Нова Каховка
C

» » Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників

Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників

Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників

Зрадити своїй традиції відпочивати на Арабатській Стрілці цього літа вирішила 40-річна новокаховчанка Лариса. Вона відмовилася від уже заброньованого на липень пансіонату біля Щасливцевого і вирушила на тиждень до Болгарії.

 

— Друзі запропонували зі знижкою путівку на Чорне море. Я підрахувала, що переліт, переїзди, вартість туру і додаткові витрати потягнуть приблизно на стільки ж, скільки б я витратила на Арабатці. І, зрештою, не прогадала: відпочинком у Болгарії я дуже задоволена та вже планую наступний відпочинок у Туреччині, — розповіла Лариса.

 

На користь інших напрямків вирішив замінити відпочинок на Арабатці для своєї родини й Сергій Коваленко з Херсона. 

 

— Замість нашого Азовського моря ми поїдемо до Одеси. А пізніше думаємо поїхати  до Львова. Відпустка у нас невелика, тож хочеться змінити обстановку та відпочити в іншому місці, — зізнався Сергій.

 

Медузи не винні

Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників

Те, що нинішній курортний сезон став гіршим за торішний, визнає й сільський голова Щасливцевого Віктор Плохушко. Проте він пов’язує це з холодною погодою в червні на більшій території України.

 

— Цього разу підтвердився старий симптом: якщо в Києві або Львові холодно, то на море тамтешнім жителям їхати не хочеться, навіть якщо там стоїть спека. У нас все літо була гарна погода, але в червні до нас приїхало відчутно менше відпочиваючих. Вони почали масово заїжджати лише в липні, що, звісно, позначиться на заробітках місцевих жителів. Свій негативний внесок у це зробила й інформаційна кампанія проти Арабатської Стрілки, коли в пресі пишуть то про нашестя медуз, то про закриття у нас пляжів. Однак більшу шкоду цьому сезону завдали не медузи, а саме холодна погода в Україні в червні, — вважає Віктор Плохушко.

 

Втім, нашестя медуз на Азові в окремі дні таки встигло зіпсувати відпочинок деяким курортникам. Кількість їх часом була такою, що через їхню кількість не те, що поплавати, а навіть в море зайти було неможливо. Приміром, на узбережжі Щасливцевської сільради “Новий день” спостерігав таку картину 31 липня. Проте вже наступного дня медузи зникли й перестали дошкуляти відпочиваючим. 

 

— Зазвичай медузи з’являлись на Арабатці в серпні, але такої кількості в липні я їх ще ніколи тут не бачив. Хоча водночас на Бірючому острові їх узагалі не було жодної. Втім, я не думаю, що медузи — це та проблема, яка може відлякувати людей. Тим більше, що вони приїжджають до Генічеського району заради корисного для здоров’я чистого йодованого повітря. Набагато гіршим, як на мене, є відсутність у нас нормальних доріг. Можна скільки завгодно запрошувати до Генічеська туристів, але хто сюди приїде розбитими автотрасами? Тому ми покладаємо великі надії на нове керівництво області. Сподіваюсь, воно допоможе з залученням коштів для нашого району, — прокоментував міський голова Генічеська Олександр Тулупов.

Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників

Олександр Тулупов

 

Зі збільшенням кормової бази в Азовському морі пов’язує зростання кількості медуз сільський голова Стрілкового Олександр Пономарьов:

 

— Популяція риб різко зменшилась, а планктону в воді багато. Тож висока температура, гарна кормова база і підвищення солоності морської води, про яку говорять екологи, призвела до збільшення медуз. Вочевидь, час від часу вони таки будуть нам дошкуляти, — пояснює він.

 

Помітно менше цього року стало й риби в магазинах і ринках на Арабатській Стрілці. Майже делікатесом став навіть звичний бичок, вартість якого суттєво виросла в порівнянні з минулим роком. Якщо торік ціни на зв’язку цієї в’яленої рибки стартували з 50 гривень, то тепер — з 90 і становили в середньому вже 120 грн. 

 

— З рибою у нас зараз узагалі все погано. Її й так було небагато, але тепер зник навіть бичок. Нема й піленгаса. Натомість, кажуть, почала з’являтись камбала, — додав міський голова Генічеська Олександр Тулупов.

 

Що ж стосується Стрілкового, то кількість відпочиваючих тут, за словами сільського голови, трохи збільшилась. 

 

— Значно більше стало автотуристів. Як ніколи дуже багато приїжджає людей на наше гаряче джерело. А приватний сектор і бази відпочинку в повній мірі не завантажені.  Власники барів і магазинів теж скаржаться на невисокі заробітки. Хоча я ще ніколи від них не чув, щоб вони були задоволені своїм фінансовим результатом, — поділився Олександр Пономарьов.

 

На думку місцевих більшу шкоду ніж медузи Арабатській Стрілці наносить негативна інформація в медіа. Боротися з нею сільський голова Щасливцевого сподівається за допомогою веб-камер, встановлених на навколишніх пляжах.

 

— Будь-хто з будь-якої точки світу може зайти на сайт сільради і подивитися, що відбувається на нашому узбережжі та переконатися, правду пишуть у соцмережах або ЗМІ чи ні, — каже Віктор Плохушко.

 

Від бренду до аеропорту

 

Якщо ви років п’ять не були на Арабатці, то ви тут багато чого вже просто не впізнаєте. Особливо в Щасливцевому, де велику увагу приділяють розвитку інфраструктури. Торік тут відкрили новий парк з концертним майданчиком, де тепер постійно виступають артисти. Наприкінці липня в ньому з’явився світовий фонтан з фігурою Посейдону. Кошти на його встановлення виділила сільська рада. Зараз на території сільради завершується встановлення біля 20 нових дерев’яних автобусних зупинок. Поруч із ними встановлені дерев’яні тумби для оголошень. А в центрі села нещодавно відкрили інформаційний туристичний центр. 

 

— Загалом на нові зупинки ми виділили біля 1,5 млн. грн. плюс 200 тис. грн. на тумби. А в серпні плануємо відкриття комунального ринку в селі Приозерному, — розповів Віктор Плохушко.

 

Все це стало можливим завдяки збільшенню доходів місцевого бюджету. Торік, за словами сільського голови, лише завдяки продажу землі громада змогла заробити понад 30 млн. грн. Також Щасливцеве є лідером на Херсонщині за надходженнями від туристичного збору. 

 

Появою першої асфальтованої дороги на території свого села в цьому році може похвалитися Стрілкове. Щоправда, спочатку планувалось побудувати її лише на вулиці Береговій, а після протестів місцевих жителів асфальтове покриття зробили й на частині вул. Центральної.

 

Сам сільський голова Олександр Пономарьов порівнює Стрілкове з Золотими пісками в Болгарії зразка 1980-х років.

Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників

Олександр Пономарьов

 

— Сьогодні цей курорт є одним із найбільш популярних на чорноморському узбережжі. Якщо у нас так само розвиватиметься курортна зона і з’являться інвестиції, на Арабатську Стрілку та Стрілкове чекає таке ж майбутнє, — переконаний він.

 

Великі сподівання Олександр Пономарьов покладає на появу в Стрілковому аеропорту. З цією метою сільрада нещодавно утворила комунальне підприємство “Стрілкове”. 

 

— Воно буде займатися оформленням усієї дозвільної документації на відкриття злітно-посадкової смуги на ґрунтовій дорозі, де колись сідали літаки, що обробляли Арабатську Стрілку від комарів. Завдяки цьому ми матимемо можливість приймати невеликі літаки місткістю від 2 до 20 пасажирів. Аеропорт — це дуже перспективно. Коли я запрошував до Стрілкового співзасновника компанії “Чумак” Карла Стурена, він сказав, що не хоче їхати розбитими дорогами, але залюбки б прилетів до нас, якби була така можливість. Так же сказав мені й директор комунального підприємства “Херсонські авіалінії” Віталій Кучерук: “Ви тільки почніть будувати аеропорт, а перевізники та власники літаків самі до вас прилетять”, — поділився Олександр Пономарьов.

 

Не відставати від сусідів намагаються і в Генічеську. Цього літа тут почали встановлювати інформаційні таблички біля популярних туристичних об’єктів. А навесні міськрада завершила розробку бренду свого міста. 

 

— Для роботи над ним ми залучили професіоналів, які розробляли бренд Запоріжжя. Ми виходили також на інших підприємців, але їхні цінові пропозиції нас не влаштували. Проводили ми й громадське обговорення бренду. Остаточно ж його затверджувала міська рада. Готові у нас зразки брендованої продукції: футболки, чашки, ручки, блокноти, екосумки. Вже є інтернет-магазин, де все це можна замовити, — розповіла керуюча справами виконкому Генічеської міськради Ольга Осташевська.

 

“Відсутність єдності — завжди програш”

 

Проте всі подібні новації навряд чи призведуть до зростання кількості туристів до Генічеського району. 

 

— Розвиток інфраструктури — то все добре. Але коли кожна громада, кожен залучений до курортної сфери підприємець працюють самі по собі, це не дозволить вирішити жодних серйозних проблем. Відсутність єдності — завжди програш, — впевнена підприємиця Оксана Чорнобривцева.

Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників

Оксана Чорнобривцева

 

У 2014 році вона придбала земельну ділянку в Стрілковому, на якій спочатку хотіла побудувати будинок для себе, але згодом вирішила розвивати на Арабатці зелений туризм. В 2016 році Оксана за власні кошти вирішила провести конкурс на створення неофіційного бренду Арабатської Стрілки — логотипу та слогану. А паралельно з цим стала організовувати семінари з туризму для місцевих жителів. 

 

На думку Оксани, зменшення кількості відпочиваючих на Арабатці в червні ніяк не пов’язане з погодними умовами або медузами. Адже до Генічеського району їдуть переважно ті люди, які можуть собі дозволити лише одну відпустку на рік, яку вони планують заздалегідь. Переважна більшість місцевих курортників купували собі путівки на Азовське море ще взимку, коли важко спрогнозувати, якою буде погода в червні або липні. 

 

— Ані прохолодна погода, ані наявність медуз зовсім не відлякують відпочиваючих від пляжів Одеської або Запорізької областей. Нещодавно я була в Скадовську, де пляж просто вщент забитий відпочиваючими. Раніше “кашу з медуз” можна було зустріти й на пляжах Криму, які від того теж не ставали менш популярними. Тож причини невдач треба шукати в іншому. Залученим до курортної галузі підприємцям Арабатської Стрілки варто звернути увагу на те, що просто надавати відпочиваючим ліжко-місця сьогодні вже недостатньо. Люди вже не хочуть селитися абиде, намагаючись обирати там, де цікавіше, смачніше, красивіше. У них з’явилося безліч альтернатив і все частіше вони роблять свій вибір не на користь Генічеського району. Вони побачили, що майже за ті самі гроші вони можуть добре відпочити в Карпатах, Туреччині або Єгипті, також вони намагаються передбачити всі можливі ризики під час відпустки і виключити їх, — вважає Оксана Чорнобривцева.

Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників
Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників
Арабатська Стрілка не дорахувалась курортників

Щоб змінити ситуацію на краще, вона радить мислити стратегічно і навчитися працювати спільно та заздалегідь. Приміром, уже зараз, на її думку, варто замислитись над тим яким буде наступний курортний сезон на Арабатці: “Завдання треба ставити вже зараз, а не в травні, коли вже пізно”.

 

— Регіональною особливістю Стрілкового є інерція і небажання взаємодіяти з країною, з іншими регіонами, з сусідами. Це такий автономний стан, який дуже заважає розвитку. Треба нарешті вже відходити від цього, щоб не залишитися на узбіччі, — наголошує вона. —  Перспективи ж села, як на мене, безмежні. Громада має величезний потенціал стати успішною, якщо все робити з розумом і грамотно використовувати той унікальний природний ресурс, який подарований нам просто так.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.