Нова Каховка
C

» » Коли в Україні поліпшиться рівень життя: тривожний прогноз від Світового банку

Коли в Україні поліпшиться рівень життя: тривожний прогноз від Світового банку

Коли в Україні поліпшиться рівень життя: тривожний прогноз від Світового банку

Досить хороші економічні результати, які Україна продемонструвала 2018 року, приховують за собою серйозні проблеми. Якщо їх не вирішити найближчим часом, Україна ще довго залишатиметься аутсайдером порівняно з іншими європейськими країнами. Навіть щоб досягти рівня розвитку Польщі, їй знадобиться 50 років.

 

Ситуацію, що склалася в країні, виправити важко, але це можливо. Про це йшлося на прес-конференції представників Світового банку (СБ).

 

Що не так з українською економікою

 

За словами виступаючих, непогані результати останніх років пояснюються, зокрема, високими врожаями і цінами на сировинні товари, які експортує Україна. Однак ці показники дуже мінливі. У той же час галузі економіки, де створюються товари з високою доданою вартістю, які могли б перетворити Україну з "сировинного придатка" Європи на конкурентоспроможну державу, практично не розвиваються.

 

"Зростання стримувало низька кількість основного капіталу і уповільнення темпів його приросту. Якщо протягом двох попередніх років інвестиції в основний капітал зростали, то 2018 року їх кількість зменшилася майже вдвічі. Така ситуація не дозволяє структурно змінити основні сектори української економіки. Тому Україна, як і раніше, залишається переважно експортером сировинних продуктів і залежить від їх ціни на зовнішніх ринках", – розповіла, наприклад, старший економіст Світового банку Анастасія Головач.

 

Тривожними дзвіночками економіст назвала стабільно низький рівень прямих іноземних інвестицій в економіку і зростаючі видатки споживання.

 

"Вже четвертий рік поспіль прямі іноземні інвестиції в Україну залишаються на рівні 2% ВВП. Для такої великої країни, як Україна, це мізерний і абсолютно недостатній показник. Минулого року вдалося утримати дефіцит бюджету, але переважно це сталося за рахунок скорочення або недофінансування капітальних витрат. А це теж негативно впливає на перспективи економічного розвитку України. Водночас поточні витрати бюджету, тобто видатки споживання, зростали високими темпами і сьогодні перевищують 38% ВВП. Якщо порівняти Україну за цим показником із зіставними європейськими країнами, ми тут аутсайдери. Плюс витрати на оплату праці в державному секторі, тобто в сфері освіти, охорони здоров'я і т.д., зросли з 9% 2016 року до 11% – 2018-го. І це теж показник, за яким Україна є аутсайдером у зіставленні з іншими європейськими країнами. Україна не повинна мати витрати на оплату праці на такому високому рівні", – озвучила Анастасія Головач позицію Світового банку.

 

Здавалося б, підвищення зарплат має свідчити про те, що економіка знаходиться на підйомі. Однак у представників СБ інші аргументи.

 

"Два роки поспіль ми бачили значне збільшення мінімальної заробітної плати. Але, оскільки реформи в таких галузях, як освіта та охорона здоров'я, тільки почалися, але ще не завершилися, фонд оплати праці в цих секторах більше залежить від мінімальної зарплати, ніж від якості послуг, які надаються населенню. Зростання мінімальної зарплати в державному секторі має і ще цілу низку негативних аспектів. 2018 року він збігся з посиленням трудової міграції і збільшенням зарплат в реальному секторі. На перший погляд, це хороші тенденції, які допомагають зменшити бідність. Але, з іншого боку, якщо зростання зарплат занадто високе, відбуваються інфляційні тиски і тиск на зовнішній дефіцит. На нашу думку, щоб зменшити фіскальні ризики в середньостроковій перспективі, дуже важливо, щоб впровадження цих реформ йшло таким чином, щоб можна було, з одного боку, збільшувати якість послуг, а з іншого – не підвищувати витрати на оплату праці (у відсотку від ВВП. – Авт.)", – пояснила Анастасія Головач.

 

Ще однією негативною тенденцією в СБ вважають зростання дефіциту зовнішньої торгівлі.

 

"2018 року Україна отримала рекордну кількість надходжень заробітної плати від українців, які працюють за кордоном. Майже 9% ВВП. Але цього було недостатньо, щоб перекрити зростаючий дефіцит зовнішньої торгівлі. Він теж становив майже 9%. В результаті Україна має збільшення дефіциту поточного рахунку платіжного балансу до 3,5%. І це дзвіночок, що щось має бути зроблено в цій сфері, оскільки ці показники досить високі. Якщо ми дивимося на показники 2019 року, то зростання дефіциту зовнішньої торгівлі триває. Саме через зростання попиту, який підігрівається високими споживчими витратами", – сказала економіст.

 

Що потрібно змінити

 

З огляду на вищесказане, Світовий банк навесні погіршив економічний прогноз щодо України з 2,9 до 2,7% ВВП. Але навіть торішніх 3,3%, за оцінкою СБ, вкрай мало для того, щоб говорити про перспективи наздогнати в економічному розвитку навіть зіставні країни ЄС. Наприклад, щоб домогтися в Україні рівня життя, як сьогодні в Польщі, за оцінкою СБ, такими черепашачими темпами нам доведеться повзти аж 50 років. Рівня життя в Німеччині при нинішніх темпах розвитку економіки ми досягнемо не раніше, ніж через 100 років.

 

Змінити тенденцію можна, впевнені у Світовому банку. Але для цього потрібно істотно збільшити зростання ВВП, мінімум до 7%, як було в 2000-х. А зробити це можна, за оцінками Світового банку, тільки шляхом залучення прямих іноземних інвестицій, підвищення продуктивності праці і розвитку виробництва.

 

У Світовому банку підрахували, що продуктивність праці і рівень капіталу в Україні досі низькі. На сьогодні той обсяг праці, який середньостатистичний українець виконує за рік, житель Німеччини виконує за 17 днів. Рівень капіталу на одного працівника залишається на рівні кінця 90-х років минулого століття.

 

Однак причина – не лінь і не низький рівень знань, а відсутність технологій і сучасних засобів виробництва. На них потрібні гроші, тобто Україна повинна серйозно працювати над тим, щоб істотно збільшитися інвестиції в реальний сектор економіки.

 

Якими шляхами це реально зробити – озвучила директор СБ у справах Білорусі, Молдови та України Сату Кахконен.

 

"Щоб прискорити економічне зростання, Україні потрібен швидкий прогрес в реалізації ключових структурних реформ. Це означає створення ринку земель сільськогосподарського призначення, поділ природних монополій в енергетичному секторі, посилення управління в державних банках, досягнення прогресу в боротьбі з корупцією і забезпечення фінансової стабільності", – сказала вона.

 

Про це ж йшлося в спеціальній доповіді щодо України, яку презентував Світовий банк.

 

"Зрозуміло, що стара модель зростання, яка спиралася на успадковані з радянських часів галузі, залежні від дешевих енергетичних ресурсів, експорту сировини і торгівлі тільки з країнами СНД, не забезпечить реалізації прагнень України... Для забезпечення стрімкого, інклюзивного та постійного зростання необхідно буде ліквідувати ключові перешкоди, які заважають реалізації потенціалу розвитку економіки", – йдеться в доповіді.

 

По-перше, двигунами зростання повинні стати зміни в державній політиці, які сприятимуть підвищенню продуктивності і стимулюванню заощаджень, впевнені в СБ.

 

По-друге, необхідно підтримка стабільності державних фінансів. І для цього Україні необхідно продовжувати співпрацю з Міжнародним валютним фондом та іншими зарубіжними фінансовими інституціями, акцентує Світовий банк. Це дозволить, зокрема, розрахуватися за кредитами і уникнути негативного впливу дефіцит рахунку поточних операцій, який очевидно супроводжуватиме відновлення економіки.

 

"Ми вважаємо критично важливим продовжити співпрацю з МВФ в найближчі три роки", – сказала, зокрема, Сату Кахконен.

 

Під час прес-конференції прозвучала інформація про те, що восени плануються переговори про нову довгострокову програму МВФ для України.

 

І, нарешті, третя необхідна умови для швидкого зростання в СБ позначили як "справедливий розподіл дивідендів від економічного зростання в суспільстві шляхом надання рівних можливостей кожному".

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.