Нова Каховка
C

» » Асканія-Нова ОТГ: мистецтво змінюватися та вражати креативом

Асканія-Нова ОТГ: мистецтво змінюватися та вражати креативом

Асканія-Нова ОТГ: мистецтво змінюватися та вражати креативом

Асканія-Нова селищна об’єднана територіальна громада — одна з найяскравіших та багатогранних на Херсонщині. І не лише завдяки всесвітньовідомому Біосферному заповіднику ім. Ф. Фальц-Фейна — родзинці, яка приваблює сюди тисячі туристів та робить саму географічну назву адмінцентру ОТГ поширеним брендом. Створивши наприкінці 2016-го об’єднану громаду, Асканія пройшла непростий шлях становлення та розвитку, збагатилася досвідом, зміцніла як спроможна ОТГ, розширила фінансові можливості, сфери впливу, здобула нові повноваження та колосальну відповідальність за долю 5,5-тисячного населення, яке проживає на цій благодатній території посеред спраглих степів Херсонщини.

 

Самі собі режисери добробуту

 

Історія утворення об’єднаної громади — однієї з чотирьох на теренах Чаплинського району, була не безхмарною. Тернистий шлях вибору конфігурації ОТГ, складних та тривалих перемовин з сусідами, дискусій та прийняття остаточного рішення був скерований на те, щоб якомога скоріше скористатися шансом отримати гарантовані державою преференції та фінансові ресурси для підняття соціально-економічного рівня населених пунктів, які через багаторічне бюджетне безгрошів’я мусили задовольнятися малим.

 

Замість розвитку подеколи ледь вистачало коштів, аби закрити захищені статті витрат. Відтак, потрапити в перші хвилі утворення ОТГ означало якнайшвидше отримати можливість на підвищення рівня життя, покращення послуг та розширення проектних можливостей з залучення позабюджетних асигнувань на розвиток, здобуття інвестиційної привабливості, можливості розпоряджатися землями сільгосппризначення. У підсумку в об’єднання увійшло 7 населених пунктів двох рад — селищної та Маркеєвської сільської.

 

Спочатку — люди!

 

Такий імпровізований слоган висить на дверях кабінету селищного голови Віталія Свінціцького. У лаконізмі цього пріоритету — щире ставлення до тих, хто довірив йому свою долю, наважившись 3 роки тому кардинально змінити курс та звичний устрій сільського буття. Не боячись щось втратити чи бути обділеними увагою та ресурсами.

 

Сам голова в подоланні негараздів не нарікає на державу чи чиновників: «Треба самим засукати рукава і братися до роботи. В очікуванні манни небесної можна втратити не тільки час, а й можливості, розгубити довіру людей. Всі справи потрібно планувати та виконувати спільно, щоб кожен знав ціну вкладених зусиль».

 

Заговорили про дороги, стан яких в напрямку туристичної мекки — не вельми, якщо не сказати, що жахливий. Зрозуміло, що це сфера відповідальності якраз не об’єднаної громади, бо йдеться про шляхи регіонального значення. Але ж у міру можливостей ОТГ прагне хоча б косметично навести лад на критичних ділянках.

 

«На їх ремонт потрібні мільйони. Якщо не хочемо розгубити потенціал, до всього слід підходити по-господарськи, — пояснює Віталій Свінціцький та розповідає, як з захопленням вивчав зарубіжний досвід, а нині абсолютно переконаний, що все можна за­провадити у себе. — Інфраструктура, благоустрій та зовнішнє освітлення вулиць — ключові ознаки цивілізації. Відтак, з цього й почали. А тепер ще й роздільне збирання сміття налагоджуємо».

Асканія-Нова ОТГ: мистецтво змінюватися та вражати креативом

Туристичний сезон стартував з Асканії

 

Доволі символічно, що цьогорічний літній туристичний сезон Херсонщина відкривала саме в Асканії-Новій. Посеред травня сюди по досвід та з презентацією своїх можливостей з’їхалися сотні партнерів, у тому числі з об’єднаних територіальних громад, які активно розвивають туристичну галузь. Десятки делегацій перед початком грандіозної церемонії відкриття зустрів Віталій Каземирович та розповідав про особливості цієї сфери діяльності ОТГ, про плани, перспективи. Туризм при цьому розглядався як інструмент сталого місцевого економічного розвитку.

 

Не оминув господар і проблемних питань. Ця степова перлина не може існувати без туристів, оскільки від їх потоку залежить наповнення місце­вого бюджету. Тож однією з основних цілей об’єднаної громади є налагодження благоустрою, створення умов для культурного відпочинку.

 

«Після 2014-го кількість туристів спочатку кардинально зменшилася, однак уже наступного року збалансувалася майже до попередніх обсягів. Щоправда, з боку Азовського моря причиною відтоку стала ще й украй погана дорога, якою перевізники відмовляються їхати», — резюмує селищний голова. На дорозі, що веде до Чаплинки, вже проводився ямковий ремонт. Буде ремонтуватися й шлях у бік азовського узбережжя за матеріальної підтримки жителів громади, приватних підприємців, заповідника.

 

На тлі урочистих подій відкриття сезону, яскравих виставок, ярмарку, численних атракціонів, презентаційних екскурсій та подорожей, неймовірно яскравих дійств на землі та в небі, дороги, які перед тим мусили здолати гості, видалися не такими вже й нестерпними. Грандіозний Турист-Fest завдяки організаторам дійсно перетворився на відпочинок на будь-який смак для дорослих та дітей, поєднав історію й національний колорит українства, фольклор та витвори ужиткового мистецтва, численні народні розваги. Епіцентр ключових подій фестивалю привертав увагу численними локаціями: від ярмарку з сувенірами та шедеврами української кухні, презентаціями туристичних куточків Херсонщини, частуваннями від провідних товаровиробників  Таврійського краю до креативних фотозон.

 

Масштабній події, яка зібрала в Асканії тисячі гостей, передувала копітка підготовка. Про її особливості перед початком фестивалю Віталій Свінціцький розповів учасникам навчального візиту до громади — представникам органів місцевого самоврядування з різних куточків області. Говорили про різні аспекти наповнення місцевого бюджету громади, зацікавленої в комплексному розвитку туристично-рекреаційної зони. До дрібниць обговорювали те, чим можна привабити туристів та одночасно брендувати територію. Не оминули й тему налагодження відповідної інфраструктури для зручності та комфорту туристів, співпрацю з бізнесом, міжмуніципальне співробітництво з сусідніми ОТГ.

 

Від побаченого та злагоджено реалізованих проектів рябіло в очах, враження та емоції переповнювали. Адже роль об’єднаної громади в організованому дійстві справді є взірцем творчої ініціативи та її втілення громадою, залучення до співпраці інших ОТГ, де розвиток цієї сфери є одним зі стратегічних. Асканія-Нова продемонструвала, як об’єднана громада стає потужним локомотивом змін та цікавих туристичних продуктів.

Асканія-Нова ОТГ: мистецтво змінюватися та вражати креативом

«Асканія-Фест»: створене власноруч берегтимуть

 

Віталій Свінціцький також розповів про те, як розвивається соціальна інфраструктура в ОТГ, про плани, перспективи та вже набутий досвід. На сьогодні до проблем налагодження культурного відпочинку та благоустрою належить ава­рійний стан кінотеатру, відсутність будинку культури, а також житла для розміщення туристів — недостатню кількість готелів. Деякі проблеми взялися вирішувати громадою.

 

Приміром, на черговому її зібранні Віталій Свінціцький запропонував креативно модернізувати — забудувати та облаштувати — територію біля стадіону, на місці колишнього ставка. Глибока чаша колишньої водойми уявлялася як амфітеатр. Ідею голови громада й депутати підтримали, а фінансування було вирішено здійснювати з залученням коштів фонду благоустрою громади та комунального підприємства.

 

«Матеріал для будівництва буквально підняли з землі, — перепо­відає голова. — Металеві конструкції — зі старих теплотрас, бетонні — демонтовані зі споруд, які не експлуатувалися. До будівництва й облаштування долучилися освітяни, школярі, молодіжна рада, працівники селищної ради та інші небайдужі. Кожен вклав у спільне дітище часточку своєї творчої натури».

 

Таким чином методом народної толоки було збудовано величезну сцену розміром 12х15 м, а також облаштували 300 посадочних місць глядацької зали. Вхід на цей концертно-фестивальний майданчик, де також проводяться дискотеки, прикрасили аркою «Асканія-Фест». Гігантські розміри такого зеленого театру справді справляють враження. Саме тут на головній сцені під час туристичного форуму виступали зірки української естради. 

 

Сьоме диво повинно мати достойне обрамлення

 

Дендропарк та зоопарк всесвітньовідомого Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф. Фальц-Фейна, якому виповнилося 100 років та який визнано одним із Семи чудес України, приваблюють до селища неймовірні масштаби ту­ристичних потоків. На сьогодні це природо­охоронна науково-дослідна установа міжнародного значення, природно-територіальний ком­плекс якої включає найбільшу в Європі та найдавнішу заповідну степову ділянку. Відтак, селище має стати логістичним центром, здатним збіль­шити привабливість краю, розвинути внутрішній та в’їзний туризм, налагодити міжнародні й міжрегіональні партнерські відносини між учасниками туристичного ринку. Затребуваним є розвиток зеленого, активного та екологічного туризму. Не випадково Асканія стала одним із партнерів, підписавши перший в області договір міжмуніципального співробітництва в регіональному туристично-інвестиційному проекті «Greenways Соляна Дорога», аби посилити потенціал кожної з громад-учасниць.

 

«У першу чергу наша співпраця — це розвиток потенціалу. Ми пропонуємо співпрацю всім зацікавленим. Наші громади-сусіди потребують розвитку інфраструктури. В Асканії-Новій вже є готель. Але лишатися там, щоб просто переночувати? Туристів треба чимось зайняти. Тому плануємо побудувати басейн, адже біля нас немає водойм. Хочемо встановити літні майданчики та заклади, де люди могли б увечері проводити час. А на наступний день, наприклад, поїхати відпочивати в сусідню Присиваську ОТГ на Лемурійське озеро», — розмірковує Віталій Свінціцький.

 

Якщо говорити про інфраструктурний розвиток, соціально-культурну і спортивну сфери, то в громаді оновили та розбудували 3 стадіони. З нагоди річниці утворення ОТГ гідним подарунком став урочисто відкритий стадіон «Асканія-Арена» з футбольним полем 106 на 64 метри, який розбудували на місці колишнього пустиря. У селищах Питомнику та Молочному відновили знищені часом спортивні майданчики, де тепер проводяться змагання районного та обласного рівнів. Є у громади й власний футбольний клуб, який має безліч нагород за перемоги в престижних турнірах. Загалом територія поблизу дендрологічного парку ідеально підходить для розвитку спортивних баз, оскільки збагачена киснем, зауважує селищний голова. Тож тут збираються попрацювати над відповідними проектами.

 

На території ОТГ функціонують НВК Асканія-Нова-гімназія та Маркеєвська ЗОШ І—ІІІ ступенів, дві школи-садки — Питомницька та Молочнянська, Асканійський дитячий ясла-садок загального розвитку та Маркеєвський дитсадок. Працюють лікарська амбулаторія в Асканія-Нова та 4 ФАПи — в Іллінці, Молочному, Питомнику та Маркеєвому, а ще пункт постійного базування «швидкої».

 

«Розбудова громади, стратегічне планування, вивчення кращого досвіду та його застосування в себе допомагає не ідеалізувати зарубіжні принади, благоустрій та добробут, а бути патріотом своєї землі, де завдяки розвитку можна створити набагато кращі умови», — переконаний Віталій Свінціцький.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.