквартально багато роботодавців додають по 500-800 грн своїм співробітникам, щоб не змусити їх шукати нове місце роботи, і ця тенденція 2019 року збережеться.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.